Stron Wilde eend blijft vogelvrij Aantal positieve tests iets gedaald in Zeeland Rechtbank stelt moordzaak Joost van der Linden uit 2 WILLEM VAN DAM Ptj Column Heb je duiven? Dan heb je ook stront! Het is een waar heid als een koe. Ik ken een duivenmelker die veel te laat op het bruiloftsfeest van zijn dochter verscheen, omdat hij eerst wilde wachten tot al zijn duiven binnen waren. En toen hij eindelijk in de feestzaal arriveerde, had hij ver zuimd zijn blauwe stofjas uit te trekken en zijn sloffen te verruilen voor een ordentelijk schoenen- paar. Stront aan de knikker na tuurlijk. lieden die met elkaar overhoop lig gen omdat de een zegt last te heb ben van de duiven van de ander. Over stront gaat het dan meestal; stront op de was die aan de lijn wappert, stront op het dak van de serre, stront op het tuinterras, stront overal. heftige scheldpartijen, soms vindt een handgemeen plaats en een en keling wil wel eens naar z'n buks grijpen om de duiven van de buur man uit de lucht te schieten. De Rijdende Rechter hoeft zich voor lopig nog niet te vervelen. de duivenmelker heb ik niet. Mijn kennis beperkt zich tot de sterke verhalen die ik ooit mocht noteren aan de stamtafel van het dorpscafé dat ik frequenteerde. Mooie vertel lingen waren dat. Ze gingen over rampvluchten, doping en fraude. Over gigantische bedragen die soms voor één duif worden neer gelegd; over een jaloerse duiven melker die de duiven van zijn con current op listige wijze om zeep hielp; over - geloof het of niet - een postduivenhouder die zijn kam pioensduif zó lief had dat hij hem 's avonds mee naar bed nam. DE STELLING Vandaag: Tol heffen is een prima manier om dure wegen te betalen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters CORONA I JAAR 18 november was warmste ooit Lachgas verboden in gemeente Veere MIDDELBURG Bibliotheken zijn weer open Dat blijkt uit antwoorden op vra gen die Statenlid Gerwi Temmink (GroenLinks) eind september stelde. De Vogelbescherming en Sovon hebben 2020 uitgeroepen tot het jaar van de wilde eend. Volgens hen holt de soort achteruit, omdat wilde eenden vogelvrij zijn. Ze mo gen vrij worden bejaagd. Daardoor is de populatie sinds 1990 met een derde gedaald. Jagers schoten de af gelopen twee jaar 16.752 wilde een den af in Zeeland. Voortplanten Aangezien wilde eenden zich snel voortplanten is het aantal exempla ren dat jaarlijks in Nederland wordt afgeschoten - zo'n 90.000 - aan vaardbaar, zegt het provinciebe stuur in navolging van minister Ca- rola Schouten (CU, natuur). Die verwijst juist naar een rapport van Sovon, waaruit blijkt dat er geen aanwijzingen zijn dat de jacht de oorzaak is van de afname van het aantal wilde eenden in Nederland. De omvang van de eendenpopu latie schommelt. Inderdaad neemt het aantal wilde eenden de laatste jaren af, maar eerder was er een pe riode van groei. In Nederland leven nu ongeveer net zoveel wilde een den als in 1970, schrijft het provin ciebestuur. Het probleem is op dit moment vooral dat veel kuikens van wilde eenden niet overleven, Het aantal wilde eenden dat jaarlijks wordt afgeschoten, is aanvaardbaar omdat ze een prooi zijn voor andere dieren. Er is dus geen reden om de jacht aan banden te leggen. Eind deze maand presenteert So von een landelijke onderzoek waar aan ook de provincie heeft meege werkt. Dat moet meer duidelijk heid verschaffen over de Zeeuwse trend en de oorzaken daarvan. De inhoudelijke behandeling van de zaak tegen M.B, die wordt ver dacht van betrokkenheid bij de dood van de 36-jarige Joost van der Linden in 2010, is uitgesteld. Dat heeft de rechtbank gisteren tijdens een pro-formazitting meegedeeld aan de nabestaanden van Joost. Verdachte M.B kon vanwege thuisquarantaine niet aanwezig zijn in de rechtbank. Tien jaar na de dood van Joost, die in een wo ning in Vlissingen werd gewurgd met een usb-kabel, hopen zijn va der en stiefmoeder via een zoge- noemde artikel-12-procedure dat alsnog iemand gestraft wordt voor de dood