Tweede woning Veere in de tang Huizen en supermarkt schieten als paddenstoelen uit de grond MuZEEum wacht op zijn oude kanonnen Er is één bouwkavel te koop aan het Veerse Meer: kosten 1.595.000 euro OWER O THE ODELS Stedelijk Museum -BREDA 7 Woningcorporatie Beveland Wo nen bouwt ruim zestig huizen op de plek waar eerder dit jaar onge veer even zoveel oude huisjes werden gesloopt. Een paar bewo ners van huizen uit de buurt vreesden schade, omdat er op een traditionele manier werd geheid, waarbij de palen werden geslagen in plaats van geboord. Ze konden de corporatie echter niet overtui gen het anders te doen en vingen ook bot bij de rechter. Beveland Wonen zei geen schade te ver wachten, maar die te zullen her stellen mocht daar toch onver hoopt sprake van zijn. Losse voegen Volgens Sjaak Kole, één van de bevreesde omwonenden, is er wel schade opgetreden. Zelf heeft hij naar eigen zeggen losse voegen in zijn woning. ,,Die moeten nog worden hersteld.'' Een scheur in de muur van een buurtgenoot is volgens hem al wel gerepareerd. ,,Verder zijn in een schuurtje flink wat scheuren ontstaan.'' Het merendeel van de nieuw bouw betreft weer huurhuizen, maar er wordt ook een handvol koopwoningen gebouwd. Het is de bedoeling dat de eerste wonin gen in het voorjaar worden opge- leverd. De nieuwe Lidl is dan waarschijnlijk al een paar maan den open. De supermarktketen hoopt zijn tweede Goese vestiging begin volgend jaar in gebruik te nemen. Verder zijn in een schuurtje flink wat scheuren ontstaan Hij wordt momenteel gebouwd op de plek waar vroeger de Gamma stond. Lidl heeft van de gemeente toestemming gekregen een nieuwe supermarkt te bou wen op de voorwaarde dat de ves tiging in de Goese Polder ook openblijft. Tweede woningen in de Veerse ker nen zijn een terugkerend onder werp als gemeentebestuurders pra ten met inwoners. Ze tasten vol gens hen de leefbaarheid van de kernen aan omdat de bewoners er niet vaak zijn, meestal niet deelne men aan sociale activiteiten, zorgen voor prijsopdrijving van de wo ningmarkt en verhinderen dat ei gen inwoners in een dorp kunnen blijven wonen. Leefbaarheid Het Veerse college heeft als een van de speerpunten het bevorderen van de leefbaarheid. Om die reden be sloot het onlangs om vanaf januari 2021 alle centrumgebieden van de VLISSINGEN Twee rond de vier eeuwen oude gietijzeren kanonnen zijn gerestaureerd en kunnen bin nen afzienbare tijd naar Vlissingen komen. Daar krijgen ze een plek in het MuZEEum. Het schiettuig is 2,5 jaar terug uit zee getakeld, nadat het werd gelo kaliseerd bij bodemonderzoek voor windpark Borssele 3 en 4. Archeo logen van ADC Maritiem waren laaiend enthousiast, omdat de waarschijnlijk Engelse kanonnen dateren uit de periode rond 1600, toen in Nederland nog geen kanon nen werden gemaakt. De twee ka- verschillende kernen ook aan te wijzen als zones waar geen huizen als tweede woning verkocht mogen worden. Een aantal dorpsraden drong daar al lang op aan omdat ze zagen dat woningen in handen van niet-inwoners kwamen. Bijvoor beeld in Westkapelle, waar de afge lopen jaren zo'n zeven woningen overgingen naar niet-inwoners omdat die meer konden betalen. Zij gebruiken ze nu als tweede wo ning. Tweede woningen die nu al in bezit zijn van niet-inwoners kun nen ook volgend jaar overgedragen Tweede woning mag na overdracht binnen familie niet langer dan een jaar leegstaan worden aan een erfgenaam zodat hij of zij