Watertoren Oost-Souburg in de verkoop voor 3 miljoen euro, mét woonhuis 8 ZEELAND Voor nog geen drie miljoen euro kunnen liefhebbers zich vestigen op het IK- eiland aan de voet van de Souburgse watertoren en genieten van het uitzicht vanaf dat markante bouwwerk. 'Het is een goed plan gebleken' De beeldbepalende watertoren, pal langs rijksweg A58 bij de entree van Vlissingen, staat sinds een week te koop. Behalve het uit 1939 daterende Rijksmonument wordt de koper voor 2,6 miljoen (kosten koper) eigenaar van zeven gebouwen rondom de to ren. Het gebied rond de toren is de af gelopen jaren door de huidige eige naar, kunstenaar Jan van Munster, ge transformeerd in een werk- en woon- eiland dat in het teken staat van kunst. Naast een bijzonder woonhuis, kan toren, opslagruimten en een tuinhuis staan er twee gebouwen in de vorm van de letters I en K in het parkje tus sen Vlissingsestraat en A58. In beide paviljoens bivakkeerden tot enige ja ren terug gastkunstenaars die er wer ken schiepen. In de toekomst kunnen die paviljoens en een nabijgelegen Hoekpand ook voor heel andere doe len worden gebruikt. Het is interessant voor een bedrijf dat een pand zoekt op een unieke locatie De watertoren zelf kan dienen als ontvangstgebouw, werkruimte, ate lier en/of opslagplaats. Wonen mag niet in de toren, dat kan in diverse ge bouwen op de begane grond. Maar de gemeente wil niet hebben dat er een nieuw wijkj e, appartementengebouw of hotel in of bij de watertoren verrijst, weet Rick Hengst van makelaardij Sinke Komejan in Middelburg. Overi gens ziet de verkoper dergelijke ont wikkelingen ook liever niet. Zorginstelling De bestemming 'maatschappelijk' op het perceel biedt vooral mogelijkhe den voor liefhebbers van de locatie en bijzondere gebouwen, stelt Hengst. ,,Er zou een zorginstelling kunnen ko men, hoewel dat niet makkelijk renda bel is te maken als er maar een beperkt aantal cliënten kan worden geholpen." De makelaar ziet meer mogelijkhe den, voor bijvoorbeeld, 'een architec- tenbureau dat een beeldbepalend be drijfsgebouw zoekt op een fantasti sche zichtlocatie'. De vastgoedman kan zich ook voor stellen dat enkele kapitaalkrachtige (echt)paren samen het perceel betrek ken. ,,Verschillende gebouwen als woonhuizen inrichten en samen ge bruikmaken van de watertoren en het tuinhuis. Dat tuinhuis of een van de andere panden mag als Bed Break fast worden uitgebaat. Maar een hotel of verhuur van appartementen staat de gemeente Vlissingen niet toe", legt Hengst uit. Een woordvoerster van de gemeente bevestigt dat. Aanvankelijke overeen komsten over het terugkopen van de watertoren door de gemeente en over name van een deel van Van Munsters kunstcollectie zijn eerder ontbonden. Mocht er een koper opduiken, die bui ten de lijntjes van de bestemming 'maatschappelijk' wil kleuren, dan kijkt Vlissingen welwillend naar pla nologische medewerking. vrijdag 20 november 2020 GO Levenswerk in de etalage gezet René Hoonhorst Oost-Souburg -Rick Hengst, makelaardij Sinke Komejan Rolf Bosboom De watertoren in Oost-Souburg staat sinds een week in de verkoop. Op het IK-eiland staan in to taal zeven gebouwen, waaronder een woon huis en kantoren. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Het was voor kunstenaar Jan van Munster geen eenvoudige beslissing om zijn IK-eiland te koop te zetten. ,,Dat doet me wel pijn. Maar ik ben inmid dels 81 jaar en niet meer zo gezond, dus ik moet nu dingen gaan regelen. Ik ver wacht dat het nog wel een paar jaar kan duren voordat de overdracht is, als ik al een koper vind. Zo snel zal het niet gaan." Vijftien jaar geleden streek Van Munster in Oost-Souburg neer. Hij renoveerde de watertoren en toverde het gebied eromheen om in het IK-eiland, met onder meer een fraai woonhuis, een opslaggebouw en - in het hart - twee gebouwen in de vorm van een I en een K. Deze dienden als tijdelijk onderkomen voor kun stenaars en als expositieruimte. De zelfstandige Stichting IK ver zorgde de artistieke invulling. ,,Het is zeker mijn levenswerk", zegt Van Munster. ,,Ik ben er ook trots op. De gebouwen die ik rond de watertoren heb gescha pen, vormen één geheel. Archi tectonisch gezien is het een goed, doordacht plan gebleken. We hebben hier prachtige din gen gedaan, goede tentoonstel lingen gehad. Veel kunstenaars die hier hebben verbleven, zijn nu internationaal te zien." ,,Ik hoop dat het gebied een goede bestemming krijgt", zegt Van Munster. Het karakter moet in elk geval intact blijven. Dat be tekent dat er bijvoorbeeld geen huizen bijgebouwd mogen wor den. ,,De gemeente vindt het ge bied beeldbepalend voor Vlissin gen", zegt Bea Weuthen, zakelijk leider van Stichting IK en partner van Van Munster. ,,Dat vinden wij ook. Daarom zou het fijn zijn als er een passende koper komt. We nemen er ruim de tijd voor die te vinden." Artistieke nalatenschap Stichting IK stopte in 2018 met activiteiten op het eiland. De voornaamste reden was dat het concept van kunstenaarsresi denties naar de mening van Van Munster was uitgewerkt en te veel een verdienmodel was ge worden. De stichting functio neert sindsdien op een laag pitje. Er wordt gekeken of de stichting voortgezet kan worden, waar schijnlijk in Middelburg. ,,We zijn bezig voorbereidingen te treffen voor het beheer van de artistieke nalatenschap van Jan", zegt Weuthen. Zij verwacht dat medio volgend jaar duidelijk is of en hoe IK een vervolg krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36