'Dit jaar bonus van 80.000 of 90.000 euro' 19 Hoeveel verdien je? €5400 li ,,Zoals bij veel salesfuncties bestaat mijn salaris uit een vast en variabel bedrag. Ik heb een maandsalaris van 6100 euro bruto, daarnaast krijg ik een bonus als ik opdrachten binnenhaal." ,,Van mijn vaste salaris blijft 3800 euro over. Daar gaat mijn leaseauto nog af, na aftrek is het 3300 euro netto. De eerste kwartaalbonus van 13.000 euro is net binnen: samen met mijn salaris kwam het totaal uit op 9848 euro netto. Omgere kend per maand was mijn salaris dus iets meer dan 5400 euro per maand, inclusief bonus.'' ,,Zeker. Als ik kijk naar leeftijdsgenoten, zit mijn salaris er vaak boven. Ik moet er wel bij zeggen: mijn contract is voor 40 uur, maar ik werk soms meer. Ik moet weleens om half zeven 's ochtends voor Australië klaarstaan en dan ben ik om tien uur 's avonds nog in gesprek met Amerika.'' ,,We hebben een 'uncapped' bonussysteem, dat betekent dat er geen maximum op zit. Haal je de doelen, dan krijg je een bonus van 52.000 euro per jaar. Gemiddeld verdienen de meeste men sen in deze functie zo'n 130.000 tot 150.000 euro bruto per jaar. Dit jaar ben ik op weg naar een bonus van 80.000 of 90.000 euro bruto. Maar dat is nog niet gegarandeerd.'' ,,Ik ga twee tot drie dagen per week naar kantoor, verder werk ik thuis. Mijn manager zegt weleens gekscherend: 'Dit werk mag je ook vanaf de golf baan doen'. Het bedrijf is oorspronkelijk Ameri kaans, dus je krijgt veel vrijheid.'' ,,Niet in mijn huidige functie. Ik vind dit al meer dan riant. En hoe meer je zeurt om salaris in het begin, hoe groter de druk om te presteren. Ik wil mezelf eerst bewijzen, dan kun je er op de lange termijn meer uithalen.'' Verdient Martijn genoeg? Dechamps. ,,Je gezicht en je ogen zijn dan veel te donker. Oogcontact is echt een voorwaarde voor goed contact. Zorg dat er licht in je gezicht schijnt. Je gesprekspartner ziet dan het verschil tussen je iris en je oogwit en daar reageert het brein op. Ook lijk je door de reflectie in je ogen meer driedimensionaal, zoals je bent als je in de echte wereld bij elkaar zit.'' 4. Niet pulken 5. Neutrale achtergrond Dechamps: ,,Als je roze glitterjurken of behang van Cars op de achter grond hebt, zou je gesprekspartner wel eens kunnen twijfelen aan je professionaliteit. Denk na over de uitstraling die je wil hebben en pro beer dat mede door je achtergrond weer te geven. Neutraal is in mijn ogen nog altijd het beste.'' 'Oogcontact is een voorwaarde voor goed contact. Zorg dat er licht in je gezicht schijnt' 6. Eigen gezicht klein ,,Zet je eigen gezicht in je beeld scherm op klein, of plak er een post- it overheen. Het brein zoekt altijd het bekende op; zo scant het op straat ook steeds alle gezichten op bekend heid. Ga maar eens in gesprek met een spiegel naast je gesprekspartner: je kijkt gegarandeerd steeds naar jezelf. En je gesprekspartner merkt dat je geen oogcontact maakt.'' 7. Oogcontact is cruciaal af met een neutraler punt. In een formeel gesprek is dat het voorhoofd, bij een flirt is dat de borst. Voor een goed gesprek is dat afwis- selpunt normaal gesproken de mond. In een videogesprek werkt het uitste kend om in plaats daarvan regelmatig in het cameraatje te kijken en vervol gens naar het beeld van iemand. Dat bootst het beste een natuurlijke situatie na.'' 8. Vang signalen op Wrijven is ook zo'n teken. Aan de binnenkant van de handen is licht ongemak. Wrijft diegene in de hals? Hoge mate van ongemak. Hoe hoger de handen, hoe heftiger de emotie. Vandaar de uitdrukking 'Hij zat met de handen in het haar'. Op deze tekens, en vele andere trouwens, kun je tijdens het gesprek inspelen. Het kennen en interpreteren van al deze micro-expressies vergt wel enige training.'' 9. Kantel je hoofd ,,Met jouw lichaamstaal geef je gevoel aan je woorden. Met een hogere stem, een glimlachende gezichts uitdrukking en het licht jes knikken van je hoofd, maak je een positieve sfeer. Je hoofd licht kante len: je volgt en luistert. Andersom kom je, als je bijvoorbeeld het woord wil hebben in een verga dering, iets naar voren met je lichaam en zorg je dat je handen in beeld zijn.'' 10. Reset tussendoor donderdag 19 november 2020 GO videogesprek Vandaag: Martijn (35) werkt 40 uur in de week als business development manager in de IT-sector. Wat verdien je? En netto? Blij mee? Hoe werken die bonussen precies? Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit over je salaris onderhandeld? HARRIOT VONCKEN Leeftijd: 35 jaar Aantal jaar werkervaring: 10 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: hbo Functie: business development manager Branche: ICT Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 4304 euro bruto. „Buiten de IT vind je zulke salarissen en bijkomende bonussen waarschijnlijk niet zo snel voor deze functie.'' O Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/ salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl De belangrijkste informatie bij een gesprek halen je hersenen uit het gezicht en handen, zegt Dechamps. ,,Als alleen je hoofd in beeld is, gaat alle aandacht daarheen. Als je zorgt dat ook je handen zicht baar zijn, kun je daarmee bepaalde zaken benadrukken. Let wel op dat je niet met je handen in je gezicht gaat wrijven of pulken. Dat zijn signalen van ongemak en die worden dan extreem uitvergroot.'' Ook je achtergrond maakt deel uit van je non-verbale communicatie. -DENISE DECHAMPS Even je haar checken tijdens je ge sprek? Niet doen, zegt Dechamps. Het is al eerder genoemd: oog contact is cruciaal. Dat zegt ook Wijnand Geuze van linkfotografie.nl. „Wil je aandachtig overkomen, dan zorg je dat je oogcontact behoudt. Maar niet voortdurend, dat komt bedreigend over. Hierbij geldt de 'gulden snede driehoek': kijk om beurten naar beide ogen en wissel Het interpreteren van de non- verbale signalen van je gespreks partner verbetert je gesprek, zegt Geuze. ,,Als de hand de kin aanraakt betekent dit bijvoorbeeld vaak dat je gesprekspartner gedachten laat be zinken. Gaat de hand naar beneden, dan heeft diegene waarschijnlijk een besluit genomen en kun je vragen wat hij of zij ervan vindt. Omdat de interpretatie van al deze signalen je brein zoals gezegd veel energie kost, is het belang rijk tussen vergaderingen door te pauzeren, volgens Geuze. ,,Door te bewegen, diep te ademen en naar bui ten te gaan ben je snel weer helder.'' Dechamps vult aan: ,,Je kunt je brein weer reset- ten voor een succesvol ge sprek, door bijvoorbeeld op peppende muziek te draaien, je lievelingsjasje aan te doen, even een 'powerpose' aan te nemen en vervolgens maar weer die camera aan te zwen gelen. Want we hebben nu eenmaal even niet anders.'' Zelf kun je spelen met de tekens die je uitzendt, zegt Dechamps.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19