S? Kamer op weg naar einde tol Cijfers van Zeeuwse economie hoopgevend YouTube-ster Uitzending over haven levert twaalf tips op De coronamaatregelen zijn met ingang van vandaag iets minder streng. Dansscholen, zwembaden en theaters mogen weer open. ,,Hiep, hiep hoera." 2 CORONA VERSOEPELING REGELS Commentaar Wat moet je als inwoner van Zeeuws-Vlaanderen met de politieke aandacht voor een tolvrije tunnel? Blij zijn, hoopvol, kritisch of cynisch? Zegt u het maar. Giste ren kwam de Westerscheldetunnel voorbij in het debat over de begroting van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. In de Tweede Kamer is een breed besef dat de tolheffing niet meer van deze tijd is. Maar vraag naar een oplossing en de ant woorden lopen zo ver uiteen dat je er moedeloos van wordt. Het opvallendst is het plan van de SP en de PvdA om de tunnel alvast een jaar gratis te maken, in afwachting van een definitief besluit. Dit is een schijnvoorstel, want na een jaar gratis rijden is tolheffing niet meer te verkopen. De suggestie van D66 en de CU om de tol onder te brengen in een landelijk plan voor rekeningrijden is vooral voor de bühne. De komst van dat rekeningrijden is zeer onzeker. Het zal in elk geval nog jaren duren. Dus heeft Zeeuws-Vlaanderen er voorlopig niets aan. Vandaag antwoordt minister Cora van Nieuwenhuizen. Haar ministerie volgt doorgaans de lijn dat de tolheffing een Zeeuwse kwestie is die de provincie zelf moet oplossen. Dat lijkt moeilijk vol te houden nu de Kamer er blijkbaar heel anders over denkt. De boodschap aan het huidige en het volgende ka binet is duidelijk: die tol moet weg. Het zou fijn zijn als de minis ter toezegt dat zij daarvoor de eerste stappen zal zetten. Cora van Nieuwenhuizen moet aan de slag met de Westerscheldetunnel Het herstel is het grootst boven de Westerschelde. In Midden- en Noord-Zeeland trekt de economie aan tot een niveau dat nauwelijks afwijkt van het derde kwartaal van vorig jaar. De krimp in Zeeuws- Vlaanderen is een procent hoger. Tijdens de gedeeltelijke lock- down in het tweede kwartaal kreeg de Zeeuwse economie wel flinke klappen te verduren. De sluiting van cultuurvoorzie- ALMANAK ningen, de horeca, sportscholen en bedrijven met contactberoepen als ook de beperkingen voor het toeris tisch bedrijfsleven leidde tot 8 pro cent krimp. Vooral Midden- en Noord-Zee land, waar toerisme/horeca een grote sector is, moest 8 tot 10 pro cent inleveren. In Zeeuws-Vlaan- deren zat dat tussen 6 en 8 procent. Het herstel is het grootst boven de Westerschelde Landelijk loopt Zeeland in de pas met de meeste provincies. Alleen Groningen en de regio Amsterdam zien hun economie meer dan ge middeld afkalven (3 tot 5 procent). Onze kleinzoon van drie kijkt graag naar filmpjes op YouTube. Hij kan er maar geen genoeg van krijgen. Van 's ochtends vroeg tot 's avonds zit hij met bungelende beentjes op de bank zich te verwonderen over al die bewegende beelden. Vandaag gaat het mis. Hij is thuis even op de gang gezet, omdat hij continue zit te verve len met zijn eten. Horen zijn ouders kort daarop vanachter de deur: ,,Welkom bij deze video! Ik zit op de gang, omdat ik niet eet!" Blijf dan als ouders maar eens serieus. Jaarmarkt nu al geschrapt Basiliek rood op Red Wednesday VLISSINGEN Afvalpark krijgt grotere containers Wat zijn Amber en Frans blij. Twee weken lang mochten ze niet doen waar ze zo van houden: dansen en zwemmen. Amber kon hooguit thuis in haar kamer wat pasjes oe fenen en Frans trapte maar wat ex tra kilometers weg op de fiets. Nu staan ze te popelen om weer naar de dansschool en het zwembad te gaan. Ook Youp staat te springen. Hij speelt komende week in Mid delburg zijn voorstelling voor der tig mensen. Ze weten het niet van elkaar. Maar Amber Aertssen (20) uit Goes Ik dacht: chips, nu valt er weer iets weg en zit ik weer thuis en Frans Kaijser (72) uit Zaamslag juichten dinsdagavond precies op hetzelfde moment. Ze zagen pre mier Mark Rutte en minister Hugo de Jonge vertellen dat dansscholen en zwembaden weer open mogen. ,,Ik riep keihard: yes, yes, yes ik mag weer, ik mag weer", vertelt Amber. 