Veere als Zeeuws centrum varend erfgoed 7 METAMORFOSE WANDELPAD MET LEDVERLICHTING EN MODERNE BANKEN ,,Het is nu even een rotzooi, en wellicht vervelend voor omwonenden. Maar als het straks klaar is, krijg je er een prachtig parkje voor terug." Voorzitter Tanny de Rooij van de dorpsraad Scharendijke ziet met voldoening hoe het saaie Bethlehemplein aan zijn metamorfose is begonnen. Stap één van een heel pakket aan plannen om het Grevelingendorp een beetje op te poetsen. Twee bewoners van senio rencomplex Scharren- staete foeteren vanaf hun balkon op de bovenste verdieping over de overlast. De straten rondom liggen open. ,,Dit is al vanaf september zo! En dat duurt nog wel een paar maanden. We kunnen onze auto's nergens kwijt." Gevraagd naar waar hij nu staat geparkeerd, wijst de man op een plekje schuin tegenover het appartementengebouw. ,,Maar daar gaat het niet om. Het is alles tegelijk. ,,Als dit klaar is, beginnen ze verderop in de Dorpsstraat. Dit heeft met de planning van de ge meente te maken. Het zit ons tot hier", wijst hij met zijn hand hoog boven het hoofd. Wat dat betreft kan de man ge rust worden gesteld. De Dorps straat zou aanvankelijk in mei overhoop gaan. Maar dat karwei wordt nu over de zomer heen ge tild, omdat de nieuwbouw van het Boutique Resort Schaardijk uit loopt. Tot verdriet van de dorps raad, dat wel. ,,We gaan nog kijken hoe we het daar die maanden toch nog een beetje kunnen opfleuren", zegt De Rooij. „Misschien iets met bloembakken." Hoe dan ook, de kop is er af voor Scharendijke. Na Renesse, Brou wershaven en Bruinisse het vierde dorp waar de gemeente geld in pompt om sombere straten, plei nen en vergeten hoekjes een op pepper te geven. In totaal komt er voor de komende zes jaar 35 mil joen euro beschikbaar om -ver spreid over het eiland- mooie din- gen mee te doen. Wat mogelijk is, valt in Renesse al goed te zien. De oubollige badplaats heeft als eerste een jong hart gekregen en straalt weer voluit. Dorpsvisie De Rooij tikt op het boekwerk waarin de dorpsvisie voor Scha- rendijke staat uitgeschreven. Ze is zich er van bewust dat niet alles kan worden uitgevoerd. ,,Hier staan ook dromen in, natuurlijk. Maar met deze plannen kunnen we de komende twintig jaar voor uit." Een brede trap waar je straks vanuit de vernieuwde, autoluwe Dorpsstraat zo de hoge Grevelin- gendijk op kan lopen, valt wat haar betreft onder óók zeer gewenst en haalbaar. En dan graag op de dijk wat mooie banken om stijlvol te genieten van het uitzicht over het water. Maar om te beginnen, het Bethlehemplein. De oude vijver tussen dorpshuis en kerk bestaat inmiddels niet meer. De vissen zijn zorgvuldig gevangen en elders uitgezet. Het water is weg, evenals een aantal bomen in dat gebied en langs de Platteweg. ,,Omwonen- den hadden last van vogels en bla deren", aldus De Rooij. Beweegtuin De weg dwars over het plein vervalt en wordt wandelpad met ledver- lichting in de bestrating. En zo ko men er nog een paar paadjes. Auto's kunnen straks alleen nog maar in het vierkant voor De Put meet en achter de Bethlehemkerk langs rijden. Het plein zelf wordt één geheel; met moderne banken, een jeu de boulesbaan en mogelijk ook een beweegtuin met 'fitness apparaten' voor ouderen. ,,Het geheel gaat uitnodigen tot ac tiviteiten, denken wij. En dat zou fijn zijn, want er gebeurt hier nu vrij weinig. Misschien zouden we weer een weekmarkt terug kun nen krijgen. Hoeven we daar niet meer voor