Later Slager Slager bewaart oor van koe tot het uitbenen Soep Sap doet er een appeltje bij Kerrie smeekt om gewurztraminer MARGOT ZEELAND 11 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week. over eten en drinken in Zeeland Rob de Nijs zong Wat als later nu is op tv mee met twee fantastische Zeeuwse muzikanten. Vroeger bleef ik thuis voor Rob, hij als Bertram Bierenbroodspot en ik als kind wegdromend bij Hameien. Nu volg ik hem omdat hij de heer Parkinson ook op bezoek heeft. Veel van mijn vader herken ik in hem en niet alleen in zijn verhalen. De titel en het lied dat hij meezong lieten me de dagen daarna niet meer los. Want dat is precies waar het over gaat in het leven. Later is nu. Som mige zaken moet je niet uitstellen of in de wacht zetten. Meestal maken Man en ik de balans aan het eind van het jaar op en dit jaar deden we dat eer der. Zo besloten we om komend jaar een grote fietstocht te gaan maken die we altijd al wilden maken, als het natuurlijk kan met de corona-peri kelen. Dat komt mede doordat er op dit moment allemaal dingen in mijn leven gebeuren die ik al tijd zag als onoverkomelijk en zwaar met de zor gen om mijn ouders. Nu ik er midden in zit, lijkt het wel of alles toch zo gaat zoals het moet gaan. Niet dat dit het besef dat later nu is makkelijker maakt, maar het is niet anders. Achteruit kijken doe ik met veel genegenheid en warmte. Gelukkig maken we nog steeds mooie herinneringen samen die wel wat minder uitbundig zijn. Als ik alle fotoboeken van feesten en partijen bekijk van de afgelopen jaren, dan zie ik dat we er alles uithaalden met de kinderen en kleinkinderen; liederen, sketches, eten en drin ken. Kerstdiners vierden we ook altijd uitgebreid. Helaas zit dit er dit jaar niet in. Het wordt nu een kerstlunch met mijn ouders, mijn broer en mijn zussen. En omdat later nu is, gaan we daar ge woon heerlijk van genieten. Later is nu. Sommige zaken moet je niet uitstellen of in de wacht zetten SINT-ANNALAND November is de slachtmaand. We gaan deze maand op bezoek bij Zeeuwse slagers die nog zelf slachten, zo als Theo Slager uit Sint-Anna- land. Die grap is natuurlijk al vaak gemaakt: Slager heten en dan een slachterij en een slagerij hebben. Theo Slager kan er nog steeds om lachen. ,,We slachten hier onze bees ten nog zelf: 120 varkens, 25 run deren en 50 lammeren per week. Dat doen we niet alleen voor onszelf maar ook voor Zeeuwse slagers als Wisse, die hun eigen beesten uitzoeken en ze hier la ten slachten. Wij doen alles tot en met het uitbenen. In pakket ten gaat het vlees naar de slage rijen terug en zij verwerken het vlees verder. Dat doen we soms ook voor particulieren", legt hij uit. Traceerbaar ,,Het vlees dat we hier verwer ken is traceerbaar; waar het heeft gelopen tot waar het is geslacht. We bewaren een oor van het rund tot het uitbenen in een plastic zakje met daaraan het oormerk met de UBN code. Zo weet je zeker dat je de juiste koe terug krijgt. Dat is bij varkens en de lammeren ook zo. Ik wil geen massa maar vind het belangrijk kwaliteit te leveren." Eerste keuze ,,Ik heb dan ook de eerste keuze uit de dieren en als een dier me niet bevalt, gaat het naar de fa briek om verwerkt te worden voor supermarkten. Ons vlees kost wel wat meer, maar dan heb je een echt goed Zeeuws kwali teitsproduct.'' ,,In de winkel is zeker 60 pro cent van de vleeswaren zelfge maakt, naast maaltijden en scho tels met hapjes. De leverworst en de verse worst, daar zijn we be roemd om. Die halen mensen van buiten hier in grote hoeveel heden. Lekker bij boerenkool of zuurkool." DE WIJNTIP vrijdag 20 november 2020 GO Slager en slachter Theo Slager in de stal met stieren van het ras Blonde d'Aquitaine. foto marcelle davidse ICE TRIMT. Rogér Mastbooms van Soep Sap met zijn kerrieroomsoep. FOTO DIRK JAN GJELTEMA Soep is zo oud als het koken zelf. Bovendien is een kop soep een makkelijke, snelle hap die meestal ook nog eens gezond is. Soep Sap in Middelburg maakt dagelijks verse soep-to- go of bezorgt aan huis, inclu sief een snee brood en een ap peltje. ,,Het idee om een soepbar te be ginnen had ik al zeker tien jaar in mijn hoofd'' zegt Rogér Mast booms. ,,Ik werk al veertig jaar in de horeca in verschillende res taurants en heb me er altijd over verbaasd hoe belachelijk veel soep we serveren. Gek eigenlijk dat we in Middelburg nog niet zoiets als een soepbar hadden, terwijl in alle grote steden er soms meerdere te vinden zijn. Pas nadat ik mijn aandelen in Boca Bizarro Beach had ver kocht en mijn vrouw Ans als zzp'er in de zorg aan de slag ging, was de tijd rijp om mijn plannen verder te gaan uitwer ken.'' Als Rogér Mastbooms het monumentale pand van de firma Diesch aan de Markt in Middel burg te huur ziet staan, vallen de puzzelstukjes in elkaar. ,,Het succes van een soepbar staat of valt met de locatie. En waar kan je dan beter zitten dan in het centrum van de stad? Dat is ook wel gebleken, want in de ope- ningsmaand december verkocht ik meteen achthonderd liter erw tensoep.'' Elke dag duikt Rogér de keuken in om vier verse soepen te maken: een eenvoudige soep (5 euro), luxere soep (6 euro), maaltijdsoep (7,50 euro) en één extra. ,,Als je zo'n maaltijdsoep op hebt, dan heb je ook echt ge noeg gegeten. Die zit vol verse ingrediënten en vlees of vis. Of vegetarisch. We halen alles bij leveranciers uit de streek. Het brood komt van Luuks Patisserie in Middelburg. Daarnaast is alles wat we serveren gluten- en lac- tosevrij.'' Van de vier soepen, zijn er elke dag twee voor bezorging aan huis. ,,Op de Facebookpa- gina kunnen mijn klanten kiezen en tot tien uur 's avonds bestel len. Daarna maak ik de balans op en bestel ik de ingrediënten die ik nodig heb. Soms gaat er vijftig liter soep op een dag door. Soep Sap loopt goed. Dat komt waarschijnlijk doordat de soep niet duur is, het nieuw is en omdat iedereen wel soep lust.'' En dat appeltje? Dat idee deed de kok op in een soepbar in België. ,,Als je een appeltje eet na je soepje, is je mond weer lek ker fris." Eigenlijk is dit een makkie. Kerrie en cur ry's zijn gemaakt voor Gewurztraminer (zonder puntjes op de u in de Elzas!), want die zijn kruidig en niet beendroog. Bij de kerrieroomsoep met garnalen en pa prika van Soep Sap kiezen we de Ge- wurztraminer van Trimbach, één van de oud ste wijnproducenten in de Elzas. Trimbach heeft een herkenbare stijl: zuiver, elegant en strak. Deze gewurztraminer bezit aroma's van rozen, lychees, exotisch fruit als passie vrucht en ananas en ook hints van gember en kerrie. Met zo'n wijn erbij wordt soep een feestje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39