Schrijf 'n kaartje via Postmaatje 1 €200 krantenbezorgen.nl 7 Met spoed bezorgers gezocht in Middelburg en Vlissingen Interesse of aanmelden? Veere kan de plaats worden waar traditionele Zeeuwse zeilschepen als hoogaarzen en hengsten worden opgeknapt en onderhouden. En waar bezoekers alles te weten kunnen komen over die schepen en mee kunnen varen. r start premie Veere De Stichting Behoud Hoogaars (SBH) wil op de hoek van de Westwal met het Kanaal door Wal cheren een werf met haven bou wen. De ruwe schetsen zijn klaar en nu hopen Willem Laros en Antoon Zwart dat de gemeente bereid is het bestemmingsplan zo aan te passen dat hun plannen niet op voorhand worden geblok keerd. Volgens de twee liefheb bers van oude houten schepen zal er nog heel wat water door het Kanaal van Walcheren stromen voor er bij Veere daadwerkelijk een werf met een eigen haventje ligt. Ze durven geen jaartal te noemen omdat realisering van heel veel factoren afhangt. Maar ze geven wel aan dat het niet gaat om luchtfietserij. De stichting heeft nu een loods in Vlissingen waar de schepen in de wintermaanden liggen en worden onderhouden. Tijdens het seizoen liggen ze bij de slui zen van Veere om te varen over het Veerse Meer en andere wate ren. Het zou volgens de beide be stuursleden van de Stichting Werf Veere's Hoop, een onderaf deling van SBH, ideaal zijn om de zomer- en winteractiviteiten te combineren op één plaats. ,,Een Deze werf draagt bij aan het behoud van Zeeuws maritiem erfgoed plek waar we ook belangstellen den kunnen ontvangen, rondlei den en scheep laten gaan als ze mee willen varen op een traditio neel schip." Over de precieze invulling van het terrein hebben ze nog niet na gedacht. ,,Als er bijvoorbeeld ook horeca komt, willen we dat doen samen met ondernemers uit Veere. Misschien kan een van hen dat erbij doen." Zo'n werf met haven zou vol gens de beide mannen een mooie extra attractie zijn voor Veere. Zwart wijst erop dat in de plan nen uitgegaan wordt van een houten gebouw dat past bij het stadje en de skyline niet verstoort. Het ideaal is een houten loods waar drie schepen in kunnen lig gen voor onderhoud of restaura tie. En een buitenterrein waar ook gewerkt kan worden. Laros: „Ge werkt met hout. Heel af en toe zal er misschien wat gesmeed moe ten worden. Maar hoofdzaak wer ken we daar met hout." Kennis en ervaring Laros vertelt ook dat ze bij de stichting inmiddels merken dat er behoefte is aan zo'n centrale plaats waar kennis en ervaring te vinden is over het onderhoud en behoud van traditionele schepen. ,,Drie eigenaren van zulke sche pen benaderden ons onlangs met de vraag of we hun schepen in bruikleen kunnen nemen. Ze hebben ze zelf jarenlang onder houden en ze zijn nu op een leef tijd dat ze het wat rustiger aan willen doen. Hun kinderen heb ben echter geen interesse om ze over te nemen en ze willen ze ook niet weg laten rotten. Daarom kloppen ze bij ons aan." Volgens de twee vormt de ha ven en de werf een mooie aanvul ling op de plannen die er al zijn in Veere om het Oranjeplein deels te bebouwen met appartementen. ,,En het draagt ertoe bij dat het Zeeuws maritiem erfgoed behou den kan blijven. Zodat ook een nieuwe generatie kan blijven wer ken en blijven genieten van deze bijzondere traditionele schepen" Feestmaand december is nog niet aangebroken, maar Eef de Nooijer bereidt zich al voor op het 'koppe len' van schrijvers en ontvangers van kaarten. Bewoners van Zeeuwse zorgcentra en ouderen, zieken en eenzamen in heel het land kijken nu al uit naar een kaartje. Van familie, vrienden en kennissen, maar als ze die niet heb ben of als extraatje ook die van to tale vreemden. Aandacht Een beetje aandacht van anderen kan iedereen gebruiken, weet Eef de Nooijer al jaren. De Vlissingse zette Project Postmaatje op poten, om eenzame ouderen een hart on der de riem te steken. Ze merkte dat veel meer mensen niet te beroerd zijn om anderen af en toe een vro lijk kaartje te sturen en dat er nog meer ouderen, zieken en eenzamen (onder wie ook jongeren) zijn die graag zo'n ansicht ontvangen. Overigens heeft De Nooijer de af gelopen vijfjaar wel enige bekend heid verworven. Zo hebben niet al leen vele individuele schrijvers, maar ook diverse middelbare scho len en basisscholen laten weten dat ze meeschrijven komende weken. ,,En als zevenhonderd leerlingen een kaart sturen, hebben bijvoor beeld alle bewoners van zorgcen- Als zevenhonderd scholieren meedoen hebben alle bewoners van Ter Reede een kaartje trum Ter Reede in één keer een kaartje in de bus." Mensen die een kaartje (of een heleboel kaarten) willen sturen, kunnen zich aan melden via de site postmaatje.nl Degenen die een ander of zich zelf willen opgeven om kaarten te ontvangen, kunnen dat laten weten via info@eefies.nl 's Ochtends voor 07.00 uur kranten bezorgen, op zaterdag voor 08.00 uur •Vergoeding afhankelijk van de wijkgrootte Startpremie 200,- Gratis de krant lezen Elke week leuke winacties Na de inwerkperiode ontvang je een welkomstgeschenk alle leeftijden maar tenminste 15 jaar II! Stichting Werf Veere's Hooi vrijdag 20 november 2020 WA Grijpt Veere de kans op historische werf? Emile Calon -Willem Laros en Antoon Zwart Een impressie van de werf. illustratie leo sinke Mensen die graag een kaartje willen ontvangen, omdat ze een zaam zijn of gewoon gek op post en mensen die graag een kaart schrijven aan mensen die een beetje aandacht wel kunnen ge bruiken, kunnen zich melden bij Project Postmaatje. René Hoonhorst Vlissingen -Eef de Nooijer Kanaal door Walcheren i.s.m. Stichting Behoud Hoogaars luchtfoto met plan Een schets van de werf en de haven. illustratie leo sinke na drie maanden goed bezorgen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35