Twitter: einde privileges Trump Dierentuin treurt om dood van stokoude pinguïn Oma NIEUWS 13 Voormalige Oostbloklanden willen geen strenge regels uit Brussel De EU-leiders buigen zich vanaf vandaag over de impasse in de EU na het veto van Polen en Hongarije tegen de nieuwe EU-meerjarenbegroting en het coronaherstel- fonds. Waar gaat het geruzie over? De 27 lidstaten van de Europese Unie waren het deze zomer, na vier dagen en vier nachten verga deren, eindelijk eens geworden over een meerjarenbegroting voor de komende zeven jaar (1.074 mil jard euro) plus een coronaherstel- fonds (750 miljard euro). Maar opeens kwamen de premiers Vik tor OrbSn (Hongarije) en Mateusz Morawiecki (Polen) deze week met een veto over die deals. Pro bleem is dat er voorwaarden aan het uitbetalen van de miljarden zijn gekoppeld. Behalve de vooral door Nederland opgelegde eis van economische hervormingen bij het herstelfonds zitten er ook voorwaarden aan de meerjarenbe groting vast. Er komen strengere rechtsstaatregels waarmee Brussel feitelijk meer democratie wil af dwingen in landen met autoritaire trekjes. Het komt erop neer dat wie Europees geld aanneemt ook de Europese afspraken over demo cratie en rechtstaat moet respecte ren. Zo niet, dan volgt er korting op de subsidies. Schande, roepen Orbln en Morawiecki en ze blok keren nu het hele pakket. Ja, want Orban en Morawiecki we ten heel goed dat de miljarden van het herstelfonds keihard en snel hard nodig zijn om de economieën van met name Spanje en Italië weer vlot te trekken. Daarom moeten ze nu hun kans grijpen om een compromis af te dwingen. Het geruzie zit overigens veel die per. In West-Europa wordt vaak toch anders gedacht over de rechtsstaat dan in delen van het voormalige Oostblok. Het gaat dan over zaken als het respecteren van een onafhankelijke rechtspraak, vrije pers en homorechten. Polen en Hongarije ondergraven die waarden aan de lopende band, zo Het zou beter zijn geweest als Polen en Hongarije uit de EU waren vertrokken klaagt Brussel al een paar jaar. In Boedapest en Warschau ontken nen ze dat heftig en wordt bena drukt dat er geen enkele juridische grondslag is om de subsidie te koppelen aan hun democratische geloofsbrieven. Een Vlaamse krant noemde het 'subsidiepoker'. Geen unicum in Brussel want zo hard wordt het daar soms gespeeld; de Britten konden er ook wat van. Simpel ge zegd willen Orban en Morawiecki niet naar de pijpen dansen van de gulle gevers. Een grap in Brussel is Duitsland ffiMÏ 1 VK ^^■9,5 Frankrijk ^■77 Nederland 5,5 5,5 jhONGArije' dat het beter was geweest dat Hongaren en Polen de EU verlie ten dan de Britten die meestal voorop liepen in het verdedigen van de rechtsstaat. Geruzie hoort ook bij meerjarenbegrotingen en uiteindelijk komt er wel een com promis. Daarbij heeft Duitsland, dat voorzitter is, er belang bij de boel goed over te dragen aan Por tugal. Angela Merkel is daarbij een geslepen diplomaat, ze heeft wel vaker lastige compromissen geslo ten. Duitsland heeft bovendien economisch veel gewicht in Polen en Hongarije waar diverse Duitse autofabrieken staan. Beide landen zijn economisch en strategisch belangrijk voor de EU. Hongarije was het eerste land dat zich naar het Westen keerde toen de Muur viel. Polen groeit snel als economische grootmacht in cen traal Europa en is inmiddels de zesde economie van Europa. De meerderheid van de bevolking in beide landen, 84 procent van de Polen en 67 procent van de Honga ren, denkt positief over de EU. Al leen botst Brussel regelmatig met de autoritaire leiders van beide landen. Dan gaat een EU-noodbegroting in werking die vooral de betaling van landbouwsubsidies en de sala rissen van EU-ambtenaren regelt. Lopende projecten worden ook goeddeels doorbetaald, maar nieuwe krijgen geen cent. Polen en