Tweede Kamer valt over VVD-motie voor thuiswerken :;*vöSI a (hEnI Oud-generaal Afghaanse missie Canon 8 NIEUWS flgaJSS AFGHANISTAN OORLOGSMISDADEN Negentien Australische militairen en oud-militairen moeten waarschijnlijk voor de rechter verschijnen wegens oorlogsmisdaden in Afghanistan. Een aantal oorlogshelden dreigt hun onderscheidingen te verliezen. If Ég SONY Woensdagavond, aan het einde van een urenlang coronadebat, diende VVD-Kamerlid Hayke Veldman onverwacht een explosieve motie in. Samen met negen Kamerfrac ties - inclusief de vier coalitiepar tijen - stelde hij voor een digitale presentielijst in te voeren, net als de Eerste Kamer heeft. Daardoor hoeven dagelijks niet meer mini maal 76 Kamerleden naar Den Haag te komen om de fysieke pre sentielijst te tekenen. Zonder die handtekeningen mag er niet wor den gedebatteerd. ,,Ik heb morgen geen debatten'', zei Veldman. ,,Dan is het toch raar dat ik vanavond naar huis ga - vlak bij Nijmegen - en morgen weer te rug moet komen, alléén om ervoor te zorgen dat er 76 mensen zijn.'' Volgens de VVD en negen an dere fracties moeten Kamerleden het goede voorbeeld geven door zo veel mogelijk thuis te werken, zoals het kabinet van alle Nederlanders vraagt. De motie was ondertekend door onder anderen Pieter Heerma (CDA), Jesse Klaver (GroenLinks) en Thierry Baudet (FvD). PVV-leider Geert Wilders was woest op Veldman: ,,U moet zich kapot schamen. U werkt hier drie dagen per week voor 6000 euro netto per maand, en dan zegt u te gen Nederland: ik ga liever thuis Netflixen. Ik lig liever in m'n nest.'' Ook Kees van der Staaij (SGP) en Lodewijk Asscher (PvdA) zagen het VVD-voorstel niet zitten. ,,Op »Met digitale presentielijst minder mensen in Den Haag het moment dat alle bruggen en viaducten in het land zijn ingestort en er een noodtoestand is, kan ik me zo'n bijzondere maatregel in denken'', zei Van der Staaij. Achter de schermen volgde koortsachtig overleg. VVD'er Veld man wilde vasthouden aan de motie, CDA'er Heerma vond de kritiek te heftig. De angst voor het beeld van 'luie thuiswerkers' was te groot, zegt een ingewijde. En dus werd de motie 'aangehouden'. ,,Maar ik denk niet dat die ooit nog in stemming wordt gebracht.'' Het rapport over 39 moorden door Australische elitetroepen tijdens hun missies in Afghanistan tussen 2005 en 2016 is ingeslagen als een bom. Het tweede eskader van het elite regiment van de Special Air Service (SAS) wordt ontbonden na onthul lingen over een soort Rambocultuur waarvan het vermoorden van bur gers onderdeel uitmaakte. Het interne onderzoek begon naar aanleiding van aanhoudende geruch ten over extreme misdragingen van sommige SAS'ers, maar nergens in de officiële rapporten over confron taties met de vijand waren daarvoor bewijzen te vinden. Om de waarheid boven tafel te krijgen werd in vier jaar gesproken met 423 getuigen en werden 20.000 documenten en 24.000 beelden bestudeerd. Uitein delijk ging de deksel van een beerput. Een groep agressieve commando's lijkt de regels van de Geneefse Con ventie over de behandeling van sol daten en burgers in oorlogstijd met voeten te hebben getreden. De schok kendste conclusie van de Australische opperbevelhebber generaal John Angus Campbell, die het rapport openbaarde, was dat het geen losse incidenten van doorgeslagen indi viduen betrof, maar oorlogsmisda den over een langere periode, vaak gepleegd door hetzelfde eskader. Onder oorlogsmisdaden valt in dit geval het vermoorden van burgers én het wreed behandelen of doden van al dan niet gewonde krijgsgevan genen. En dat juist door de strengst geselecteerde en meest gediscipli neerde soldaten van het Australische leger. ,,Een moreel kompas hadden ze niet meer'', aldus een commentator. Wapens Bij een aantal vermoorde Afghaanse burgers zouden de commando's ach teraf wapens in huis hebben verstopt om de bewoners als terroristen te bestempelen en zo het doodschieten te rechtvaardigen. Om dezelfde reden >v; X Het schandaal maakt in Austra lië veel los. Nadat Australische media al eerder berichtten over misstanden door 25 militairen, kunnen nu negentie van hen vervolgd worden voor de moord op 39 Afghanen tussen 2005 en 2016. In het rapport wordt ook Nederland meermaals genoemd. De Australiërs werkten in Af ghanistan nauw samen met de Nederlanders. Zo meldden on derzoekers dat ze Nederlandse getuigen hebben gehoord. Dat impliceert dat Nederlanders ook op de hoogte waren van wat er is gebeurd, maar de Australische minister van Defensie en de hoogste generaal hebben inmid dels officieel bevestigd dat er geen Nederlandse link is. Generaal buiten dienst Mart de Kruif is een van de mensen die is ondervraagd over de mis standen. De Kruif was vanaf 1 november 2008 een jaar lang de regionale commandant in het zuiden van Afghanistan. Ook uit die periode is nu een enkele misstand blootgelegd, maar De Kruif zegt er nooit iets van te hebben gemerkt. ,,Ik lees in het rapport dat het vooral door on derofficieren gebeurde, die het onder elkaar hielden. Dat is mis schien een van de redenen dat Nederland heeft een robuust systeem dat wapeninzet onafhankelijk toetst Canon EOS 90D Black Friday Pack Art.nr: 12353220 Zeer complete spiegelreflexcamera met 32.5 megapixel CMOS-sensor en schiet video in 4K 30fps of Full HD 120fps Sony A7C Body Art.nr: 12347241 Exclusief bij KE: Nu €100 Profotonet tegoed aan fotoalbum producten exclusieve toegang tot een Masterclass van een Sony ambassadeur vrijdag 20 november 2020 GO In de Tweede Kamer is deze week een felle strijd gevoerd over een VVD-voorstel om Ka merleden vanwege corona meer te laten thuiswerken. Peter Winterman Den Haag Australië verbijsterd na rapport over moordende elitetroepen Bob van Huët Rotterdam/Canberra vT "v. Austra lische soldaten zoeken in 2013 naar explosie ven in de provincie Uruzgan. FOTO GETTY IMAGES Ook Nederlandse militairen zijn ondervraagd in het om vangrijke onderzoek naar 39 moorden op Afghanen door Australische elitetroepen. Een van hen is generaal buiten dienst Mart de Kruif. Hij had een jaar lang de militaire leiding in het zuiden van Afghanistan. Raymond Boere Den Haag - Generaal b.d. Mart de Kruif SCAN DE CODE om alle actie producten te bekijken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8