Horeca wil voorrang bij vaccinaties tegen corona 'Brexit kost minstens 4,5 miljard euro' 14 ECONOMIE 1^ CONSUMENTENBEWEGING ONZE MARKT Wie is de baas over ons voedsel? In Frankrijk zijn de Fransen dat zelf, vindt consumentenbeweging C'est qui le patron. Franse supermarkten verkopen inmiddels dertig C'est qui le patron- producten zoals groenten, zuivel en bier. Als 'Onze Markt' begint de beweging nu ook in Nederland. Natuurlijk éérst de mensen uit de risicogroepen en werknemers in vitale beroepen zoals de zorg, zegt Koninklijke Horeca Nederland, maar daarna wil de horeca zelf aan de beurt zijn. ,,Niet iedereen kan natuurlijk vanuit huis werken en zeker horecamedewerkers niet. KHN zou daarom graag zien dat horecamedewerkers snel toegang tot vaccinatie hebben'', zegt een woord voerder. Hoe gevaarlijk de combinatie horeca en co rona is, weet heel Europa inmiddels. De eerste massale golf besmettingen kwam vanuit Oos tenrijkse après-skibars. Besmette barmannen maakten vele honderden wintersporters ziek. De horeca in Nederland kreeg, toen het virus zich razendsnel verspreidde, te maken met vol ledige sluiting; een periode met een beperkt aantal gasten; toen weer een volledige sluiting. ,,Het is niet gek om de horeca een vorm van voorrang te verlenen, aangezien de branche eenvoudigweg het hardst is geraakt dit jaar. Vanuit die solidariteit is snelheid wenselijk, om de sector weer op te bouwen na deze reeks van verplichte sluitingen en ondernemen op halve kracht'', zegt de woordvoerder van KHN. De beloofde vaccins schijnen goed te werken, maar een probleem zijn de aantallen. Niet iedereen kan Horeca meteen een prikje voorrang faaVj geven is niet reageert horecaman gek. De Laurens Meyer (eige naar van vijftig cafés branche is het en vijftien Burger hardst geraakt Kings). "Maar de vraag is of het perso- - Woordvoerder neel wil. We gaan in Koninklijke Horeca ieder geval niemand Nederland verplichten. Dat wil ik wel doen met de sneltest. Die worden steeds sneller en goed koper, zo'n 3 euro per stuk. Er komen sneltesten in de vorm van een blaastest waarbij je na 90 se conden de uitslag hebt. Dat kan een prima over brugging zijn voor een paar maanden om coro- navrij te werken.'' Eerst even blazen of je virusvrij bent en pas dan achter de bar, als het aan Meyer ligt. Dat zou kunnen voorkomen dat de horeca een bron van besmetting wordt. Want steeds nieuwe sluitin gen zijn funest. Streepje voor Werkgeversvereniging AWVN denkt ook na over de vraag of er branches zijn die voorrang moeten krijgen, zegt Jannes van der Velde. Ko mende maanden wordt er met de leden over ge sproken. ,,Het ligt voor de hand dat de vitale sec toren een streepje voor krijgen. Daarna maar eens kijken hoeveel voorraad er nog is. Er zijn heel veel beroepen waar j e contact hebt met an deren. Veel hangt af van hoe snel en in welke aantallen de vaccins beschikbaar komen.'' Werkgevers gaan personeel niet verplichten om een vaccinatie te nemen. Vaccinatie is im mers niet wettelijk verplicht en druist in tegen het grondrecht dat iedereen zelf mag weten wat er met zijn lichaam gebeurt. Van der Velde: ,,En je kunt iemand die weigert ook niet de toegang tot de werkvloer ontzeggen, omdat er geen be wijsbaar veiligheidsrisico is. Als iemand niet ziek is, kun je er als werkgever niets tegen doen.'' BAM KPN De telecomprovi- der was gisteren in trek bij de be leggers. Air France- KLM De luchtvaart combinatie zou nog eens 6 mil jard euro extra kapitaal willen ophalen. URW aas worden over je eigen voedsel. Dat is het idee achter de consumentenbe weging die vier jaar geleden in Frank rijk begon met het verkopen van melk onder een eigen label ('C'est qui le patron'/Wie