CORONA IK 7 Pfizer: vaccin 95 procent effectief De coronacrisis raakt ons allemaal. Zij zorgt voor stress en onzekerheid, maar brengt ook mooie dingen voort. In een serie vertellen mensen hoe ze deze periode beleven. Vandaag: rappende studenten Thom Smits (17) en Thomas Mulder (19). homas: „Studenten hadden het afgelopen zomer gedaan, kre gen de schuld dat het niet goed ging met de besmettingen. Ik was verbaasd over die opmer kingen vanuit het kabinet. Ik had helemaal niet meegekre gen dat het onder studenten misging. Dat zag ik helemaal niet om me heen. Toen die tweede golf kwam, wilde onze mbo-school Noorderpoort in Groningen een rap maken om studenten op de coronaregels te wijzen. Dat wilde ik wel doen. Het is een belangrijk onderwerp in deze tijd en als beginnend artiest moet je je kans pakken. Dus heb ik een tekst geschreven over 1,5 meter, handen wassen, alleen sporten en niet feesten tot diep in de nacht. We hebben het 'Samen in m'n eentje' genoemd.'' Thom: ,,Ik volg de opleiding muzikant en heb de muziek erbij gemaakt. Ik hoop vooral dat mensen met een wat hogere leeftijd onze rap horen en weten wat wij missen. Dat ze denken: dat hadden wij wél toen we jong wa ren, het is jammer voor ze dat dat nu niet kan. Dat ze ook begrip voor ons hebben. En aan studenten proberen we de boodschap over te brengen: ja, het is zwaar, maar houd je er even aan. Als zij zich meer aan de maatregelen houden, kunnen we straks allemaal meer. Thomas: ,,Door corona verandert er veel in het leven. Daarom was ik wel gemotiveerd om iets moois van deze rap te maken. Ik hoop dat we saamhorigheid kunnen creëren. In de tijd waarin wij zijn opgegroeid kun je als jongere alles doen. En nu word je ineens teruggezet. Ik snap heel goed dat iedereen zijn vrijheid terug wil, maar als je je totaal niet aan de maatregelen houdt, heeft dat im pact op andere mensen. Die kunnen ook ziek worden. Zelf houd ik ook enorm van uitgaan. Dat kan niet meer. En tijdens de eerste lockdown zat ik op Malta voor stage. Mijn stagebedrijf ging ook snel dicht; ik werkte op de admini stratie van een school. Eerst wilde ik nog blij ven en dacht ik: fijn, dan kan ik me hier even uitleven, over twee weken zal het wel over zijn. Maar de clubs gingen dicht, restaurants zouden volgen, steeds meer Nederlandse stagiaires gingen naar huis. Toen ben ik ook maar gegaan. Er was daar niets te doen. Gelukkig heb ik wel mijn diploma Bedrijfs administratie gehaald en hoefde ik alleen nog een verslag te schrijven. Het was overmacht.'' Thom: ,,Ik heb tijdens de eerste golf juist Ik hoop dat mensen met een wat hogere leeftijd onze rap horen en weten wat wij missen vrij normaal door geleefd. Er was bijna geen corona bij ons in de buurt. Ik woon in Zeven huizen, in the middle of nowhere. Dus wij had den gewoon nog feestjes met een mannetje of tien. Maar tijdens deze tweede golf is het wel anders. Ik spreek vooral met één vriend af, maar let wel op. Mijn ouders zijn al wat ouder en ik wil hen echt niet besmetten. Thomas: ,,Omdat die tweede golf eraan kwam, moesten we de rap snel schrijven. We krijgen er veel leuke reacties op. Al betwijfel ik of het beeld van studenten hierdoor dras tisch zal veranderen. Ze hebben vaak zelf al bepaald hoe ze met corona omgaan. Maar we hopen dat onze boodschap overkomt: het is even kut, maar laten we proberen ons eraan te houden, je bent niet alleen.'' Het coronavaccin van de Ameri kaanse farmaceut Pfizer en het Duitse biotechbedrijf BioNTech is volgens hen effectiever tegen het coronavirus dan eerder ge zegd. Het middel beschermt voor 95 procent en niet voor 90 pro cent, zoals ze vorige week zeiden. Concurrent Moderna meldde maandag dat zijn middel voor 94,5 procent effectief is. Pfizer zegt dat het nu toestemming gaat vragen het middel in de VS op de markt te brengen. Het bedrijf heeft bijna 44.000 proefpersonen gebruikt bij testen. Het ene deel kreeg het kandidaat-vaccin, de anderen een placebo. 170 mensen liepen het virus op, onder wie 162 mensen met het placebo. Slechts 1 met het vaccin had ernstige klachten. Bijwerkingen waren er volgens Pfizer nauwelijks, hoog uit wat vermoeidheid. Veertien nieuwe teststraten KOPENHAGEN Minister weg om ruiming nertsen Coronabetogers uiteen gejaagd KOPENHAGEN 'Mondkapje helpt weinig' donderdag 19 november 2020 'Met rap saamhorigheid creëren' Ellen van Gaaien Groningen/Zevenhuizen Studenten Thomas (links) en Thom hebben een coronarap gemaakt. Daarmee hopen ze medestu denten te overtuigen zich aan de regels te houden. FOTO CORNÉ SPARIDAENS -Thom Smits, student Hoe beleeft u deze coronaperiode? Mail ons: coronaserie@dpgmedia.nl NEW YORK Het Pfizervaccin tijdens de testfase in Turkije. foto getty MAASTRICHT Ook in Maastricht komt een XL-corona- teststraat. De GGD Zuid-Limburg liet gis teren weten dat op het parkeerdek van zalencentrum MECC veertien teststraten komen. Vanaf 15 de cember kunnen er dagelijks maximaal 3600 mensen terecht. Ook komen er vier mobiele laboratoria die sneltesten verwer ken. Hierdoor verdub belt de testcapaciteit in Zuid-Limburg. Een rel over nertsen heeft de Deense mi nister van Landbouw Mogens Jensen de kop gekost. Hij gaf opdracht alle 17 mil joen nertsen te doden om corona, maar was daar niet toe bevoegd. BERLIJN De Duitse politie heeft in Berlijn waterkanon nen ingezet om een demonstratie van te genstanders van de coronamaatregelen uiteen te drijven. Aan de demonstratie, gis teren in de buurt van het parlement, deden 5000 tot 10.000 men sen mee. De politie greep in, omdat de betogers zich niet aan de coronaregels hiel den. Ze droegen geen mondkapje en hielden onvoldoende afstand. Een mondkapje lijkt dragers weinig extra te beschermen tegen het coronavirus. Dat stelt het belangrijkste staatsziekenhuis van Denemarken na on derzoek onder 6000 mensen. Van de men sen die buitenshuis een mondkapje droe gen, raakte 1,8 pro cent besmet, bij de groep zonder was dat 2,1 procent. De onder zoekers vinden dit echter geen argument tégen mondkapjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7