van hun zoon. Middels de artikel-12-procedure eist het ge rechtshof van het Openbaar Mi nisterie dat er alsnog iemand ver volgd wordt. Vrijgesproken I.H, die net als B. aanwezig was in de woning waar Joost in 2010 om het leven kwam, werd in 2016 on herroepelijk vrijgesproken. De pijlen zijn daarom nu gericht op B. De datum waarop de inhoude lijke behandeling van de zaak plaatsvindt, moet nog worden be paald. In Zeeland zijn afgelopen week 683 positieve besmettingen vastgesteld. Dat meldt de GGD Zeeland. Dat zijn er 27 minder dan in de week ervoor. De grootste besmettingshaarden blijven Zeeuws-Vlaanderen (bij el kaar 304 positieve tests: 146 in Ter- neuzen, 80 in Hulst en 78 in Sluis) en Tholen (95). In de overige regio's liggen de aantallen beduidend lager. Het aantal mensen dat zich liet tes ten bleef nagenoeg gelijk met een week eerder: 4674. Na een heftige periode van zes weken is locatie De Wieken van Ei- landzorg in Zierikzee coronavrij. De afgelopen tijd raakten 23 cliënten en 30 medewerkers besmet met het vi rus. Vijf cliënten zijn overleden. Herstel Inmiddels kan weer opgelucht adem worden gehaald. De afgelo pen twee weken zijn er geen nieuwe besmettingen onder cliën ten en medewerkers bijgekomen en zijn veel van de besmette mensen weer hersteld. De Wieken is coro- navrij en alle genomen extra maat regelen worden afgeschaald. Begin oktober werd het coronavi rus ontdekt bij een medewerker van de afdeling somatiek, waarna de uit braak volgde. bijna alle media: een Belgische postduif is voor 1,6 miljoen euro verkocht aan een Chinese duiven melker. 1,6 miljoen euro voor een duif! Zelfs aan de stamtafel van het inmiddels verdwenen dorps café zouden ze de hoofden vol on geloof hebben geschud. De Rijdende Rechter hoeft zich voorlopig nog niet te vervelen donderdag 19 november 2020 Je zal ze de kost moeten geven, Veel weet van het wereldje van i Reageer op pzc.nl Gisteren: Ratten moeten uitgeroeid worden 2624 reacties ft>E VERJAARtsA© WORbT HOOR t>E HELE WERELts ©EVIRUST WESTDORPE Zeeland beleefde giste ren de warmste 18 no vember die tot nu toe is gemeten. Zowel in West- dorpe als in Wilhelmina- dorp liep de temperatuur op tot 15,9 graden. Het Zeeuwse record stond sinds 2015 op 14,4 gra den, geregistreerd in Westdorpe. Het is de der tiende keer dit jaar dat een dagrecord wordt ver broken. In Vlissingen werd het woensdag 14,5 graden. Dat is een plaatselijk dagrecord. Vijf jaar gele den werd er 14,3 graden gemeten. De warmste novemberdag ooit in Vlis- singen was op 7 novem ber 2015: 18,3 graden. DOMBURG Het gebruik van lachgas als recreatief roesmiddel wordt verboden op het Veers grondgebied als de gemeenteraad akkoord gaat met een voorstel daartoe. Het gemeente bestuur wil nog dit jaar het verbod in te laten gaan door de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) aan te passen. Ook andere Zeeuwse ge meenten willen dat ver bod invoeren. Dat geldt ook voor het verbod op het dragen van de club kleuren van verboden (motor)clubs. Ook dat wordt opgenomen in de APV van Veere en andere Zeeuwse gemeenten. De bibliotheken op Wal cheren, in de Ooster- schelderegio en Zeeuws-Vlaanderen zijn vanaf vandaag weer open. Ook de bibliobus sen in Zeeland gaan weer rijden. De biblio theken volgen hiermee het landelijke beleid. Het lenen van boeken en/of materialen kan ook weer. Het ophalen van de reserveringen kan in de bibliobus of in de bi bliotheek die door de lener is aangegeven. De reservering kan pas op gehaald worden nadat er een mail is verstuurd met de medeling dat de reservering klaarstaat. De afname van het aantal wilde eenden in Zeeland is niet te wij ten aan de jacht. Het dagelijks provinciebestuur is dan ook niet van plan het jagen aan banden te leggen. Ernst Jan Rozendaal Middelburg -Provincie Zeeland Wendy de Jong Middelburg Martijn de Koning Esme Soesman Middelburg De ruzies kunnen hoog oplopen: Vorige week haalde het bericht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2