is de baas). Simon Schilt, zijn zus Hester Schilt en Minne Baukema omarmden het Franse initiatief en gaven het de Hollandse naam Onze Markt. Simon Schilt: ,,Als consument heb je in Nederland geen invloed op de prijs en herkomst van voedsel dat je in de supermarkt koopt. Dat kan wel via Onze Markt. Het is een nieuw coöpe ratief merk waarbij de leden demo cratisch beslissen over hoe de pro ducten van dit merk worden ge maakt, waar het product vandaan komt, hoe het verpakt wordt en De lage marges op voedsel zijn een probleem. Boeren protesteren niet voor niets welke eerlijke prijs daarbij hoort.'' ,,Het begint met het bouwen van een online gemeenschap van mensen die met z'n allen kunnen beslissen welk product ze graag willen kopen. En aan welke eisen het moet voldoen. Dat wordt bepaald door het invullen van online vragenlijsten. Dat is een democratisch proces, want de meeste stemmen gelden. Vervolgens gaan we met het eisenpakket richting boe ren en verwerkers om te kijken of we zaken kunnen doen. Als dat lukt, is de laatste stap de gang naar de super markt, want uiteindelijk is het de be doeling dat onze uien, aardappelen of pakken zuivel in het schap van heel veel supermarkten komen te liggen.'' Simpel is anders. Hoe ver zijn jul lie? ,,Het kost zeker tijd. Om te beginnen hebben we minimaal tienduizend leden nodig om een product in de markt te zetten. Een paar maanden AMSTERDAM Zelfs een zachte brexit, waarbij de EU en het Verenigd Koninkrijk met een vrijhandelsverdrag uit elkaar gaan, kost de Neder landse economie veel geld. Sonny Duijn, sectoreconoom bij ABN Amro, schat de inkomsten derving op ruim 4,5 miljard euro, ofwel een hap van 0,7 procent uit het bbp. Tevens gaan meer dan 17.000 banen verloren. De economische schade komt volgens Duijn voort uit de extra handelsbelemmeringen die bij een brexit zullen gelden - zoals grenscontroles, files bij de dou ane en extra administratie. Bij het doemscenario van een 'harde brexit' is de schade nog veel gro ter, mede door invoertarieven: ruim 17,5 miljard euro en het ver lies van bijna 70.000 banen. De economische schade die ons land lijdt, is zo omvangrijk omdat het Verenigd Koninkrijk één van de belangrijkste han delspartners van Nederland is. ,,Zo worden exporteurs van ma chines, chemische producten en voeding rechtstreeks getroffen, omdat zij veel zaken doen met Britse afnemers. Bovendien zijn veel bedrijven sterk verweven met sectoren in binnen- en bui tenland en worden zij hierdoor óók indirect geraakt'', aldus Duijn. ,,Dat geldt zelfs voor het overgrote deel (55 procent) van de schade bij een zachte brexit.'' Als bijvoorbeeld de vraag in het Verenigd Koninkrijk naar auto's en machines uit Duitsland door extra handelsbelemmerin gen terugvalt, hebben Duitse producenten minder onderdelen nodig en worden Nederlandse toeleveranciers geraakt. Ook voor de dienstensector geldt dat, omdat die vaak vervlochten is met de handel van producten. Voorbeelden zijn accounting, boekhoudingen en juridische diensten. Daardoor staan ook in de zakelijke dienstverlening mo gelijk duizenden banen op de tocht. De vaccins komen eraan. Wie krijgt de eer ste prikjes? De horeca wil vooraan staan. ,,Wij zijn dit jaar ook het hardst geraakt door corona. Ton Voermans Den Haag O donderdag 19 november 2020 GO De bouwer was de grootste stij- ger in de Mid- Kap. Het winkelvast goedfonds moest gisteren een stap terug doen. a> E o Zelf de herkomst en prij s van j e eten bepalen Sanne Schelfaut Rotterdam Hoe werkt Onze Markt? -Simon Schilt, initiatiefnemer Onze Markt Dat klinkt idealistisch. Wat komt er praktisch allemaal bij kijken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 14