Baggerklus van Cadzand tot Waterlandkerkje r&ss Doorzichtig mondkapje ZEELAND 3 Sïïï* Kïï* botachtig. De 21 elektroden van het implantaat vervangen tienduizend trilhaartjes van je oor. Ik heb het mondbeeld van mensen nodig om ze goed te verstaan. Zodra ik in groepen ben, of als iemand achter me iets zegt, wordt het lastig." Zelfstandig Voor de coronacrisis hoefde Gré bijna nooit te zeggen dat ze slecht horend is. ,,Ik kon me prima red den. Ik heb me nooit laten weer houden om iets te doen. Dat wil ik ook niet: ik wil graag zelfstandig zijn. Maar in de coronatijd is mijn beperking een handicap gewor den." Voor haar werk als projectleider bij mbo-school Scalda woont Gré Als er een grapje gemaakt wordt, zetten ze er een smiley bij talloze online vergaderingen bij. Dat is een beproeving. ,,Liplezen is vaak niet mogelijk. Mensen zitten onderuitgezakt voor hun beeld scherm, ze houden hun hand voor hun mond, of ze zitten met hun rug naar een raam, waardoor hun gezicht heel donker wordt. Ieder een is van goede wil, en probeert duidelijk te spreken als ik het vraag, maar na vijf minuten verge ten ze het. Vergaderingen zijn voor mij niet meer te volgen. Het is al gebeurd dat er ineens een stilte viel, omdat ik niet meekreeg dat TIPS iets aan mij gevraagd werd. Op zulke momenten kan ik wel door de grond zakken. Het maakt me heel onzeker." Voorheen had Gré die proble men niet. ,,In gewone vergaderin gen zoek ik altijd de beste plek uit. Ik ga in de buurt van de voorzitter zitten. Ik zorg dat ik niet tegen het licht in kijk, zodat ik de monden van mensen goed kan zien. Daar naast bereid ik me altijd goed voor, zodat ik zaken die besproken wor den in een context kan plaatsen." Schrijftolken van Tolkcontact - een landelijke organisatie - zorgen ervoor dat Gré de online vergaderingen toch kan volgen. ,,Deze tolken luisteren mee met de vergaderingen, en schrijven alles uit wat gezegd wordt. Het werkt als teletekstpagina 888, maar dan veel sneller en beter. Het is echt fantastisch. Ze schrijven ook de 'smalltalk' uit. Als er een grapje ge maakt wordt, zetten ze er een smi ley bij. Voorheen deed ik niet eens moeite om dat allemaal te ver staan. Nu krijg ik het allemaal mee. Dat is zo heerlijk." Het kanaal en de kreek zijn nodig toe aan een grote schoonmaak beurt. Het is slecht gesteld met de waterafvoer. Via deze waterweg wordt het overtollige water uit de achterliggende polders naar de Westerschelde afgevoerd. Omdat zich na verloop van jaren veel slib op de bodem heeft afgezet, laat het I' c water zich moeilijker wegpompen door het gemaal bij Cadzand-Bad. Waterschap Scheldestromen grijpt daarom in. Door te baggeren wordt niet al leen de waterafvoer verbeterd, ook wordt het makkelijker het water peil te beheren. Als bijkomend voordeel zal ook de waterkwaliteit toenemen aangezien de zuurstof- arme drek wordt weggehaald van de bodem. Dit is uiteindelijk beter voor flora en fauna. Alvorens het baggeren echt kan beginnen, is nogal wat voorwerk nodig. Het belangrijkste is het zoe- ken naar en weghalen van blind gangers uit de Tweede Wereldoor log. Nog tot en met volgende week doet een gespecialiseerd duikteam onderzoek op locatie. Verdachte objecten worden uit het water ge haald en later onschadelijk ge maakt. Er is al een mortiergranaat gevonden. Ook wordt de beplan ting gesnoeid en worden de oevers van het Uitwateringskanaal ver stevigd. Dit herstel is noodzakelijk en dreef de kosten van het project flink op. Optimistisch De totale kosten van het project bedragen 7,4 miljoen euro. Met af trek van 1,1 miljoen euro aan sub sidies uit de Europese pot voor plattelandsontwikkeling, rest het waterschap een rekening van 6,3 miljoen euro. Het werk werd een paar jaar geleden begroot op 3 mil joen euro, maar deze inschatting bleek nogal optimistisch. De pro jectbegroting werd daarom ver hoogd naar ruim 7,8 miljoen euro. De belangrijkste oorzaak van de kostenstijging is de versteviging van de oevers. Het waterschap wil voorkomen dat die afkalven of er ger, dat de weg verschuift. Voor de beschoeiing of stortsteenbekle- ding waren miljoenen extra nodig. Ook moet meer baggerspecie wor den afgevoerd dan van tevoren op was gerekend. In de laatste raming zijn de kosten met vier ton terug geschroefd. Het baggeren begint dit voorjaar en de verwachting is dat het hele project aan het eind van 2022 is af gerond. maandag 23 november 2020 is handicap geworden' - Gré Krijn-Dieleman Gré Krijn-Dieleman hoopt met haar verhaal mensen be wuster te maken van de pro blemen die doven en slecht horenden ondervinden in co ronatijd. Stichting Hoormij geeft enkele tips voor betere communicatie. Wees je ervan bewust dat anderhalve meter afstand de communicatie lastiger maakt. Duidelijk en luid spreken helpt. Draag een doorzichtig mondkapje. Op die manier geef je doven en slechthoren den de mogelijkheid om te lip- lezen. Herken het universele limited hearing-symbool op mond kapjes: zo kun je zien dat ie mand doof of slechtho rend is. Ter voorbereiding op het hoog nodige baggeren van het Uitwa teringskanaal in Cadzand-Bad tot en met de Passageule bij Wa terlandkerkje, wordt de water weg nu onderzocht op niet ont plofte explosieven. De hele ope ratie, over 18 kilometer, kost in totaal 7,4 miljoen euro. Sheila van Doorsselaer Cadzand-Bad üïSïsvWr"i MiMHBSjT s, \4k' -vat Hoofdstroom Passageule bij Waterlandkerkje. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23