Jeugd veilig feestend 2021 in? ideeën genoeg 1 VACCINATIE LOGISTIEKE EN ETHISCHE IS: MONSTERKLU 4 CORONA Na jubelberichten over coronavaccins worden nu plannen gemaakt voor een mega- inentingscampagne. 60-plussers, mensen met ernstige aandoeningen en zorgpersoneel gaan straks voor, maar willen genoeg mensen wel een prik? Vijf vragen. Sommige ziekenhuisdirecteu ren vielen nog net niet van hun stoel toen ze gisteren een op merkelijke oproep hoorden. Hoe haalde Hubert Bruls - spreek buis namens alle burgemeesters - het in zijn hoofd om klein schalige feestjes voor jongeren aan te moedigen nu vuurwerk afsteken verboden is. Bruls vreest anders een heel onrustige nacht nu er een vuurwerkver bod is. Maar de ziekenhuizen liggen nog vol met coronapa tiënten, wat elke dag weer leidt tot operaties die moeten worden afgezegd. Op een nieuwe piek zitten zij niet te wachten. Toch wordt de oproep van Bruls op veel plekken juist wel met gejuich ontvangen. Jonge renwerkers zijn het roerend met hem eens dat oud en nieuw zon der evenementen weleens heel onrustig kon worden. ,,Er is nu al echt helemaal niets voor jon geren. Terwijl ze er wel zijn en er een enorme behoefte is om iets met elkaar te doen, zeker op zo'n nacht. Als je niets organiseert, gaan ze het zelf invullen'', zegt Jerrol Lashley, teamcoach jonge renwerk in de regio West-Fries land. Plannen En dus zijn ze in deze regio al volop bezig met plannen maken voor oud en nieuw. De meest creatieve ideeën kwamen al voorbij, ook van jongeren zelf. Zo opperde iemand om een scooter drive-inbioscoop te hou den. Een filmavond buiten voor 15 tot 18-jarigen op oudejaars avond. Een nachtelijk voetbal toernooi op trapveldjes was een idee. Het opengooien van sport centra is genoemd. Kleinscha lige optredens in theaters en muziekpodia waar jongeren bij voorbeeld zelf kunnen rappen. Op veilige afstand van elkaar. En vergeet de bioscopen niet; met een thema-avond filmkij kend het nieuwe jaar in. ,,Ik ge loof dat we zeker voor een aantal jongeren de verleiding kunnen wegnemen om de hele nacht be zig te zijn met illegaal vuurwerk. Ook met de bestaande coronare- gels, maar we moeten wel in de gemeenten met alle partners op één lijn komen'', zegt Lashley. Ook sommige ondernemers willen dolgraag gehoor geven aan de oproep van Bruls, vooral in de evenementenbranche die al een jaar nagenoeg stil ligt. Nu zijn ze vooral bezig met organi seren van online-evenementen. Zo streamt Mysteryland oude jaarsnacht op internet een onli- nefestival dat ze dit voorjaar hebben gehouden. Ook Tom- morowland zendt de hele nacht dj-sets van wereldsterren uit. Maar hoe mooi zou het zijn als er toch echte feesten gehouden kunnen worden? Niels de Geus van evenementenorganisator ID&T en mede-eigenaar van de Amsterdamse club Air gelooft erin. Oud en nieuw is volgens hem een uitgelezen kans om te experimenteren met veilig uit- Ik kan me levendig voorstellen dat er gezocht wordt naar alternatieven gaan en tegelijkertijd jongeren van de straat te houden. Het idee bestaat al langer om alleen met een recente negatieve coronatest mensen toe te laten tot feesten. Dat moet genoeg zijn om nieuwe uitbraken te voorkomen en toch veilig te kunnen stap pen. Het plan is om hiermee be gin volgend jaar de eerste testen te houden. ,,Maar waarom doen we dat niet eerder? Aan ons ligt het niet. Wij zetten de boel aan en kunnen draaien. Nu de poli tieke wil nog.'' Oudejaarsnacht Hoogleraar epidemiologie Frits Rosendaal snapt dat de behoefte er is om te gaan feesten. ,,Maar thuisblijven is echt het aller beste om verspreiding van het virus te voorkomen", zegt hij. Tegelijkertijd ziet hij ook dat dit geen realistisch scenario is in de oudejaarsnacht. Al die jongeren die op deze avond binnen moe ten blijven. Gaat dat wel goed? ,,Die zorg