Kerstafette of zwaaien naar schoonouders II 5 m, Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 57 Het is misschien geen populaire opinie: maar ik vind het geklaag dat ze ons de kerst afnemen lichtelijk overdreven. Ik hoor mensen die jarenlang tegen mij mopper den dat ze zo verschrikkelijk opzagen tegen kerst, die nu wel eindelijk eens thuis wilden zijn, gewoon met de eigen familie, stamppot op tafel, een film kijken, lekker vroeg naar bed. Die mensen dus, die hoor ik nu jammeren dat ze hun schoonouders zo gaan missen, het lange natafelen met oom Kees, de ouwe moppentap per. Kunnen we de boel een beetje rationalise ren? Kerst is gewoon een heerlijk lang weekend met dikke kranten en veel films. Buiten sneeuwt het misschien en woekert een pande- mie. Weet u nog? We zitten in een pandemie en er is nog geen vaccin. En als u zich met kerst en oud en nieuw echt even verveelt en de schoonouders zo mist, ga dan even applaudisseren voor het plaatselijke ziekenhuis. Daar liggen nog wel een paar schoonouders; en de dokters en verplegers die met de feestdagen moeten doorwerken kunnen uw steun ook wel gebruiken. Ja ja, ik heb makkelijk praten. Ik ben toch al niet zo van de immens grote familiale gezellig heid. Thuis met de kinderen is precies groot ge- Ik hoor mensen die jarenlang mopperden dat ze tegen kerst opzagen, nu jammeren dat ze de schoonouders gaan missen noeg. Dikke kranten, stamppot, wijn, een film. Ik heb trouwens leuke schoonouders, die ik wel even ga zien, ergens tussen kerst en oud en nieuw. Nog een paar andere mensen ook. Tel kens op een andere dag. Kerstafette noem ik dat. Ondertussen mogen wij hier eerst de sinter klaas nog door. Hadden we daar al over ge klaagd? Niet doen, mensen. Maak er wat van! Of doe alles in juli: zomerklaaskerstennieuw. Hier verandert overigens weinig. Ik ga voor de tweede keer in mijn leven door de hele cyclus. Sinterklaasjournaal, wortels en tekeningen ver zamelen voor in de schoen, zingen bij de schoorsteen, 's nachts die wortels weer terug in de koelkast, tekeningen in de geheime sinter klaasmap (hoe vaak is u trouwens overkomen dat je 's nachts wakker schiet en denkt: shit, de schoen! Bed uit, pakpapier zoeken. Weer naar boven, partner wakker schudden:: 'Schat? waar is 't pakpapier.') Enfin. 's Ochtends dat heel blije dank-u-sinterklaasje. 'Kijk dan papa!' En dan moet pakjesavond nog komen: 5 december hier, met de kleintjes en de groten, die we uit hun studentenkamers halen, want dat mag best. 6 december gaan we eens kijken wat sint bij opa en oma heeft achtergelaten. Klaastafette noem ik dat. organisatie WHO een norm van 95 procent, maar voor het coronavirus ligt het percentage lager, schatten experts. Met een vaccinatiegraad van 60 a 70 procent bereik je moge lijk de befaamde groepsimmuniteit en kan het coronavirus uitdoven, verwacht de WHO. Dat wordt nog spannend: het draagvlak voor een vaccin in Neder land kalft af, zo blijkt uit nieuw opi nieonderzoek. In de zomer stelde bijna driekwart van de deelnemers zeker of waarschijnlijk een vaccin te willen, dat percentage is gedaald naar 60 procent. Wordt de prik dan verplicht? Nee. Het kabinet ziet, net als de ad viseurs van de Gezondheidsraad, niks in een verplichte vaccinatie. Ook zegt het kabinet niet van plan te zijn om mensen straks te 'bestraf fen' voor het weigeren van een vac cin, bijvoorbeeld door hen de toe gang tot evenementen of zorgin stellingen te ontzeggen. Hooguit komen er prikkels om twijfelaars te verleiden het vaccin wel te nemen, zo noemde premier Rutte deze week de term nudging in het Ka merdebat, een motivatietechniek waarbij mensen subtiel worden ge stimuleerd om zich op een gewen ste wijze te gedragen. En minister Hugo de Jonge (CDA) zei dat vacci natie van kwetsbare ouderen meer ruimte kan scheppen in tehuizen, zodat daar 1,5 meter afstand mis schien niet meer nodig is. Eigenlijk had het kabinet veel later pas de discussie willen starten over dit belangrijke ethische vraagstuk: wat doe je als overheid op het mo ment dat een deel van het volk wél vaccinatie accepteert en een deel niet? Volgens ingewijden leeft de hoop dat flink wat voorlichting en campagne de meeste Nederlanders uiteindelijk over hun koudwater vrees heen zal helpen. Maar dat zal niet zonder slag of stoot gaan, voor spellen bronnen rondom het kabi net. ,,Die vaccinatieperiode wordt een heftige tijd", klinkt het. Wat gaat de politiek doen met dit advies? Het kabinet zal nu razendsnel met een vaccinatiestrategie komen. Het ministerie is niet pas gisteren begonnen met nadenken over wat een mega-inentingscampagne zal worden. Na eerder gedoe rond de uitvoering van het testen en het bron- en contactonderzoek leeft het besef volop dat een goede voor bereiding essentieel is. Dus hebben ambtenaren ondertus sen zelf plannen uitgewerkt, ook is er meegelezen met voorlopige con clusies van de Gezondheidsraad. Minister De Jonge zei gisteren dat de basisprincipes van het advies - ouderen en kwetsbaren eerst, zorg- personeel gaat voor - logisch en in lijn zijn met het andere coronaba- leid. Maar in de kabinetsstrategie ko men behalve de volgorde van vacci natie ook de logistiek en de praktijk aan bod: hoe de dozen met vaccins (die vaak in extreem koude vriezers bewaard moeten wor den) op de juiste locatie ko men, wie de inenting zet, wat de rol van huisartsen en GGD's hierbij wordt, hoe inentingen worden geregistreerd. Veel hangt af van de precieze werking per vaccin en beschikbaarheid van vaccins. ,,Dat kunnen we niet voorspellen", zei voorzitter Bart-Jan Kullberg van de Gezondheidsraad in een toelichting. Minister Hugo de Jonge verwacht dat de eerste doses in de eerste maanden van 2021 beschikbaar komen, maar de realiteit is dat hij het ook niet precies weet. vrijdag 20 november 2020 GO Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Wilt u reageren? frankpoorthuis@dpgmedia.nl Voor de eerste groep die ingeënt zou moeten worden, 60-plussers, zieken en zorgperso- neel, zijn 6,5 miljoen vaccins nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5