naar Zierikzee." Zit al les mee, dan is het park in april klaar. Emile Calon Veere De Stichting Behoud Hoogaars (SBH) wil op de hoek van de West- wal met het Kanaal door Walche ren een werf met haven bouwen. De ruwe schetsen zijn klaar en nu hopen Willem Laros en Antoon Zwart dat de gemeente bereid is het bestemmingsplan zo aan te passen dat hun plannen niet op voorhand worden geblokkeerd. Volgens de twee liefhebbers van oude houten schepen zal er nog heel wat water door het Kanaal van Walcheren stromen voor er bij Veere daadwer kelijk een werf met een eigen ha ventje ligt. Ze durven geen jaartal te noemen omdat realisering van heel veel factoren afhangt. Maar ze ge ven wel aan dat het niet gaat om luchtfietserij. De stichting heeft nu een loods in Vlissingen waar de schepen in de wintermaanden liggen en worden onderhouden. Tijdens het seizoen liggen ze bij de sluizen van Veere om te varen over het Veerse Meer en andere wateren. Het zou volgens de beide bestuursleden van de Stichting Werf Veere's Hoop, een onderafdeling van SBH, ideaal zijn om de zomer- en winteractivitei ten te combineren op één plaats. ,,Een plek waar we ook belangstel- Een werf met haven in Veere zou een mooie extra attractie zijn lenden kunnen ontvangen, rond leiden en scheep laten gaan als ze mee willen varen op een traditio neel schip." Over de precieze invulling van het terrein hebben ze nog niet na gedacht. ,,Als er bijvoorbeeld ook horeca komt, willen we dat doen samen met Veerse ondernemers." Zo'n werf met haven zou volgens de beide mannen een mooie extra attractie zijn voor Veere. Zwart wijst erop dat in de plannen uitge gaan wordt van een houten gebouw dat past bij het stadje en de skyline niet verstoort. Het ideaal is een houten loods waar drie schepen in kunnen liggen voor onderhoud of restauratie. En een buitenterrein waar ook gewerkt kan worden. La- ros: ,,Heel af en toe zal er misschien wat gesmeed moeten worden, maar hoofdzakelijk werken we daar met hout." Hij vertelt ook dat ze bij de stich ting inmiddels merken dat er be hoefte is aan zo'n centrale plaats waar kennis en ervaring te vinden is over het onderhoud van traditio nele schepen. ,,Drie eigenaren van zulke schepen benaderden ons on langs met de vraag of we hun sche pen in bruikleen kunnen nemen. Ze hebben ze zelf jarenlang onder houden en ze zijn nu op een leeftijd dat ze het wat rustiger aan willen doen. Hun kinderen hebben geen interesse om ze over te nemen. Daarom kloppen ze bij ons aan." Volgens de twee vormen de ha ven en de werf een mooie aanvul ling op de plannen die er al zijn in Veere om het Oranjeplein deels te bebouwen met appartementen. ,,Het draagt ertoe bij dat het Zeeuws maritiem erfgoed behou den blijft. Zodat een nieuwe gene ratie kan blijven genieten van deze bijzondere traditionele schepen." vrijdag 20 november 2020 SD Verjongingskuur voor Scharendijke Marcel Modde Scharendijke Tanny de Rooij bij wat tot voor kort de vijver op het Bethlehemplein was. De omgeving tussen dorpshuis De Putmeet en de kerk daar te genover wordt omgebouwd tot een gezellig parkje. foto marieke mandemaker Veere kan de plaats worden waar traditionele Zeeuwse zeil schepen als hoogaarzen en hengsten worden opgeknapt en onderhouden.En waar bezoe kers alles te weten kunnen komen over die schepen en ook mee kunnen varen. -Willem Laros en Antoon Zwart, Stichting Behoud Hoogaars de putmeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50