Rijrichting Damplein Goes anders Over vlonderpad naar het strand 6 Pleidooi voor meer groen MIJN DORP, MIJN STAD ZUIDWELLEBRUG RESTAURATIE Eigenaar Machiel Blom wil zijn camping tussen de Hogeweg en Meeuwenduinen drastisch ver nieuwen. Stacaravans en chalets moeten plaatsmaken voor luxere recreatiewoningen. Dat leidde tot groot protest van de huidige vaste gasten, die zich voorberei den op juridische stappen als de gemeente akkoord gaat met het wijzigingsplan voor het westelijk deel van de camping. Daarbij gaat het om de plaatsing van honderd nieuwe huisjes. Slecht gevoel Duinbehoud en Natuurmonu menten hebben ook een slecht gevoel bij de plannen zoals ze nu op tafel liggen. De organisaties hebben gezamenlijk bezwaar aangetekend bij de gemeente. Daarbij verwijzen ze naar de vijf meter hoge chalets die recent zijn gebouwd op campings De Brem en Julianahoeve bij Re- nesse. ,,Als je vanaf het Vroon fietspad richting Hoogenboom- laan kijkt, zie je een gat in de fraai ontwikkelde groenstrook. En daarachter iets wat op een klein containeroverslagbedrijf lijkt. Dit verknoeit de natuur- en landschapsbeleving radicaal in dit prachtige gebied", ervaart duinconsulent Margo van der Meulen. Zicht Ze gebruikt het voorbeeld om te pleiten voor een betere land schappelijke inpassing van de nieuwe huisjes op Duinrand. Een groenstrook van minimaal tien meter breed met streekeigen beplanting moet worden gega randeerd, vinden beide organisa ties, om de 5,5 meter hoge be bouwing straks buiten het zicht van het natuurgebied te houden. Langs de duinrand zouden ook geen huisjes met balkon of dak terras mogen komen. Kampeer- huisjes met een bovenverdieping moeten minimaal dertig meter van de grens met de duinen af komen te staan, om verstoring tegen te gaan. Stikstofuitstoot Het stikstofonderzoek naar de gevolgen van de herinrichting is onvolledig, constateren Duinbe houd en Natuurmonumenten. De berekening van de uitstoot na realisatie van het nieuwe park ontbreekt. Omdat er ook auto's heen en weer rijden, kan die uit stoot nooit nul zijn, aldus Van der Meulen. Daarnaast dringt ze aan op nieuw veldonderzoek. De laatste keer was in 2018, maar vo rig jaar en ook dit seizoen zijn er in het gebied boomkikkers ge zien. ,,Wat zou kunnen wijzen op een kolonisatie." Goed moge lijk dat daar in de tussentijd ook andere beschermde soorten zijn neergestreken, denkt de duin consulent. Het Damplein in Goes wordt bin nenkort aangepakt door de ge meente. De rijrichting op het par- keerplein wordt veranderd en de dranghekken gaan grotendeels weg. Het plein werd eerder dit jaar door de gemeente tijdelijks anders ingericht. Dat was nodig om ruimte te maken voor een klein terras voor lunchroom De Dam en een fiets parkeerplaats. Die laatste kwam er, omdat de gemeente liever niet wil dat mensen met hun fiets de stad in gaan en hun tweewieler in de win kelstraten neerzetten. Door de her inrichting verdwenen op het Dam plein een aantal parkeerplaatsen. De situatie op het plein oogt nu heel erg als tijdelijk, onder meer vanwege de vele dranghekken. De gemeente wil dat beeld wat ver fraaien. De hekken worden wegge haald en vervangen door onder meer groen. Ook wordt de rijrich ting van het plein veranderd. Nu gaan auto's linksom over het plein, straks rechtsom. ,,Dat is beter, om dat auto's die het plein oprijden dan niet meer hoeven te kruisen met auto's die eraf rijden'', zegt wethou der Cees Pille. De fietsparkeerplaats op het plein blijft. Vanaf de grote parkeerplaats gezien gaat het om de meest westelijke strandopgang. Strandgasten die dat pad kiezen, lopen nu nog door de slufter: een gebied tussen de dui nen dat incidenteel volloopt met water. Maar dat gebied ziet er niet meer uit zoals