Het is ieder dag weer spannend 16 ZEELAND Om 4.15 uur je bed uit en meteen aan het werk? Yorick Vossekamp (25) uit Middelburg vindt het heerlijk. ,,Ik heb nog de hele dag over om andere dingen te doen", vertelt hij lovend over zijn bijbaantje. Yorick Vossekamp tijdens zijn ronde: ,,Ik werk elke dag aan mijn conditie en ben minimaal twee uur in de frisse buitenlucht. foto lex de meester Daarnaast heeft hij de rest van de dag nog over om te doen waar hij zin in heeft. „Kranten bezorgen doe je op een moment van de dag dat je niks anders te doen hebt. Je hoeft er dus niet je hele planning op aan te passen. De rest van de dag geef ik middelbare scholieren bijles in vakken als talen en wis kunde en houd ik me bezig met een studie in de richting van filo sofie. Ik vind het fijn dat ik dat er bij kan doen." Leuke bonus Van corona merkt de krantenbe zorger niet zoveel. ,,Op het depot is een aantal maatregelen getrof fen. Zo moet je bij binnenkomst je handen wassen, een mondkapje dragen en afstand houden. Bezor gers gaan zo veel mogelijk om en om naar binnen. Verder zie ik bijna geen mensen, maar vooral brievenbussen. Dus ik ervaar dit niet als een beroep waarin je veel last hebt van corona." Of hij het anderen zou aanraden om ook krantenbezorger te wor den? „Absoluut. Je weet zeker dat je meteen aan de slag kunt, het kost niet zo veel moeite en het ver dient aardig. Oh, en de bonus die je krijgt na drie maanden goed be zorgen, is ook een heel leuke bij komstigheid." Terwijl de rest van Mid delburg nog slaapt, springt Yorick om 4.30 uur zo fris als een hoen tje op de fiets. Een kwartier later staat hij bij het de pot, waar de kranten voor zijn wijk klaarliggen. Dat zijn er pak hem beet 200, waarvan zo'n drie kwart PZC's en verder titels als de Volkskrant, Telegraaf en AD en in Zeeuws-Vlaanderen ook BNDe- Stem. ,,Ik leg alle kranten op de volgorde van de ronde die ik rijd en ga vervolgens mijn wijk in." Alle kranten zo snel mogelijk bezorgen, ziet de Middelburger elke dag weer als een uitdaging. ,,In het begin is het even zoeken, maar op een gegeven moment ken je de hele wijk uit je hoofd. Dan weet je precies waar alle abonnees wonen en wat de beste route is. Soms komt er eens iemand bij en er valt weer eens iemand af, maar verder verandert het niet veel. Er komt dus wat automatisme in en het gaat steeds sneller." Zo vroeg op straat is het nog stil. ,,Iedereen slaapt nog en juist daarom vind ik het leuk om al bui ten te zijn. Aan het begin van mijn route kom ik vrijwel niemand te gen. Maar aan het einde, rond een uur of zeven, komt de stad lang zaamaan tot leven. Het wordt steeds een beetje lichter buiten en ik zie de zon opkomen. Dat is heel mooi om te zien", beschrijft Yorick het begin van zijn dag. Als alle kranten bij de abonnees in de bus liggen, zit het werk er voor de krantenbezorger op en neust hij zelf nog even in de PZC, Ik ben nog nooit zo goed op de hoogte geweest van het Zeeuwse nieuws die hij elke dag mee mag nemen. ,,Dat is altijd wel een lekker mo ment: thuiskomen, koffiezetten en de krant doorbladeren. Ik maak de puzzels achterin en neem het nieuws even door. Volgens mij ben ik nog nooit zo goed op de hoogte geweest van het Zeeuwse nieuws als nu", merkt hij grinni kend op. Twee uur buitenlucht Behalve de gratis krant, ziet Yorick het ook als een groot voordeel dat hij veel buiten en in beweging is. ,,Mijn wijk ligt in het centrum, waar abonnees relatief dicht bij el kaar wonen. Ik doe daarom alles met de fiets en zie het rondbren gen van de krant een beetje als een donderdag 19 november 2020 GO 'Ik bezorg de krant als work-out' work-out. Ik werk elke dag aan mijn conditie en ben minimaal twee uur in de frisse buitenlucht. Dat is volgens mij hartstikke goed voor je gezondheid." Elodie Kint Middelburg -Yorick Vossekamp Het is niet makkelijk om de krant iedere dag weer bij de abonnées te bezorgen. Gerda van der Poel, directeur be zorging van DPG Media: ,,Als gevolg van de tweede corona-uitbraak en het vele testen zijn we veel bezorgers voor kortere of langere tijd kwijt. Dat kan zijn effect hebben op de bezorging van de krant of het mo ment waarop de krant in de bus ligt. We komen gewoon bezorgers te kort. Het is elke dag spannend wie ziek is of thuis moet blijven. Be zorgers, vooral de wat oudere onder hen, zijn soms ook angstig. Bij sommige bezorgers le veren we de kranten thuis af, zodat ze niet naar een centraal distri butiepunt hoeven te komen." ,,Alle wijken bezet krij- gen is een dagelijkse worsteling, vooral voor onze distributeurs die de bezorging coördine ren. Deze mensen leven voor de krant en hebben het echt zwaar. De krant is een dagvers product en moet weg en ze geven alles om aan die plicht te voldoen. Veel distributeurs lopen in middels zelf al wijken en als ze daarmee klaar zijn, begint de zorg weer voor de volgende be zorgdag." „Ondanks de groeiende werkloosheid krijgen we maar weinig aanmeldin gen voor nieuwe bezor gers. We doen daar echt ons best voor maar het is moeilijker dan afgelo pen voorjaar. Terwijl het zo leuk is. Wie nog eens buiten wil komen in deze coronatijden: kom bij ons als bezorger van de krant."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44