U tf) Een doorleefde vertolking in een oppervlakkige film 12 Nu in de bios The Life Ahead The Trial of the Chicago 7 The Shining The Racer 7? FILMNIEUWS IFFR splitst in tweeën Nomadland wint Leiden ang hoefde Kristin Scott Thomas niet te aarzelen toen zij werd benaderd om een van de hoofdrollen te spe len in The Singing Club. Haar bizarre ei gen verleden stond garant voor het vermogen zich in te leven in het ver driet van een vrouw die een dierbare verliest door oorlogsgeweld. ,,Ik ver loor als tiener zowel mijn vader als stiefvader, beiden piloot, door onge lukken met hun vliegtuigen toen zij in dienst waren van het Britse leger. Ik heb gezien wat die tragedies met mijn moeder deden. Hoe zij twee keer in haar leven helemaal opnieuw moest beginnen. Natuurlijk heeft dat mij gevormd. Ook als actrice.'' In The Singing Club speelt Scott Thomas (bekend van films als The English Patient, Four Weddings and a Deze vrouwen worden in tijden van oorlogsleed meestal over het hoofd gezien De Vogelwachter Na ruim dertig jaar speelt Freek de Jonge (75) weer eens de hoofdrol in een Nederlandse speelfilm. Het is meteen een solo-optreden geworden. De Jonge speelt een soort Robin son Crusoe op een verlaten eiland waar hij de vogelkolonie observeert, turft en doorbelt naar een milieuor ganisatie die hem op een gegeven moment de wacht aanzegt. In eerste instantie gebeurt er weinig in De Vo- Funeral, Darkest Hour) de echtgenote van een hooggeplaatste militair die opnieuw op missie gaat naar Afgha nistan. Het stel heeft al hun zoon ver loren bij een eerdere actie in dat land. De angst dat zij dit opnieuw moet meemaken, beheerst het leven van de vrouw in kwestie. Haar enige toe vlucht is het oprichten van een zang koor met de andere vrouwen van uit gezonden militair personeel. Het betekende dat Scott Thomas wel moest zingen in de film. En dat vond zij een veel grotere opgave dan het tonen van verdriet. ,,Ik kan helemaal niet goed zingen. Op school heb ik meegezongen in een paar requiems, maar dat ging kantje boord. Ik kon er net mee wegkomen. Maar een zang carrière heb ik om die reden nooit ge ambieerd. Als je goed luistert naar mijn optreden in de film, hoor je dat ik niet zuiver zing.'' Het voordeel was dat Scott Thomas niet helemaal perfect de hoge noten gelwachter. De Jonge mompelt in zichzelf, noteert voetbaluitslagen en tuurt naar de aan- en afvliegende vo gels. Het drama behelst zijn nade rende einde waar de natuur zelf een handje aan wil meehelpen middels een storm die ook symbolisch opge vat kan worden. Echt diep gaat de film verder niet. Er is, gezien de ber gen plastic rond de woonstee van de vogelaar kritiek op de consumptie maatschappij, verder is eenzaamheid een thema, evenals vrijheidsdrang. Maar het verhaal blijft erg aan de op pervlakte, ondanks de doorleefde vertolking van De Jonge. - A.Z. In de lichtvoetige dramafilm The Singing Club speelt Dame Kristin Scott Thomas een personage dat in oorlogstijd vaak over het hoofd wordt gezien: de echtgenote van een militair die aan het front strijdt. „Muziek brengt mensen bij elkaar.'' donderdag 19 november 2020 DRAMA, NETFLIX Sophia Loren (86) schittert in dit drama over Madame Rosa die een pension beheert voor kinderen die in de steek zijn gelaten. La Loren speelt een Holocaustoverlevende die steeds meer last krijgt van haar verleden. Een weesjongen uit Senegal is een van haar beschermelingen. DRAMA, NETFLIX Regisseur Aaron Sorkin reconstrueert het geruchtmakende proces uit 1969 tegen de leiders van een demonstra tie die in Chicago tijdens een conven tie van de Democraten volledig uit de hand liep. De film laat de hilarische procesgang zien en is een favoriet voor de Oscars van 2021. HORROR Na veertig jaar is The Shining, de hor rorklassieker van Stanley Kubrick, terug in de bios, in een iets langere versie die destijds niet in Nederland te zien was. Jack Nicholson speelt de hoofdrol van een schrijver die lang zaam gek wordt in een afgelegen hotel dat hij tijdens de winter beheert. DRAMA In dit wielerdrama wordt een mees terknecht gevolgd die te maken krijgt met doping, privéverdriet en een ver houding met een tourarts. De Vlaamse acteur Louis Talpe speelt de hoofdrol in deze film die zich afspeelt tijdens de eerste week van de Tour. FESTIVAL Het Internatio nal Film Festival Rotterdam (IFFR) viert de 50ste jubileu meditie in aan gepaste vorm in verband met corona. IFFR kiest voor een uitgebreid eve nement in meer dere delen. Het festival opent in februari met fy sieke en virtuele vertoningen van de competitie programma's en een online editie van IFFR Pro Days. IFFR sluit in juni af met presentaties in de openlucht en vertoningen in theaters door het hele land. •„ia» - COMPETITIE Nomadland van regisseur Chloé Zhao heeft de American Indie Competition van het Leiden In ternational Film Festival gewon nen. Met een gemiddelde waardering van 4,47 uit 5 liet de winnaar de twaalf andere competitiefilms achter zich. De film, met Fran ces McDor- mand (foto), verschijnt be gint 2021 in de Nederlandse bioscopen. E Ab Zagt Kristin Scott Tomas (tweede van links) met haar zingende vriendin nen. FOTO UNIVERSAL 44 Kristin Scott Thomas, actrice DRAMA Regie: Threes Anna. Hoofdrol: Freek de Jonge. Freek de Jonge als vogelwachter op een onbewoond eiland. FOTO SEPTEMBER FILM Zingen in een koor als

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40