Stylist Fred van Leer overvallen NIEUWS 3 Oud-directeuren getuigen over toeslagenaffaire Rutger Bregman winnaar van de NS Publieksprijs HILVERSUM De NS Pu blieksprijs is dit jaar gewon nen door Rutger Bregman met zijn boek De meeste men sen deugen. Dit is gisteren be kendgemaakt in het praatpro gramma M op NPO 1. Herman Finkers was ook voor de NS Publieksprijs genomi neerd met zijn boek De cursus 'Omgaan met teleurstellingen' gaat wederom niet door. Ook Geert Mak was genomineerd met zijn boek Grote Verwach tingen, evenals Astrid Hollee der met haar Familiegeheimen, Edwin Schoon met zijn boek BASTA en Roxane van Iperen met 't Hooge Nest. Alle ballen op Sociale Zaken en voormalig PvdA-minister Lode- wijk Asscher in het bijzonder. Dat was de teneur tijdens de verhoren van twee voormalige directeuren van de fiscus die gisteren werden gehoord door de parlementaire on dervragingscommissie kinder- opvangtoeslag. Voormalig directeur-generaal Peter Veld (Belastingdienst) en oud-directeur Gerard Blankestijn (Toeslagen) zeiden allebei onder ede dat ze grote moeite hadden ge had met het stopzetten en terug vorderen van het volledige bedrag aan kinderopvangtoeslag. Ouders moesten daardoor vaak vele dui zenden euro's terugbetalen, omdat er is iets mis was met de verplichte eigen betaling. Maar ook al kaartten de directeu ren de kwestie aan, er veranderde niks. Het ministerie van Sociale Zaken wilde als opdrachtgever per se vasthouden aan de 'alles of niets'-benadering. En dat had de Belastingdienst als uitvoerings organisatie maar te volgen. Veld ervoer de opstelling van het ministerie als 'halsstarrig'. ,,Als op dat moment was geluisterd naar de dienst had het probleem er heel anders uitgezien", meent hij. Maar minister Asscher hamerde er ook in de Tweede Kamer op dat ouders die kinderopvangtoeslag aanvra gen op de hoogte moeten zijn van de rechten en plichten die daar mee samenhangen en daar ook zelf voor verantwoordelijk zijn. En dus moest bij schending daarvan wor den overgegaan tot invordering van het hele bedrag. Zo stond het in de wet, aldus Blankestijn. De commissie had deze verdedi gingslijn wel zien aankomen, ge tuige de felle reactie van de onder vragers. ,,Waar is de zelfreflectie?" wierp Salima Belhaj (D66) Veld voor de voeten. Femke van Koo- ten-Arissen kon haar oren even min amper geloven. ,,Ik vind dat u hier nu wel heel makkelijk weg komt, u zat hoog in de boom", hield ze Blankestijn voor. Frustratie De commissieleden vinden het niet terecht dat de ex-directeuren van Financiën de schuld voor de toeslagenaffaire een ander minis terie in de schoenen schuiven. Vooral SP'er Renske Leijten, die zich samen met CDA-collega Pie- ter Omtzigt vastbeet in de toesla genaffaire, slaagde er tijdens het verhoor niet in haar frustratie voor zich te houden. Want het feit dat dossiers niet compleet waren, be zwaartermijnen werden over schreden en bewijsstukken zoek raakten kan toch moeilijk Sociale Zaken worden verweten. „Hypo criet!" oordeelde ze. Dat de Belas tingdienst in sommige gevallen al tot volledige invordering overging, terwijl alleen een handtekening ontbrak, volgt volgens haar niet uit het wetsartikel. Ook de uitleg die Blankestijn verschafte over het beruchte memo dat onlangs opdook, kon de commissie weinig bekoren. In dit stuk uit maart 2017 werd door een jurist binnen de dienst Toeslagen geadviseerd om te stoppen met procederen, de klachten van ou