Sociale Zaken: onze wet vroeg niet om een ontspoorde 'fraudejacht' Dat is het van Albert Heijn /Oh EUWS 11 Ambtenaren tonen schuldbesef bij verhoorcommissie kinderopvangtoeslag Je kon erop wachten: nadat (oud-)top- ambtenaren van de Belastingdienst eerder met de beschuldigende vinger hun kant op hadden gewezen, was het gisteren de beurt aan kopstukken van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om met een weerwoord te komen. En afgaand op de reactie van de parle mentaire verhoorcommissie kinder- opvangtoeslag wordt er aan de lezing van SZW nét wat meer geloof gehecht. De soms ronduit vijandige benade ring die de fiscusbazen eerder ten deel viel, liet de commissie ditmaal achter wege. De ambtenaren van Sociale Za ken toonden dan ook aanmerkelijk meer schuldbesef én verantwoorde lijkheidsgevoel dan de commissie tot dusver vanuit de Belastingdienst had gehoord. ,,Je kan dit nooit goedma ken", zei een zichtbaar aangedane di recteur kinderopvang Maaike van Tuyll van Serooskerken over de toesla genaffaire. „Natuurlijk is het goed dat we compensatie geven, maar je wist het niet uit. Dat zit mij dwars.'' De topvrouw van het departement, secretaris-generaal Loes Mulder, zei het belangrijk te vinden dat betrokke nen hun verantwoordelijkheid ne men. Het was haar tegengevallen dat de voormalig directeur Belasting dienst Hans Blokpoel afgelopen maandag tegen de commissie had ge zegd dat hij 'buikpijn' had gekregen van de 'alles-of-nietsbenadering', waardoor ouders duizenden euro's aan toeslag terug moesten betalen. Zij kende Blokpoel nog van vroeger. ,,lk wou dat Blokpoel mij had gebeld en gezegd: Loes, ik heb buikpijn.'' Dat is nooit gebeurd. Mulder: ,,Het is lelijk als we elkaar de schuld gaan geven. We moeten zelfverantwoorde lijkheid nemen. Ik heb niet iedereen dat horen doen.'' Ja, zeggen de ambtenaren van Soci ale Zaken, de keiharde 'alles-of-niets- benadering' waardoor ouders hun ontvangen toeslag volledig terug moesten betalen volgde uit wetgeving van SZW. Daarvoor was PvdA-minis- ter Lodewijk Asscher destijds verant woordelijk. Voormalig directeur-ge neraal Werk Marcelis Boereboom er kende dat die wet 'disproportioneel' uitpakte voor ouders. Dat was ook de reden dat hij zich destijds hard maakte om een 'rigou reuze stap' te zetten: kinderdagverblij ven konden beter direct gefinancierd worden dan via een toeslag aan ou ders. Dan was het probleem in één keer opgelost. Maar dat plan was te ambitieus, zo bleek pas jaren later, toen het werd ingetrokken. Dat heeft hij zichzelf verweten: 'met de kennis van nu' was het verstandiger geweest als er toen al noodwetgeving was ge komen 'om de scherpe randjes' eraf te halen. Hoofdschuldige Maar daarmee is Sociale Zaken nog niet hoofdschuldige aan de 'ont spoorde fraudeaanpak', stelde Boere- boom. Het ministerie was niet betrok ken bij de opzet van het beruchte Combiteam Aanpak Facilitators (CAF) binnen de Belastingdienst. En dat de rechtsbescherming van ouders is ge schaad, had niets met de uitvoering van de wet te maken. Van Tuyll sprak er haar afschuw over uit dat ouders door het ontbreken van een handteke ning als fraudeur werden behandeld. ,,Dat is spijkers op laag water zoeken'', meent ze. Volgens haar was sprake van een 'fraudejacht', die veel ellende heeft aangericht. ,,Het kan niet zo zijn dat wanneer het bewijs zo dun is dat je mensen wegzet als fraudeur.'' Brouwers bier Krat 24 flesjes a 0.3 liter vrijdag 20 november 2020 GO Topambtenaren van Sociale Zaken erkennen dat de wet voor kinder opvangtoeslag veel te streng uit pakte. Maar het ministerie heeft de Belastingdienst nooit gevraagd om mensen die een foutje maakten aan te pakken als fraudeurs. ,,Er zijn spijkers op laag water ge zocht.' Laurens Kok Den Haag Voormalig direc teur-generaal Werk Marcelis Boere- boom erkende dat de wet 'disproporti oneel' uitpakte voor ouders. De smaak van nu. De prijs van vroeger. Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden. *zZi N15^*00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11