Hongarije spelen daarmee hoog spel, want zelf zouden ze als netto-onvangers miljarden mislo pen wanneer ze hun veto handha ven. Gezien die aanzienlijke be dragen uit de EU-subsidieruif zul len ze wel water bij de lijn doen, is de verwachting in Brussel. Ze was met afstand de oudste koningspinguïn in een dieren tuin, aldus de Duitse zoo. Het record zou nu in handen zijn van een 37-jarige konings pinguïn. Oma kwam in 1975 met elf soortgenoten via Nederland naar Wuppertal, ze was toen al zeker 1 jaar oud. Het ei waaruit ze kwam, was gelegd in een kolonie op Antarctica, maar uitgebroed in Zuid-Afrika. De Duitse dieren vormden een van de succesvolste pinguïn- fokgroepen ter wereld. Oma hielp tot op het laatst bij het grootbrengen van de kuikens in de dierentuinkolo nie. Wel kreeg de oude dame last van ouderdomsverschijn- selen, zoals een misvormde snavel, beperkte mobiliteit en staar. De dagen voor haar dood at Oma steeds minder, waarop de verzorgers besloten haar te euthanaseren. Nu kan Trump nog vrijwel alles roepen op de sociale platformen, maar wanneer hij straks geen pre sident meer is gelden er andere regels voor hem. Dit schrijft The New York Times. Dinsdag moesten Twitter-ceo Jack Dorsey en Facebook-oprichter Mark Zuckerberg zich verantwoor den tegenover de Amerikaanse Se naat over hun beleid tijdens de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. Daarbij moesten ze ook reage ren op de vraag hoe ze in de toe komst om zullen gaan met de be richten van Trump. Ondanks dat Trump met regel maat uitspraken doet die bij andere W Twitter plaatste tijdens de campagne al disclaimers bij onjuiste berichten gebruikers weggehaald zouden worden, blijven deze nu gewoon zichtbaar. Dit heeft volgens Face- book en Twitter te maken met de positie van Trump als de Ameri kaanse president, wat volgens hen boven hun eigen beleid staat. Toch werd tijdens de presidents verkiezingen al door hen ingegre pen door disclaimers te plaatsen bij onjuiste berichten van Trump. Zo zette Twitter bijvoorbeeld de kant tekening 'deze tweet bevat onwaar heden', toen hij beweerde de presi dentsverkiezingen gewonnen te hebben. Ook verborgen ze berich ten. Er komt binnenkort dus een eind aan de vrijheid van Trump. ,,Wan- neer een gebruiker plotseling geen wereldleider meer is, dan vervalt dat beleid'', stelt Dorsey over de uit zonderingen die nog tot 20 januari gelden voor Trump. Facebook gaat hem minder hard aanpakken dan Twitter. Wel zegt Zuckerberg dat Trumps berichten vanaf die datum worden gecheckt op onjuistheden. donderdag 19 november 2020 GO Waarom Polen en Hongarije pokeren om de EU-subsidies Bob van Huët Rotterdam/Brussel Wat is er aan de hand? Juist nu? Nu veel landen zitten te springen om geld uit dat coro- naherstelfonds? - Grap in EU-kringen Is dit geen chantage van Polen en Hongarije? Wie ontvangt en wie betaalt? Saldo uitgaven en ontvangsten EU Netto-ontvangers Polen Hongarije Griekenland Tsjechië Roemenië België Portugal Luxemburg Kroatië Bulgarije Slowakije Litouwen Letland Estland Slovenië Cyprus Malta Netto-betalers 11,3 mld Italië Zweden Oostenrijk I Denemarken I Finland Spanje Ierland ©191120 Bron: Rekenkamer 2019 De Hongaarse premier Orban (l) en zijn Poolse ambtsgenoot Mo rawiecki op archiefbeeld. foto hollandse hoogte epa Wat is het belang van Polen en Hongarije voor de EU? Maar wat als ze er niet uitko men? WUPPERTAL De dierentuin in Wuppertal treurt om de dood van koningspinguïn Oma. Het dier werd 46 jaar oud. Exemplaren in het wild leven doorgaans maar een jaar of twintig. De Amerikaanse president Donald Trump kan niet meer op een speciale behandeling reke nen van Twitter en Facebook wanneer hij op 20 januari wordt opgevolgd door Joe Biden. Sanne Meijer Rotterdam/Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13