45 kilometer verderop is Frans net zo enthousiast: ,,Hiep, hiep hoera." Passie Allebei haalden ze opgelucht adem, want dansen en zwemmen is hun passie. Amber staat al zestien jaar, vijf dagen in de week, twee uur per dag op de dansvloer. Ze doet aan streetdance en moderne dans bij Sport Dans Body-Action Goes. ,,Vanaf mijn vierde ben ik met dan sen bezig. Ik ben ermee opgegroeid. Voor mij is het een deel van mijn le ven." Frans is niet minder fanatiek. Hij zwemt iedere werkdag een kilome ter in Sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen. ,,Dat doe ik al De uitzending van Opsporing Ver zocht waarin dinsdagavond en gis terochtend tijdens de herhaling aandacht werd gevraagd voor mo gelijk corrupte havenarbeiders in de haven van Vlissingen heeft twaalf tips opgeleverd. Dat meldt de politie. In de haven Vlissingen worden steeds meer havenarbeiders geron seld om te helpen bij de invoer van cocaïne. Een deel van het personeel heeft nauwe banden met het crimi nele circuit, zo werd ook duidelijk tijdens de uitzending. Politie en justitie willen graag meer informatie over mogelijk cor rupte havenarbeiders. Afgelopen zomer werden onder de naam ope ratie Portunus op tientallen plek ken invallen gedaan in verband met drugssmokkel in de Vlissingse ha ven. Ook werden aanhoudingen verricht. Luxe Een aantal verdachten werkte in de haven en politie en justitie vermoe den dat mogelijk meer mensen be trokken zijn. Zo zou het bijvoor beeld kunnen opvallen dat perso nen van wie mensen weten dat ze in de haven werken zijn er ineens een luxere levensstijl op na hou den. donderdag 19 november 2020 De Zeeuwse economie heeft zich in het derde kwartaal van dit jaar redelijk hersteld. Er is weliswaar sprake van 1 tot 2 pro cent krimp ten opzichte van de zelfde periode in 2019, maar na het desastreuze tweede kwar taal zijn de cijfers hoopgevend. Frank Balkenende Vlissingen Tip? redactie@pzc.nl SINT JANSTEEN De jaarmarkt van Sint Jansteen, altijd op de eerste zaterdag van maart, gaat niet door. Het jaarmarktcomité durft het vanwege de coronamaat regelen niet aan de 138ste editie te houden. ,,We hebben er hard over nagedacht en we hebben besloten het niet te doen", zegt Lilian van der Ha van het bestuur. „Car naval zit er vlak voor, dat gaat ook niet door. De jaarmarkt vergt veel or ganisatie, we wachten tot 2022." De markt staat al tijd in het teken van de paarden- en ponykeuring, landbouwmachines, kra men, ambachten. HULST In navolging van de Sacré-Creur in Parijs en de Sagrada Familia in Barcelona, kleurt de Hul ster basiliek volgende week rood. Volgende week woensdag is het Red Wednesday, een ini tiatief van Kerk in Nood. Er wordt aandacht ge vraagd voor de vrijheid om wereldwijd te geloven wat je wilt en om het ge loof van anderen te res pecteren. Zo'n honderd Nederlandse kerken doen mee. De basiliek wordt 's avonds rood ver licht. Om 19.00 uur is er ook een speciale viering, aanmelden via 0114 - 745000 optie 2. Het afvalpark op de par keerplaats bij AH XL in Vlissingen krijgt vol gende week grotere on dergrondse glascontai ners en drie extra pa piercontainers. Daar mee hoopt de gemeente dat het probleem van overvolle containers minder wordt. Maandag begint de vervanging van de tien onder grondse verzamelbak ken door zeven grotere containers. Het werk duurt een week. Glas kan zolang in een tijde lijke container. De con tainers voor plastic, pa pier en textiel blijven in die tijd beschikbaar. yes, yes ik mag weer' Jeffrey Kutterink Goes - Amber Aertssen Wendy de Jong Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30