heb ik ook. Ik kan mij dus levendig voorstellen dat er gezocht wordt naar alternatie ven.'' Het organiseren van activitei ten is zo'n gekke gedachte nog niet. ,,Anders krijg je dat men sen in groten getale zelf bij el kaar komen en er helemaal geen zicht is op hoe ze zich gedra gen.'' Het plan om met een nega tieve test een 'veilige bubbel' in een club te creëren, zoals som mige Amsterdamse onderne mers graag willen, is volgens Rosendaal zeker het overwegen waard. Maar ook dan moeten groepen niet te groot worden, waarschuwt hij. ,,Ik zou zeggen maximaal honderd personen. Hoe meer mensen je bij elkaar zet, hoe groter de kans dat er toch iemand doorheen glipt die ondanks alle voorzorgsmaatre gelen wel besmet is. En op een feest besmet zo iemand al snel heel veel mensen. Een sneltest aan de deur bovenop een ver plichte negatieve coronatest is ook nog een optie, om zo veel mogelijk risico's uit te sluiten.'' In de week dat farmareuzen Pfizer en Moderna schermen met super scores van hun vaccins, worden in Nederland de contouren zichtbaar van een groot vaccinatiepro gramma. Als een prik veilig en ef fectief is, krijgen oude mensen met een aandoening deze als eerste, zo adviseerde de Gezondheidsraad gisteren aan het kabinet. Voor de groep die voorrang krijgt - 60- plussers, zieken en zorgperso neel - zijn naar schatting 6,5 miljoen vaccins no dig. Die zullen er niet meteen zijn. Vijf vragen over de Nederlandse coro- navaccinatiecampagne. Wat schrijft de Gezondheidsraad? De onafhankelijke wetenschappe lijke adviesraad adviseert het kabi net om 60-plussers en de meest kwetsbare mensen (denk aan men sen met hart- en vaatziekten, lucht wegaandoeningen en diabetes) eerst te vaccineren. Bewoners van een instelling of verpleeghuis wor den bij deze groep gerekend. Ook zorgpersoneel moet voor gaan. Omdat de groep ouderen, kwets baren en zorgmedewerkers in to taal naar schatting 6,5 miljoen mensen telt en er vermoedelijk niet zo veel doses zijn, moet er nog scherper geselecteerd worden en zullen eerst de oudste mensen met ernstige aandoeningen ge vaccineerd worden. Als zij te zwak zijn voor een prik, dan kun nen mensen in hun omgeving wor den ingeënt. Zo ontstaat er een 'vaccinbubbel' rond de meest kwetsbare ouderen. Met deze voor keursstrategie wordt ingezet op het redden van zo veel mogelijk levens. En de jongeren dan? Die kunnen ook een sleutelrol spe len bij de bestrijding, maar niet als er weinig vaccins beschik baar zijn en het aantal be smettingen zo hoog is, redeneert de Gezond heidsraad. Dan is het vooral zaak de mensen te beschermen die de meeste kans lopen ernstig ziek te wor den en te overlijden. Als er straks meer vaccins beschikbaar komen en het aantal besmettingen flink daalt, kan het zinvol zijn om juist ook snel jongere leeftijdsgroepen in te enten om de verspreiding van het virus te verminderen. Twintigers hebben bijvoorbeeld meer contac ten dan ouderen en als je hen inent, beperk je ook het risico dat zij het virus doorgeven. Maar voor deze strategie kiest de raad vooralsnog niet. Hoeveel mensen moeten worden ingeënt? Zo veel mogelijk, zullen epide miologen zeggen. Voor het 'eli mineren' van infectieziekten hanteert de Wereldgezondheids- vrijdag 20 november 2020 Een straatfeest zoals afgelopen jaarwisseling in Den Haag kan niet, maar wat wel? foto hh Niet met de auto, maar op de scooter naar de drive-inbios- coop. Of dansfeesten met een verplichte negatieve co ronatest. Plannen zijn er ge noeg om jongeren van de straat te houden komende jaarwisseling na de oproep van de burgemeesters. Maar of dat ook allemaal corona- proof kan is de vraag. Raymond Boere Rotterdam - Frits Rosendaal, Hooglereaar epidemiologie Wie eerst? Edwin van der Aa Niels Klaassen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4