Snel duidelijkheid over vervangen van rechters Onderzoek naar mogelijke misstanden Dethon ZEELAND 3 Wat nu? had ik al wel verwacht dat mijn moeder er niet bij zou zijn, ik weet precies hoe ze is. Volgens de dokters had ze de zaak ook gewoon bij kun nen wonen. Ik had tegen haar wil len zeggen dat ze moet stoppen met liegen en gewoon de waarheid moet spreken." T.D. wordt er onder meer van verdacht haar twee dochters te heb ben laten misbruiken door haar toenmalige partner en vele andere mannen. Ook zou ze hen hebben gedrogeerd met ghb en slaappillen. De advocate van D. wraakte de rechtbank woensdag, omdat ze vindt dat de rechters partijdig en vooringenomen zijn. Er is onder meer discussie over de gezond heidstoestand van de vrouw. ,,Mijn moeder staat op de wachtlijst voor een nieuwe nier. Ze moet nu gedia- lyseerd worden, maar ik denk dat ze daar misbruik van heeft gemaakt MISBRUIK en daardoor vrijdag tijdens de zit ting is flauwgevallen. Ze weet ook precies wat ze allemaal heeft ge daan. Zo zegt ze mij niet te hebben gedrogeerd maar ik moest regelma- tig een pilletje van haar nemen." De dochter ging in het begin nog op bezoek bij haar moeder in de ge vangenis in Scheveningen. Ook hadden ze elke week telefonisch contact. ,,Maar ze heeft nooit ge zegd dat ze er spijt van heeft of haar excuses aangeboden." Het meisje geeft aan dat het erg goed met haar gaat. Ze heeft ge sprekken (gehad) met een psycho loog en krijgt een traumabehande ling. ,,Maar eigenlijk heb ik dat he lemaal niet meer nodig." Ex-stiefvader Over de straf die haar ex-stiefvader P.P. deze week tegen zich hoorde ei sen is ze duidelijk. ,,Zes jaar met tbs vind ik echt veel te weinig. Hij heeft elf jaar lang slachtoffers gemaakt. Als ik dertig ben is hij gewoon weer vrij waarschijnlijk." Haar biologi sche vader Christian is het daar Op korte termijn moet duidelijk worden of de rechters in de Zeeuws- Vlaamse zedenzaak worden vervangen. Daarvoor moet vóór 5 januari uitsluitsel zijn, omdat die dag een tussentijdse zitting in de zaak wordt gehouden. Susan Koster, raadsvrouw van de vrouwelijke verdachte T.D., diende woensdag een wra- kingsverzoek in. Daarmee geeft zij aan dat ze twijfelt aan de on partijdigheid van de rechters. Zij stelt dat de gezondheid van haar cliënt te zorgelijk is om de zitting te kunnen bijwonen. Tijdens de eerste zittingsdag, vorige week vrijdag, werd de vrouw onwel. Een ambulance werd opgeroepen, maar zag geen aanleiding om de vrouw mee te nemen. Koster eiste woensdag nader onderzoek naar wat er vrijdag is gebeurd en naar de medische situatie van de vrouw. De rechtbank wees dat af, waarna de advocate een wrakingsverzoek indiende. Daarmee ligt de zaak tijdelijk stil. De wrakingskamer, die be staat uit drie ervaren rechters, bekijkt of het verzoek terecht is. ,,Er wordt zo snel mogelijk een zitting gepland", laat de recht- mee eens. ,,Er wordt gezegd dat die tbs steeds kan worden verlengd. Maar dat betekent wel voor ons als bank weten. Na de zitting volgt binnen twee weken een besluit. Als de wrakingskamer het verzoek afwijst, kunnen de hui dige rechters de zaak voortzet ten. De wraking heeft geen ge volgen voor de zaak van de mannelijke verdachte. Daarin doet de rechtbank op 14 decem ber uitspraak. Zelden succesvol Het wraken van rechters is niet ongebruikelijk. Vorig jaar ge beurde dat in Nederland 693 keer, vooral in civiele zaken. Toch is het zelden succesvol. Vorig jaar werd slechts 20 keer de rechter daadwerkelijk ver vangen. Voor Koster is het niet de eer ste keer dat ze een rechter wraakt. In juni van dit jaar kwam de Amsterdamse advo cate in aanvaring met het ge rechtshof in Den