Snorharen tellen bij nieuw belevingspunt II ZEELAND 11 TYPISCH RENESSE DEELNEMERS BLIKKEN TERUG OP DOCUMENTAIRE 'U bent die mevrouw van televisie!'. Deelnemers aan de documentaire Typisch Renesse van BNNVARA worden vaker herkend. Hoe kijken ze erop terug, en komt hun dorp goed uit de verf? In twaalf afleveringen, van avond is de laatste, is het kust dorp op Schouwen-Duiveland in de kijker gezet. Het gaat vooral om het leven van alle dag. Eerder streken de makers van de Typisch-serie ook al in Zeeland neer, voor Typisch: Land van Hulst, toen nog gemaakt door de EO. Die afleveringen werden met verdeeld heid ontvangen in Hulst. Een van de punten van kritiek was toen dat er alleen 'typische' mensen wer den gevolgd. Nu zou je kunnen zeggen dat er alleen gewone mensen zijn ge filmd. Of je moet Jim Lehmler (45), die samenwoont met zijn 18 jaar oudere vriendin Lenie Berrevoets (63), een beetje apart vinden. Maar dat vinden Jim en Lenie geen pro bleem. ,,Daar heb je die cowboy weer met zijn ADHD", grapt hij er zelf over. Jim en Lenie kijken met plezier naar de afleveringen, al zat Lenie af en toe met een ongerust hart te kijken. ,,Jim is nogal een fla puit. Soms zei hij dingen tijdens de opnames dat ik dacht: 'ik hoop dat ze dat niet uitzenden'. Daar heb ben ze goed naar gekeken. Het is met respect gemaakt." Lenie heeft versleten knieën en andere lichamelijke klachten na ja renlang in de horeca te hebben ge werkt. Jim raakte een week voordat hij een vast contract zou krijgen als heftruckchauffeur in de ziektewet vanwege een hernia. Hij zou zo weer aan het werk willen. ,,Als er een transportbedrijf komt dat zegt: 'Zet nu je handtekening voor vrachtwagenchauffeur', dan zal ik niet twijfelen. Dat is een kinder wens van me. Maar ja, ik word aan geduid als risicofactor, vanwege mijn rug." Meedoen aan Typisch Renesse heeft bekende Renessenaren van ze gemaakt. Lenie: ,,Op straat riep er laatst eentje 'Ha filmster!'. Toen er een mevrouw met haar zoontje kittens kwam ophalen en ik de deur opendeed, riep dat ventje: 'U bent die mevrouw van televisie!'. En dan, met zelfspot: ,,Eigenlijk doen we het niet goed hé, als je ziet wat de Meilandjes verdienen met hun televisieserie." Even slikken Ook garagehouder Wahe Balik (22) merkt dat hij vaker wordt herkend. ,,In de supermarkt zeggen vooral kinderen 'jij bent bekend van tv!'. Het was in het begin wel even slik ken. Ik word door iedereen aange sproken." Bij zijn bedrijf aan de Le lie in Scharendijke komen mensen soms uit nieuwsgierigheid even langs. ,,Veelal oude mannetjes op de fiets. Ik krijg ook mailtjes van mensen, zelfs uit Friesland en Gro ningen. Dat ik een sympathieke gozer ben en goed bezig ben." Ver baasd: ,,Dat mensen daar de moeite voor nemen!" Hij vond het leuk om mee te doen aan het programma, maar niet vanwege reclamedoeleinden. ,,Ik heb een eenmansbedrijf. Straks staat de telefoon roodgloeiend. Ik kan niet al die mensen helpen, ik heb het druk zat." Toch is het nu nog drukker voor de jonge zelf standige. ,,Afgelopen week ben ik zeker door 10 a 15 nieuwe klanten gebeld." Meer klanten, maar hoe zit het met de liefde? Want we zien Wahe 's avonds op het terras ver- tellen dat de meisjes van zijn leef tijd nog niet zo serieus als hij in het leven staan. Nee, hij heeft nog geen brievenbus vol liefdesbrieven. ,,Dat hoeft ook niet. Laat mij maar lek ker mijn werk doen." Wijkagent privé in beeld Wijkagent Douwe de Vries uit Zie- rikzee, die onder meer Renesse