Grootste oplage ooit voor Kroniek PUllï inn Duikers te water ondanks verbod 6 Vandaag verschijnt de 45e editie met verhalen over Schouwen-Duiveland 5E5S1" 1 Gehoon f>er$00n&)K Voortvluchtige orgelmaker en chirurgijn stal 76 loden pijpen uit stadsorgel MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee „Negenhonderdvijftig exemplaren en de tweede editie in zijn bestaan met harde kaft", zegt hij trots. ,,Ik heb zelf ook bijna alle kronieken staan. En wanneer je ze met de ge bruikelijke slappe kaft naast elkaar in de boekenkast zet, zakken ze op den duur toch een beetje in." Geen andere Zeeuwse cultuur historische vereniging dan Stad en Lande Schouwen-Duiveland slaagt er elk jaar weer in een mooi boekje uit te geven, aldus Renden. En net zo veelzeggend is wellicht dat zijn redactiecommissie niet al te veel moeite hoeft te doen nieuwe on derwerpen aan te boren. ,,De grote motor achter dit succes is Huib Uil", geeft Renden de voormalig ge meente-archivaris en stadshistori- cus alle credits. Niet alleen zit Uil zelf ook al 45 jaar in de redactie. Hij heeft een neus voor mensen die in 'zijn' archief onderzoek doen naar een bijzonder onderwerp en weet ze vervolgens te verleiden daar over te schrijven. ,,De voorwaarde is dat het moet gaan over iets of ie mand dat ver band houdt met Schouwen-Dui- veland." Zeven ver schillende schrij vers, zeven uit eenlopende ver halen, rijkelijk geïllustreerd. Jaar in jaar uit volgens een vaste formule. Deel 45 is net vers van de pers gerold, of de vol gende zeven auteurs lopen zich al warm voor de editie van 2021, ver telt Renden. ,,Daar hoeven we ons - - - IÏSSH® JisswasisisBHsiB ïssssse üëssissisaos BOEK geen zorgen over te maken. Er wordt gelukkig veel onderzoek ge daan naar de geschiedenis." Renden, oud-onderwijzer en voormalig PvdA-wethouder, heeft zelf (in 2012) één artikel op zijn naam staan. ,,Dat ging over de vereniging van burgemees ters, wethou ders en secreta rissen op Schou- wen-Duiveland en Sint Philips- land. ,,Veel mensen dachten dat daar eigenlijk de beslissingen wor den genomen. Maar dat is natuur lijk niet zo." Hij houdt zich samen met een collega hoofdzakelijk bezig met het taalkundig corrigeren van de ingeleverde teksten. ,,En dat is best veel werk." Standaard uitverkocht Van de record-oplage van 950 exemplaren gaan er 735 alleen al naar de leden van Stad en Lande. De vereniging vierde in 2019 haar tach tigste verjaardag en wist met di verse activiteiten de achterban flink uit te breiden. Opvallend is dat ruim dertig procent van de leden buiten Schouwen-Duiveland woont, aldus Renden. De stapel boeken die daarnaast (voor 12,50 euro) bij Boekhandel de Vries in Zierikzee in het schap komt te lig gen, wordt standaard uitverkocht. ,,Ik heb tenminste nog nooit een doosje terug gekregen. Dus blijk baar is er genoeg belangstelling voor ook." Marcel Modde Zierikzee De werkzaamheden in opdracht van Rijkswaterstaat worden uitge voerd tussen 28 september en 1 april. Het gaat om het dijkvak bij Levensstrijd Zierikzee, de Schel- phoek, Burghsluis, de Oost-Beve- landpolder en Wemelinge (oost en west). Aannemer Boskalis brengt daar vanaf een schip staalslakken en breuksteen aan. De NOB meldt op zijn Facebookpagina dat het duikverbod 'geregeld wordt over treden' en drukt duikers op het Het tijdelijk duikverbod staat op de zes locaties met borden duidelijk aangegeven hart daar weg te blijven. Dat be richt is ook nog eens doorgegeven aan de Belgische collega's, aldus