Maigret en het filosofisch traktaat 'Dan maar met z'n tweeën' II 'Familie gaat voor' 5 Aad en Jenny Bloot (73 en 71) uit Capelle hebben het al opge geven. ,,Wij vieren kerst met z'n tweeën.'' Want hoe je ook rekent met het advies dat het Outbreak Management Team (OMT) gisteren naar buiten bracht (is het nou zes mensen maximaal of één huishouden plus zes gasten?), Aad en Jenny komen sowieso op minstens zeven gasten en dus negen men sen in totaal, als iedereen binnen is. ,,We hadden het daarom al eerder besloten: dit jaar Kerstmis maar met z'n tweeën. Niet eens zozeer voor ons, maar onze kin deren zijn wat strenger in het volgen van de regels.'' Het is niet anders dit jaar: het vijftigjarig huwelijksfeest van Aad en Jenny moest ook al sober der dan de geplande feesttocht door Katwijk. Maar toen was het wél begin augustus, toen leek corona ver teruggedrongen, en kon er in elk geval nog een mid dag lang buiten in de zomerzon op veilige afstand gegeten en ge dronken worden met z'n allen. Nu is het anders. Maar toch: geen zorgen over Aad en Jenny op 25 en 26 december. ,,Wij kunnen ons goed vermaken hoor'', lacht Aad. ,,Lezen, tv-kij- ken, een potje kaarten, lekker eten, 's middags het eerste bor reltje erbij, nou, dan ben ik 's avonds wel zat hoor, hahaha.'' Lezen, tv-kijken, potje kaarten en 's middags het eerste borreltje erbij Bij Esther Hoogendijk (31) geen twij fel meer. Zo streng als ze is op haar werk in de zorg, zo vastberaden is ze privé. ,,Ik heb een vriendin, een broer plus vriendin, ouders, m'n oma, dan waait er meestal een nicht aan, 1,5 meter wordt ook lastig, maar ik zou niet weten wie ik zou moeten schrappen'', zegt ze, terwijl dochtertje Nora (5) aan haar been hangt. ,,Dat gaat dus niet gebeuren. Wat de regels ook zijn. Je ziet elkaar sowieso het hele jaar al, dus waarom dan met kerst ineens niet. Dat is familie, die gaat voor. We wonen gelukkig wel allemaal in hetzelfde dorp, Krimpen.'' Esthers vriendin hoort het la chend aan. Zij Oma krijgt een denkt er het zelfde over, extra knuffel maar heeft van Nora, want geen zin in dat is niet gedoe met dat is n^ haar werk of gevaarlijk met wie dan achtergrond. Hun meningen zijn wel duidelijk: je doet al zo voorzichtig overal, en je werkt je allemaal al het hele jaar drie slagen in de rondte, dan mag dat ene uitlaatklepje met kerst toch wel? En dan nog steeds met enige voorzich tigheid, zegt Esther: ,,Kijk, ik zoen nor maal gesproken iedereen op de mond als begroeting. Maar met oma bijvoor beeld, zijn we nu natuurlijk voorzichti ger. Die krijgt dan wel een extra knuffel van Nora, want dat is niet gevaarlijk.'' IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 56 Het regende, maar niet serieus ge noeg om niet te wandelen. Het regent eigenlijk zelden zo hard dat je niet kunt wandelen met een goede regenjas aan en een pet op. Goed, het miezerde dus en ik wandelde langs de kade en genoot. Frisse natte lucht, even het hoofd in de wind. De natte straten weerspiegelden de straatlan taarns. Als je naar boven keek, over de huizen, zag je grove streken grijs en zwart, maar je kon niet onderscheiden wat nou de wolken waren, wat de lucht. Langs de kade lagen vrachtsche pen met namen als Aurora, Gehendrie of Vooruitgang. Het was een perfecte avond voor Maigret. U kent hem mis schien, de door George Simenon ge schapen detective, Parijs, midden vo rige eeuw. Ik kon me zo voorstellen dat verderop onder de brug een dode man was ge vonden. Een zestiger, zilvergrijze ha ren, een bruine regenjas. Zijn groene pet lag naast hem op de klinkers, waar door de bloedende hoofdwond op zijn achterhoofd zichtbaar was. Maigret had het zandschip Vooruitgang al bezocht, de schipper en zijn vrouw gesproken, een spanning gevoeld die hij nog niet thuis kon brengen. Hij liep nu weer waar ik loop. Peinzend, een pijp opste kend. Uiteindelijk zal hij de moord na tuurlijk oplossen, maar eerst komen nog een paar verhaal-omleidingen via het Parijs van midden vorige eeuw, ka nalen, natte straten, cafeetjes waar hij snel een witte wijn, vaak wat sterkers achterover slaat, ondertussen achteloos de clientèle monsterend. Dat werk. Een tijdje geleden heb ik Maigret herontdekt. Ik kocht op Markplaats een doosje met 35 zwarte beertjes (25 euro), vooral voor de prachtige covers van Dick Bruna, maar begon te lezen en was verslaafd. Precies wat je nodig hebt tijdens een lockdown. Prachtige sfeer tekeningen, doeltreffende karakter schetsen, hoofd- en bijpersonen met wie je meeleeft. Alles zit erin. Detecti ves zijn altijd lekker om even helemaal weg te zijn van het nu. Maar Maigret bracht me ook naar het Parijs waar ik graag weer eens zou rondlopen. Het zelfde doel dienen de natuurboeken die ik nu verslind: ik kan even mijmeren dat ik zelf in zo'n boshutje mag zitten. En dat het leven veel simpeler kan dan we het nu leven. Mijn vraag: wat bent u aan het lezen? Wat is uw coronaboek? Welk boek (her)leest u omdat het u tijdens de lockdown iets extra biedt? Literatuur, een filosofisch traktaat? Hoe helpt het u? Waarom zouden wij dat ook moeten lezen? Laat het me eens weten. Mail naar: frankpoorthuis@dpgmedia.nl donderdag 19 november 2020 GO ik schrappen dan?' M Aad en Jenny Bloot vermaken zich prima met elkaar. T Esther Hoogendijk, met dochter Nora, viert gewoon kerst. -Aad Bloot ook, en blijft - Esther Hoogendijk liever op de Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Wat is uw coronaboek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5