WERK Er is niks mis met langzaam lezen Creatief directeur 10 tips om je gesprekspartner te sturen 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Waarschijnlijk heb je het al gemerkt: vergaderen via videobellen kost bakken met energie. Dat komt onder meer doordat ons brein overuren draait om non-verbale tekens te verwerken. Het voelt immers aan dat we niet echt samen zijn. Hoe los je dit zo goed mogelijk op? Als het goed is, kost het je iets minder dan twee minuten om deze column te lezen. Duurt lang, vinden snelleesgoeroe's. Zij hebben dan ook technieken ontwikkeld waarmee je in plaats van 240 woorden per minuut er minstens twee keer zoveel kan lezen. Voor een paar honderd euro willen ze die geheimen met je delen. volgens hen? Dat je ogen niet snel genoeg over de pagina be wegen. Ze beginnen helemaal aan het begin van de regel te scannen, tot aan het einde en moeten dan weer helemaal te rug. Een probleem dat de oude Grieken wilden oplossen door de volgende regel rechts te laten beginnen, zodat je ogen ook op de terugweg doorlezen. Ook huppelen je ogen zomaar wat rond. De snelleesgoeroe's bieden allerlei handvatten om je ogen te laten snelwandelen. Ik vind dat idee even wonder lijk als mensen die op hun elektrische fiets door een natuurgebied scheuren. Ze komen veel verder dan ik, de inefficiënte wandelaar. Terwijl ik neerhurk bij een paddenstoel en de geur van natte bladeren in me opneem, zitten zij 20 kilometer verderop al aan de koffie. Misschien dat ik daarom lie ver geen snelleescursus doe. Je gaat sneller lezen, maar weet je ook wat je leest en heb je tijd om daarover na te denken? Of zoals regisseur Woody Allen grapte over het klassieke boek van Tolstoj met 1624 pa gina's: 'Ik heb een snelleescur sus gedaan en Oorlog en Vrede in 20 minuten gelezen. Het ging over Rusland.' Aange toond is dat snel lezen én be grijpen wel kan, maar slechts als sprintje. Langere tijd snel- lezen is een uitputtingsslag. Volgens hoogleraar psycho linguïstiek Mark Seidenberg kun je heus wel beter worden in lezen. Niet door een cursus, maar gewoon door oefening. Liefst door zo veel mogelijk soorten teksten te lezen, van proza en poëzie, tot nieuws en achtergronden. Je verbetert daarmee je kennis over taal en je ogen huppelen sneller. Duw jezelf dus niet met tegenzin door een snelleescursus, maar heb plezier in lezen. Dan doe je het graag en veel, dan word je vanzelf goed. rond de vergadertafel zit. Dat wil je ook zien tijdens je videogesprek.'' 1. Voorkom nek en plafond 2. Kijk niet neer Bij zo'n onnatuurlijke situatie als videobellen wil je toch zo veel moge lijk een echte gesprekssituatie nabootsen volgens Dechamps. ,,Bedenk welk gedeelte van elkaars lichaam je meestal ziet als je met z'n allen 3. Licht in je gezicht Met je rug naar een raam of een andere lichtbron? Niet goed, volgens donderdag 19 november 2020 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Het grootste probleem WILLEM BOS (37) is creatief directeur bij sales- en recruitmentbureau Pro Contact. ,1» Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doet een creatief directeur? „Mensen denken dat ik de hele dag met kleur potloden in de weer ben. Een kind van drie kan nog beter tekenen dan ik! Met mijn fantasie kan ik wél concepten tot leven laten komen.'' Hoe doe je dat? ,,Ik maak bijvoorbeeld sales campagnes, contentkalenders en marketingconcepten.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebak Zo voer je een MIRJAM VAN ZELST «rem •j ffryOWl E ****9 Een goed gesprek via de webcam begint met het beeld wat je van jezelf naar de ander stuurt, ofwel het 'frame'. Denise Dechamps, psycholoog en oprichter van de Body Language Academy: ,,Veel mensen maken de fout de laptop op hun bureau te zetten, de camera van onderen op hun gezicht te richten, en videobellen maar. Je gesprekspartner ziet dan ofwel je nek, ofwel het plafond. Het goede frame begint zo'n twee centimeter boven je hoofd, en eindigt ergens tussen je oksels en je navel.'' De hoogte van jouw camera heeft ook veel invloed op het beeld wat je stuurt. ,,Zet je laptop hoger'', zegt Dechamps. ,,De stelregel is dat de camera op ooghoogte moet zijn. Anders kijkt de ander op je neer of tegen je op. Het brein interpreteert dat ook letterlijk als op iemand neer kijken, dus je gesprekspartner zou onbewust kunnen denken dat jij minder (of meer) bent dat hij of zij.'' joa 10-00 O" F*1 •"rD Do» n t w E 0***

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18