Van Santen. ,,Het probleem is dat er op die zes plekken niet altijd wordt ge werkt", legt hij uit. ,,Ik snap wel hoe het dan gaat hoor. Je komt daar aan en ziet geen enkele activiteit. Dus denk je dat je makkelijk even kan duiken. Maar op het moment dat jij daar onder water zit, kan het werkschip net zo goed nog aanko men. En als hij dan zijn lading los laat uit die grote grijper; daar wil je niet onder liggen." Van Santen heeft nog niet ge hoord dat duikers op die locaties daadwerkelijk al in gevaar zijn ge komen. ,,De aannemer meldt ons wel dat hij vaker op zo'n honderd meter links en rechts van het schip mensen onder water ziet gaan. Ik begrijp dat écht niet! Levensge vaarlijk!" Het tijdelijk duikverbod staat op de zes locaties met borden duidelijk aangegeven. Zaterdag Zondag zaterdag 21 november 2020 SD Hij ligt vanaf vandaag weer in de boekwinkel: de Kroniek van het land van de zeemeermin. Al 45 jaar op rij een houvast voor wie zich wil verdiepen in de geschie denis van Schouwen-Duiveland. En nog nooit was de oplage zo groot als dit jaar, vertelt voorzit ter Wijnand Renden van de re dactiecommissie. 2 - Li W 1 E3ÉS3 'a V mamttSEjt affiSBW "^ae Wijnand Renden bij het kanon uit 1552 op de binnenplaats van het Stadhuismuseum in Zierikzee, waar één van de verhalen in de Kro niek van het land van de zeemeermin over gaat. foto marieke mandemaker De 45ste Kroniek gaat onder meer over het Zierik- zeese kanon uit 1552 dat in 2015 door de Britse over heid werd geschon ken aan het Stad huismuseum. Tot de dag van vandaag blijft onduidelijk hoe het ruim 800 kilo bronzen geschut op de zeebodem te recht is gekomen. Een verhaal dat vol gens voorzitter Wij nand Renden van de redactiecommis- sie minstens zoveel tot de verbeelding spreekt, is dat over de voortvluchtig or gelmaker en chirur gijn, 'op zich al een wonderlijke combi natie', Johannes Baars. Hij nam in 1758 de benen met 76 loden pijpen uit het stadsorgel van de gereformeerde kerk in Brouwersha ven. Persoonlijk zoekt Renden het bij voorkeur wat dichter bij het heden in de bij- drage van Jop Steenhof de Jong over gemeente ambtenaar J. de Bruyne. Hij nam in 1944-1945 de rol van plaatsvervan gend burgemeester van Zierikzee op zich en ging er van uit na de bevrijding het gezag over de stad te behouden, tot de geëvacu eerde burgemees ter Schuurbeque Boeije terugkeerde. Maar dat liep even anders. „Levensgevaarlijk!" Een andere omschrijving heeft Desmond van Santen van de landelijke duikbond NOB niet voor het ge drag van sportduikers, die het tijdelijk duikverbod op zes plek ken langs de Oosterschelde aan hun laars lappen. Op die lo caties wordt de dijk onder water versterkt door stenen te storten. KERKWERVE Alpaca Falabella- ranch, 13.00-17.00 uur: Rondleidingen en boerengolf; ZIERIKZEE FiZi,14.00 uur: Jackie en Oopjen, 20.00 uur: Honest Thief; ZONNEMAIRE Schapenweg 1, 19.30 - 22.00 uur: Drive bye bye bios; BROUWERSHAVEN Den Osse, 13.30 uur: Rondvaart met Rede rij Zeeland; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: De Schooltuin, 20.00 uur: Into the Jungle; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check dit vooraf bij de organisatoren. JOOSSE AccountancY wm accountants Belastingzaken %0 belastingadviseurs Bedrijfsadvies JOOSSE Sa'ar'sverwer'c'n9 m PERSONEELSDIENSTEN LOOnadvieS HR Diensten MIDDELBURG OOSTKAPELLE T 0118 592 828 WWW. JOOSSE.NL info@joossepersoneelsdiensten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 129