Fors minder schades door thuiswerken 10 ZEELAND Jongeren gaan levensverhalen van Zeeuwse 65-plussers in beeld brengen Jerry Rijstenbil is directeur van Fa- blefactory, een productiebedrijf uit Amsterdam dat theater inzet voor maatschappelijke projecten. De Re- nessenaar had voor project Old- School, dat in andere delen van het land al is uitgerold, contact met zijn oude school Pieter Zeeman in Zie- rikzee. ,,We beginnen op Schou- wen-Duiveland. Met de school waar ik zelf op heb gezeten. Ik heb contact gehad met een docente waar ik vroeger les van had. Zo leuk!" Het project Old-School Zeeland gaat vanaf 15 december twee jaar lo- Old-School Zeeland is specifiek op zoek naar 65-plussers die nu veel thuiszitten, maar meer zouden willen doen pen. Zo'n driehonderd Zeeuwse jongeren van 12 tot en met 27 jaar gaan levensverhalen van 65-plus- sers in beeld brengen. MDT Dit gaat onder de noemer Maat schappelijke Diensttijd (MDT). Jongeren die meedoen met MDT ontdekken eigen talenten en doen tegelijk iets voor een ander. Ze ont moeten nieuwe mensen en maken de samenleving sterker, is het idee. Tijdens hun MDT leren jongeren veel over zichzelf en over wat ze kunnen en leuk vinden. Ze krijgen een eigen begeleider, volgen trai ningen en krijgen een certificaat. Dat is handig voor hun cv en bij het maken van bijvoorbeeld een stu diekeuze. Profijt Het Old-School-programma is al succesvol in Arnhem. Bij Old- School Zeeland krijgen de jongeren de kans te oefenen met het verza melen van informatie die niet voor de hand ligt. ,,Aan de hand van vaardigheden, zoals face-to-face- interviews, die niet door een com puter kunnen worden uitgevoerd. Iets waar jongeren hun hele car rière profijt van hebben", aldus Rij- stenbil. Het project bestaat uit twee de len. Professionals koppelen de jon geren eerst aan een Zeeuw die zijn of haar levensverhaal wil vertellen. ,,Door corona zijn er voor veel men sen minder mogelijkheden. Men sen vervelen zich of voelen zich eenzaam. Denk ook aan ouderen of mensen met een beperking. Old- School Zeeland is specifiek op zoek naar 65-plussers die nu thuis zitten en hun hobby of vrijwilligerswerk niet uit kunnen voeren. Of Zeeu wen die door fysieke beperkingen veel thuiszitten, maar meer zouden willen doen." Videobellen ,,Door middel van telefoon of vi deobellen gaan jongeren de oude- ren interviewen over hun levens verhalen. Er is geen specifieke ken nis of ervaring nodig van de oudere Zeeuwen. Iedereen heeft immers Er is geen specifieke kennis nodig van de oudere Zeeuwen. Iedereen heeft immers een verhaal een verhaal. Er is technologische ondersteuning beschikbaar voor het videobellen. De j ongeren verza melen hun vondsten en maken on der begeleiding van Fablefactory een eindproductie waarin de ver halen gepresenteerd worden. Eerst krijgen ze daarvoor een presenta tie-workshop", aldus Rijstenbil. ,,Ze zijn vrij in hoe ze dit artistiek gaan vormgeven en bepalen zelf welke rol ze aannemen (onstage of offstage). Eventueel met kostuums aan. De presentaties worden ge filmd en getoond aan de verhalen vertellers. Contact Jongeren kunnen zich opgeven via info@oldschoolzeeland.nl. Organi saties en verenigingen die ouderen mee willen laten doen, kunnen ook contact opnemen. Het bergingsbedrijf uit Ritthem is weer terug bij af. Hadden ze van de zomer de handen vol aan het ber gen van voertuigen. Het is er weer bijna net zo rustig als dit voorjaar, toen de coronacrisis uitbrak. En kunnen autoschadeherstelbedrij- ven deze weken mogelijk met min der personeel af - een monteur een dagje naar huis sturen of vakantie- Het loopt ook nu weer terug, net als tijdens de eerste lockdown. Daarin vormt Zeeland geen uitzondering dagen laten opnemen - bij berger Kuzee gaat dat niet op. Die moet al tijd iemand paraat hebben staan. ,,Wij kunnen geen mens naar huis sturen", zegt Bas Kuzee. ,,We hebben de afspraak dat we dag en nacht binnen 20 tot 30 minuten ter plaatse zijn." Afgelopen weken nam zijn personeel het volledige wagen park onderhanden om de verloren uren te vullen. Ondertussen is het wachten op de telefoon die niet of nauwelijks gaat. Toch zijn er licht puntjes. ,,We halen voor garagebe drijven meer jong gebruikte auto's uit het buitenland." Dat we fors minder vaak in aan raking komen met de vangrail, of tegen de bumper van onze voor ganger knallen, merken ze ook bij verzekeraar ZLM. Het aantal scha- demeldingen is met 20 procent ge daald, laat Edwin Goetheer (afde lingshoofd schade) weten. De oor- zaak? Het feit dat steeds meer Zeeu wen thuis werken en dus niet de weg op gaan. ,,Dat zie je meteen te rug in minder schades." Meer arbeidsuren En dat merken ze ook bij autoscha- deherstelbedrijven. Zoals bij Baa- rends in Goes. ,,De aantallen zijn duidelijk minder", zegt Peter Sinke. ,,Toch hebben we meer arbeids uren. Hoe dat kan? Ook een gevolg van de coronacrisis. Sommige on derdelen, zoals een schuifdeur uit een bestelwagen, zijn slecht lever baar. Dus herstellen we zo'n deur. Dat kost al snel vijf tot zes uur. Op die manier houden wij ons perso neel toch aan het werk." Nog een trend die Sinke ziet, is dat steeds meer autoliefhebbers aankloppen voor een restauratie. ,,We hebben nu vijf oldtimers staan. Hobbyprojecten van particu lieren. Dat soort werk komt ervoor in de plaats." Bij collega-hersteller Bij verzekeraar ZLM daalde het aantal schademeldingen met 20 procent Van den Berg, met vestigingen in Goes en Vlissingen, zien ze ook minder schades, zegt Heike van den Berg. ,,Net als tijdens de eerste lock down dit voorjaar, loopt het ook nu weer terug. Daarin vormt Zeeland geen uitzondering." donderdag 19 november 2020 'Zo leren ze veel over zichzelf' Zeeuwse jongeren gaan levens verhalen van Zeeuwse ouderen in beeld brengen voor het pro ject Old-School. Jerry Rijstenbil is dolgelukkig dat ook in zijn provincie jongeren vaardighe den krijgen om zich maatschap pelijk in te zetten. Gerrit van Loon Renesse -Jerry Rijstenbil, Fablefactory -Jerry Rijstenbil, Fablefactory Waar minder wordt gereden, val len minder klappen. Op de weg tenminste, want in de werkplaat sen van de schadeherstelbedrij- ven is het fors minder druk tij dens deze tweede 'lockdown'. Ook bergingsbedrijven zien min der auto's langs de kant staan. ,,We hebben zeker 25 procent minder werk", zegt berger Bas Kuzee. Timo van de Kasteele Vlissingen/Goes -Heike van den Berg, Van den Berg Autoschade Voor het project Old-School Zeeland gaan jongeren van 12 tot en met 27 jaar in gesprek met 65-plussers die hun levensverhaal willen delen. foto valerie spanjers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38