ders gegrond te verklaren en hen te compenseren. Dit advies werd echter terzijde geschoven, vertelde ambtenaar Sandra Palmen dinsdag aan de commissie. Blankestijn ontkent echter dat het zo is gegaan: volgens hem is het advies wel degelijk opgevolgd. Vol gens commissielid Attje Kuiken is dat niet zo en is juist de belangrijk ste aanbeveling genegeerd: zorg dat ouders in soortgelijke gevallen worden gecompenseerd. Het ant woord van Blankestijn: ,,Het spijt me, ik heb er geen andere herinne ring aan." Dat het memo pas on langs opdook zei Blankestijn moeilijk te kunnen begrijpen. Vol gens hem is er op het ministerie 'niet goed gezocht'. Schuldbewust Blankestijn toonde zich wel schuldbewust over het feit dat de Belastingdienst bewijzen die ou ders aan de balie van het belasting kantoor afgaven, is kwijtgeraakt. ,,Dat is niet goed maar het is wel gebeurd." Ook heeft hij zich 'ge schaamd' omdat mensen werden geacht binnen vier weken te reage ren op post van de Belastingdienst, terwijl een burger die in bezwaar ging soms wel een jaar of zelfs lan ger moest wachten. Voorzitter Chris van Dam (CDA) had een rare smaak overgehouden aan de getui genis van Blankestijn: ,,Ergens heb ik het idee dat u als piloot in een vliegtuig wel naar de metertjes heeft gekeken, maar niet uit de cockpit bent gekomen om te zien hoe het met de mensen gaat." Vandaag verschijnen topambte naren van Sociale Zaken voor de commissie. Maandag is oud-mi nister Asscher aan de beurt. Van Leer, die op het moment van de overval alleen thuis was, raakte lichtgewond en werd ter controle naar een ziekenhuis gebracht. De overvallers gingen er rennend van door. De politie is nog naar hen op zoek, maar heeft wel een vuurwa pen gevonden. 'Ze hebben vanmor gen getracht mij te overvallen. Twee jongens in PostNL-pakjes, met een pruik op. Een heel lelijke, by the way. Ik ben bedreigd met een vuurwapen', liet Van Leer op soci ale media weten. Hij vertelde dat hij de overvallers zelf bij zijn deur had weggeschopt. Hij kneusde een rib toen hij struikelde over een grote bloempot. Van Leer waarschuwde zijn vol gers voortaan goed op te letten bij het openen van de deur en bena drukte ook dat er absoluut niets bij hem valt te halen. Omdat hij de deur zelf niet snel meer zal open doen, vroeg hij fans vooral geen ca deautjes te sturen. Het lijkt er niet op dat de overvallers iets hebben buitgemaakt. ,,Maar dat moet nog wel goed worden onderzocht'', al dus een politiewoordvoerder. Dat is niet goed, maar het is wel gebeurd donderdag 19 november 2020 Rutger Bregman. foto anp Gerard Blankestijn (m), oud-directeur Toeslagen, krijgt bij de commissie de wind van voren. fotos jeroen van der meyde Afschuiven van schuld maakt commissie boos Oud-directeuren van de Belas tingdienst wijzen het ministerie van Sociale Zaken aan als hoofdschuldige voor het hard vochtige toeslagenbeleid. Maar die conclusie is de commissie die het schandaal onderzoekt nét even te makkelijk. „Hypo criet", aldus commissielid Renske Leijten (SP). Laurens Kok Den Haag Twee mannen die zich voor deden als pakketbezorgers van PostNL hebben stylist en pre sentator Fred van Leer gisteren in zijn woning in Rotterdam overvallen. Omstreeks 08.00 uur werd hij bedreigd met een vuurwapen. Rik Leonards Rotterdam Fred van Leer. FOTO BRUNOPRESS - Gerard Blankestijn, oud-directeur Toeslagen bij de Belastingdienst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3