als werkgebied heeft, zien we alleen privé in beeld. ,,Ze vonden me rij dend in een grote terreinwagen in Renesse en dachten: 'Die moeten we hebben'. Alleen zeiden ze van de Nationale Politie: 'Je mag wel privé meedoen, maar niet in com binatie met je werk'." Douwe vindt het niet erg. Hij kijkt er heel posi tief op terug. ,,Ze hebben ook wel een paar leuke beelden van Re- nesse laten zien; de duinen, het strand en de rust en ruimte komen heel goed naar voren. En ik ben best een beetje trots, want ze heb- ben ook beelden gebruikt die ik heb gemaakt met mijn drone." Dominee Piter Goodijk en zijn vrouw Ariene van Westen zijn voorafgaand aan de documentaire geraadpleegd en even te zien als deelneemster Iris Ligterink gehul digd wordt als vrijwilligster van het jaar. ,,We hebben veel namen doorgegeven van mensen die Re- nesse vertegenwoordigen." De pre dikant is achteraf niet zo tevreden over de insteek van het pro gramma. ,,Ik vind het niet typisch Renesse. Het had elk dorp kunnen zijn. We hebben hier enorme saamhorigheid van kerk, onder wijs, ondernemersvereniging en de dorpsraad. Dat mis ik wel. Nu zijn het meer de individuele verha len van bewoners." Terwijl wethouder Maarten Both van de gemeente Reimerswaal het eindresultaat bekijkt, neemt een oudere vrouw uit Krabbendijke plaats op één van de bankjes. ,,Ik ben er blij mee. Ik fiets iedere dag een ronde van zo'n 30 kilometer. Bij Bath kun je ook mooi zitten, maar daar was het nu erg druk met Bel gen." Ook Both is content met het be- levingspunt. ,,De provincie heeft het aangelegd, maar wij verzorgen het onderhoud en beheer", legt hij uit. Hij zegt dat juist deze plek is ge- Je ziet hier bijna altijd zeehondjes liggen kozen omdat er drie strekdammen worden aangelegd. ,,De geulen worden steeds dieper. Door de strekdammen verlaagt de water snelheid en ontstaat er er voedsel rijk slib voor vogels." Het buitendijkse pad langs de Zimmermanpolder is wat Both be treft één van de mooiste stukjes van de gemeente Reimerswaal. ,,Wat hier zo uniek aan is, is dat je bijna altijd zeehondjes kunt zien liggen op de platen en tegelijkertijd de grote zeeschepen langs ziet varen." Voor wie de dieren en container reuzen van nóg dichterbij wil zien, staat er een Swarovski-verrekijker. Die is zó scherp dat je de snorharen van de luierende zeehonden kunt tellen. Op de zuilen staat behalve uitleg over het natuurherstel, ook infor matie over het Unesco Geopark Schelde Delta. Een grensoverschrij dende samenwerking waarin het door zee en rivier gevormde land schap centraal staat. donderdag 19 november 2020 GO 'Ha filmster', roepen ze op straat Valeska Nastaly Renesse Wijkagent Douwe de Vries: ,,Ze vonden me rijdend in een grote terreinwagen in Renesse en dachten: 'Die moeten we hebben'." fotos marieke mandemaker Wahe Balik: ,,Ik word door ie dereen aangesproken." Dominee Piter Goodijk en zijn vrouw Ariene van Westen: ,,Ik vind het niet typisch Renesse. Het had elk dorp kunnen zijn." De laatste aflevering van Typisch Renesse is vanavond om 19.15 uur op NPO2. Het belevingspunt aan de dijk tussen Rilland en Waarde is een schot in de roos. De bankjes, in formatiepanelen en verrekijker die de provincie neerzette om het natuurherstel van de West- erschelde onder de aandacht te brengen, zijn net geplaatst en worden al volop gebruikt. Joeri Wisse Rilland -Maarten Both, wethouder Maarten Both test de Swarovski-verrekijker. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39