w 'Zeker één poederbrief bevat een pesticide' 9 Dna-test bracht vastgelopen zaak weer in beweging Miljonair door meteoriet KOLANG Het leven van een Indonesische kistenmaker heeft een bijzondere wen ding gekregen nadat een me teoriet zijn huis raakte. Josua Hutagalung (33) kwam met de schrik vrij en mag zich nu miljonair noemen. De steen, met een gewicht van 2,1 kilo, liet een groot gat achter in het tinnen dak van de woning in Kolang, op het eiland Suma tra. Volgens schattingen is de meteoriet 4,5 miljard oud en gaat het om een uiterst zeld zame variëteit: een koolstof- houdende chondriet met een waarde van ruim 1,5 miljoen euro. Via een expert werd de ruimterots verkocht aan een Amerikaanse verzamelaar. Na de elf brieven die eergisteren bij diverse bedrijven in Nederland op doken, kwamen er gisteren op nog vier locaties poederbrieven binnen: drie in Amsterdam en één in Leus den. Een van de brieven werd be zorgd bij het OLVG-ziekenhuis aan de Jan Tooropstraat in Amsterdam West. Een woordvoerder van het ziekenhuis zei dat in de brief pesti cide was aangetroffen, een bestrij dingsmiddel. De politie wilde dat gisteren niet bevestigen. ,,Het lijkt op een be strijdingsmiddel, maar onderzoek moet dat nog definitief uitwijzen'', aldus een woordvoerder. Toch lijkt hetzelfde spul ook op enkele andere locaties te zijn aangetroffen. De po litie zegt over het poeder alleen 'dat het gaat om een stof die in deze hoeveelheid niet schadelijk is'. Toch wordt eventuele nieuwe ontvan gers van de poederbrieven aangera den het spul niet aan te raken, met een de handen te wassen en de po litie te waarschuwen. Over de afzender van de brieven is nog amper iets te zeggen. In elk geval enkele brieven hebben een af zender, maar die heeft er duidelijk niets mee te maken. Voor zover be kend werd in de brieven niet om geld gevraagd, zoals dat wel ge beurde met de bombrieven die in de eerste maanden van dit jaar naar vele bedrijven in Nederland wer den gestuurd. Die zaak is tot nu toe trouwens nooit opgelost. De politie geeft geen antwoord op de vraag of ze denkt dat de poederbrieven iets met die bombrieven te maken heb ben. ,,Ik had de moed niet.'' Dat was in 1985 wel anders, zei Brech: toen had hij ontucht gepleegd met twee jonge jongens in een bos en had hij zichzelf bij de politie aangegeven: ,,Ik hoorde dat de politie langs was geweest en ben mezelf toen gaan melden. Toen had ik wel de moed." De oud-rechercheur las met verba zing Brechs emotionele betoog, ver telt hij aan deze krant: ,,Alsof hij zich zelf gemeld had in 1985, helemaal uit eigen beweging. Dat klopt helemaal niet. Zijn kenteken was gezien in het bos, zo kwamen wij hem op het spoor. Hij is toen telefonisch gevraagd naar het politiebureau te komen. Dus dat hij zich uit eigen beweging meldde, is gelogen, de politie was hem al op het spoor." Ook een woord voerder van de Limburgse politie stelt dat Brech eerst is uitgenodigd voor verhoor, en dat hij daarop inging. Dat hij zich in 1985wél uit eigen beweging heeft gemeld, is gelogen In een reactie zegt Brechs advocaat Gerald Roethof dat 'dingen niet groter gemaakt moeten worden dan ze zijn'. ,,D e politie vroeg cliënt om te komen, dat deed hij. Maar hij is niet opgepakt en gedwongen mee te gaan. Nee: cliënt werd gevraagd, en hij kwam." Vrijspraak De advocaat gaat voor vrijspraak: Roethof herhaalt steeds dat een mis drijf- misbruik noch doodslag - be wezen kan worden omdat een doods oorzaak nooit officieel is vastgesteld, seksueel misbruik evenmin. ,,Ik blijf erbij: die optelsom van het OM klopt niet", zei de advocaat eerder. ,,Nul plus nul plus nul blijft nul. Niet alle mogelijke doodsoorzaken zijn uitge sloten. We weten het gewoon niet." De officieren van justitie zijn juist vast overtuigd van Brechs betrokken heid bij de zaak. Brechs dna op en bij Nicky, het zedenverleden, het vluchtgedrag en de opmerkelijke uit leg leiden tot de volgens het OM 'on weerlegbare conclusie': ,,De dader kan niemand anders zijn", zei de offi cier van justitie. ,,Op twintig mon sters in en op de onderbroek zat zijn dna, in het kruis, op de tailleband." Familiewoordvoerder De Vries zegt dat rekening wordt gehouden met alle scenario's, maar hij vertrouwt op een veroordeling: ,,Brech zit al twee jaar vast, iedere tussentijdse zitting vroeg de advocaat om vrijlating. Dat heeft de rechtbank steeds niet ge daan, ook daarom heb ik altijd ver trouwen gehad in een veroordeling." Veel betrokkenen gaan uit van een hoger beroep. De Vries: ,,Als hij vrijge sproken zou worden, komt hij op vrije voeten. Als hij veroordeeld wordt, blijft hij vastzitten. Wij zeggen: de eerste klap is een daalder waard." •- - donderdag 19 november 2020 Het vonnis wordt morgen vanaf 13.30 uur live uitgezonden vanuit de recht bank in Maas tricht. De live- stream is ook te volgen op de website van deze krant. Het Openbaar Ministerie eist vijftien jaar ge vangenisstraf en tbs met dwang verpleging tegen de 58-jarige Jos Brech. De ver dachte ontkent betrokkenheid bij het ontvoeren, misbruiken en doden van Nicky in 1998. Advocaat Gerald Roethof vraagt vrijspraak. Hoe het dan kan dat ruim twintig dna-sporen van Brech op de on derbroek en op het lichaam van Nicky zijn te rechtgekomen, blijft onduidelijk. Na twee jaar zwijgen erkende de verdachte wel dat hij de 11-ja- rige jongen des tijds heeft gezien en aangeraakt, maar toen was Nicky al dood, stelt Brech. Nicky Verstappen uit Heibloem ver dween 10 augus tus 1998 van een zomerkamp. Een dag later werd zijn lichaam ge vonden. Lang leek de zaak onopgelost te blijven, totdat Brech ruim twee jaar geleden de aandacht van de politie trok toen hij wegbleef na een oproep om dna af te staan. Toen het onderzoeksteam alsnog zijn dna kreeg, bleek er een '100 procent match' met het materiaal op Nicky. In elk geval een van de poeder- brieven die de afgelopen dagen bij verschillende bedrijven in Ne derland zijn bezorgd, bevat een bestrijdingsmiddel. Inmiddels zijn vijftien van dergelijke brie ven opgedoken. Victor Schildkamp Amsterdam/Leusden de dagen afgeteld' -Voormalig rechercheur, die betrokken was bij een oude zedenzaak van Brech

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9