Staatsbosbeheer, de eigenaar, dat graag wil. In de afgelopen vijftig jaar is het gebied langzaam dichtgegroeid. Terwijl dat juist open zou moeten zijn om vaker onder water te kun nen staan en andere planten de kans te geven te groeien. Dat zorgt In de afgelopen 50 jaar is het gebied dichtgegroeid er op zijn beurt weer voor dat vo gels het gebied uitkiezen om te gaan broeden. Het volstromen van de slufter zorgt er ook voor dat deze dichtslibt met zand. Zand dat benut kan wor den om erosie van het strand te be strijden. Een structurele oplossing is het niet, want het is bij lange na niet genoeg om grootschalige zandsuppletie te vervangen. Ken nisinstituut Deltares is in opdracht van Rijkswaterstaat een onderzoek begonnen naar de zandproblemen bij de Banjaard. De resultaten wor den in januari verwacht. Er spelen ook recreatieve belan gen. De gemeente wil voorkomen dat badgasten moeten omlopen om het gedeelte strand dat net voor de slufter ligt, te bereiken. Afsluiting in het broedgebied ziet ze dan ook niet zitten. De twee partijen mik ken daarom nu op een vlonderpad op palen dat door het gebied leidt, zodat bezoekers niet zomaar het naastliggende gebied in kunnen lo pen. In december beslist de ge meenteraad of ze instemt met het voorstel. vrijdag 20 november 2020 'Onderzoek Duinrand is onvolledig' SD ■ZIERIKZEE Het was me het klusje wel. Maar eindelijk is de Zuidwellebrug, de twee eeuwen oude verbinding over de gracht naar het cen trum, helemaal in oude luister hersteld. Na 3,5 jaar plannen en uitvoeren, werden gisteren de puntjes op de i gezet. In juni 2017 werd de brug met onmiddellijke in gang afgesloten voor autoverkeer na het vast stellen van scheuren. Er volgde een lange peri- ode van gesteggel over de financiering. Daarna ging een gespecialiseerd bedrijf aan de slag met de herstelwerkzaamheden. Beeldhouwer Vincent Krans verzorgde in het natuursteen van Timmerman uit Nieuwerkerk de inscripties, gebaseerd op het oude uiterlijk. Ook na de restauratie blijft de brug verboden voor (vracht)auto's. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Stichting Duinbehoud en ver eniging Natuurmonumenten maken gehakt van het herin richtingsplan van camping Duinrand in Burgh-Haamstede De organisaties vrezen voor aantasting van het naastgele gen natuurgebied. Zij dringen aan op een nieuwe natuurtoets omdat de zeldzame boomkik ker is gezien binnen het plan gebied. Marcel Modde Burgh-Haamstede Rob Paardekam Goes Bezoekers van het Banjaard- strand worden straks waar schijnlijk over een vlonderpad op palen van de dijk naar het strand geleid. Dat is de uit komst van gesprekken tussen Staatsbosbeheer en de ge meente Noord-Beveland. Michiel Bouwman Kamperland BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.00 uur: Schilderclub Mondra- gon, 19.00 uur: Kla- verjasvereniging; DREISCHOR Slingerbos, gehele dag, Route door het kabouterbos; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 20.00 uur: Biljartver eniging; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Historisch mu seum de Bevelanden, 11.00-17.00 uur: Di verse exposities, o.m. over de Zuid-Beve- landse jongerencul tuur in de 19de eeuw; MIDDELBURG Cinema Middelburg, vanaf 15.00 uur: Ver toning 'De Grote Sin terklaasfilm'; 19.30 uur: Vertoning 'De Vogelwachter' NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.30- 09.45 uur: Trombose- dienst, 19.45 uur: Ai kido; RENESSE Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; ZIERIKZEE FiZi, 10.30 uur: On the Rocks, 20.00 uur: The Singing Club; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check on line of telefonisch bij de organisatoren of de activiteit doorgaat en of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49