zo'n huis kan gebruiken als tweede woning. Verkopen mag echter niet. Als een eigenaar dat wil doen, vervalt het recht om die wo ning nog langer als tweede woning te gebruiken. Dan mag er alleen nog permanent in worden gewoond. nonnen hebben een halfjaar in een zoutbad gelegen en zijn daarna door een specialistisch bedrijf in Maarssen verder schoongemaakt en van een beschermlaag voorzien die roestvorming moet voorkomen. De wethouders John de Jonge en Rens Reijnierse bezoeken de ka nonnen volgende week om te zien hoe ze er bij liggen. Het is de bedoe ling dat het historisch wapentuig een ereplek in het MuZEEum krijgt. De Jonge durft nog niet te voorspellen vanaf wanneer de ka nonnen daar te zien zijn. ,,In ieder geval in de loop van volgend jaar.'' Wendy Wagenmakers Arnemuiden Uniek, zo noemt de makelaar het en zo weet ook de gemeente het niet anders te omschrijven. ,,Dit is inderdaad uitzonderlijk", zegt een woordvoerder over de te koop staande kavel aan de Muidenweg. ,,Zoiets zien we zelden voorbijko men." En dat gaat voorlopig ook niet gebeuren, aangezien is afgesproken dat er in afwachting van de ge- biedsvisie geen spa meer in de grond mag aan het Veerse Meer. Hoe het dan kan dat Wisse Vast goed er 6657 vierkante meter bouwgrond weet aan te bieden? ,,Dit stukje grond was ooit bedoeld voor een jachtwerf", legt makelaar Gert Joziasse uit. ,,Maar die kwam er niet. De huidige eigenaren koch ten de grond met de bedoeling er een woning neer te zetten. Het heeft jaren geduurd om daar een vergunning voor te krijgen." De vergunning is er, maar in- middels naderen de eigenaren de tachtig. ,,Ze komen in een vol gende fase van hun leven en gaan de provincie verlaten", aldus Jozi- asse. ,,Ze hopen dat iemand anders er hun droom werkelijkheid laat worden." Aan die droom hangt wel een prijskaartje: alleen al de kavel kost 1.595.000 euro. Maar dan heb je ook wat. Joziasse: ,,Het is een heel bij zondere plek. We zien het wel eens in Kamperland of als onderdeel van een vakantiepark, maar een vrije kavel aan deze kant van het water, dat is echt uniek. Ik denk dat we hier wel mensen voor warm kunnen maken. De verkoop komt wel goed." 'j, ygfrcfji T/M 29 NOVEMBER STEDELIJKMUSEUMBREDA.NL donderdag 19 november 2020 Ruim twee maanden geleden probeerden een paar omwo nenden nog een bouwstop af te dwingen, nu schieten de nieuwe woningen als padden stoelen uit de grond in het buurtje rondom de Naerebout- straat in Goes-West. Pal er naast nadert het nieuwe pand van supermarkt Lidl zijn vol tooiing. Rob Paardekam Goes - Sjaak Kole, omwonende Het gebruik van tweede wonin gen in de gemeente Veere wordt verder aangescherpt. Als een ei genaar een woning overdraagt aan een familielid mag zo'n huis niet langer dan één jaar leeg staan. Gaat het om een langere periode, dan vervalt het recht op overdracht, zo blijkt uit een be sluit van het dagelijks bestuur van de gemeente. Emile Calon Domburg FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Nergens aan het Veerse Meer mag nog worden gebouwd. Geen vakantiepark, geen be drijfsgebouw, geen woning, niks. Behalve dan op dat ene plekje bij Oranjeplaat. Wie an derhalf miljoen uit zijn spaarpot weet te schudden, kan daar zijn eigen paradijsje laten verrijzen. Linksboven staat de nieuwe Lidl al overeind, op de rest van de foto staan de woningen in aanbouw. CURATED BY JAN HOEK BredaPhoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35