Haag, die haar voortdurend het woord zou ontnemen. Daarop diende zij een wrakingsverzoek in. In een andere recente zaak, bij de rechtbank in Utrecht, deed zij dat zelfs vergeefs tot drie keer toe. Bij de laatste keer zei de wrakingskamer dat het genoeg was geweest en dat een volgend verzoek niet meer in behandeling zou worden geno men. familie dat wij elk jaar weer in spanning zitten of hij vrij komt, dus het blijft ons achtervolgen." Het dagelijks bestuur van Dethon, bestaande uit drie wethouders uit Terneuzen, Hulst en Sluis, heeft daartoe besloten. De aanleiding is een melding van vakbond FNV die op haar beurt is getipt door naar verluidt vijf Dethon-medewerkers. Of er echt sprake is van misstanden, is volgens Dethon-voorzitter en wethouder van Terneuzen Jurgen Vervaet nog volstrekt onduidelijk, laat staan in welke omvang. Deloitte Forensic Dispute Ser vices is in de arm genomen om het onderzoek uit te voeren. Vakbond FNV die hierin samen optrekt met het CNV, had in eerste instantie be zwaar tegen de keuze voor dat bu reau, omdat Deloitte de accountant is die jaarlijks de boeken van De- thon controleert. ,,Maar Deloitte is dusdanig groot en professioneel, dat we er vertrouwen in hebben", laat FNV-bestuurder Marco Schip per weten. Klokkenluiders De vakbonden zijn dus inmiddels akkoord met de keuze van het on derzoeksbureau, maar ze willen ook bij de onderzoeksvraag betrok ken worden. Schipper: ,,Wij heb ben dit tenslotte aangekaart. We willen vooraf met het bureau spre ken, meer niet." Het belangrijkste voor FNV en CNV is dat de anoni- Deloitte is dusdanig groot en professioneel, dat we er vertrouwen in hebben miteit van de klokkenluiders wordt gewaarborgd. Volgens Schipper zijn daarvoor tot nu toe onvol doende garanties gegeven. ,,Als die er niet komen, zullen zij niet met het onderzoeksbureau praten. Ze vrezen anders de gevolgen." ,,De anonimiteit is gegarandeerd", re ageert Dethon-voorzitter Vervaet. ,,Dat is richting de vakbonden ook schriftelijk bevestigd. Wij willen niet eens weten wie de betrokken medewerkers zijn." FNV en CNV worden, aldus Vervaet, ook in de gelegenheid gesteld hun informatie vertrouwelijk te delen met het on derzoeksbureau. Het is al langer onrustig bij Det- hon. FNV-leden bij het Dethon- groenbedrijf voerden eind oktober actie in Terneuzen, onder meer omdat ze deze zomer opeens zou den zijn geconfronteerd met een tropenrooster. De Socialistische Partij (SP) Terneuzen overhandigde dezelfde dag een Zwartboek over Dethon met 24 klachten. Het be- drijf telt ruim achthonderd mede werkers. Naar aanleiding van het SP-Zwartboek heeft het Dethon- bestuur besloten tot een onafhan kelijk onderzoek naar de werksfeer. Dat moet nog beginnen, evenals het onderzoek naar mogelijke fi- De anonimiteit is gegarandeerd nanciële misstanden. Wanneer het laatste klaar is, kan Vervaet niet zeggen. Hij hoopt dat er haast kan worden betracht om snel mogelijk duidelijkheid te hebben. vrijdag 20 november 2020 Bel bij seksueel misbruik met 0900 8844 en vraag naar de zedenpolitie bij u in de buurt. U kunt ook naar een politiebureau gaan. U krijgt dan zo snel mogelijk een af spraak voor een informatief gesprek met speciaal opge leide zedenrechercheurs. De politie behandelt elke melding van mogelijk seksueel mis bruik serieus. Rolf Bosboom Middelburg Nu is het nog niet voorbij Dethon laat een onafhankelijk onderzoek uitvoeren naar mo gelijke financiële misstanden binnen het Zeeuws-Vlaamse sociaal werkbedrijf. Harmen van der Werf Terneuzen - Marco Schipper, FNV-bestuurder - Jurgen Vervaet, wethouder en Dethon-voorzitter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31