Tienermoeder Else: Ontdek de Q-art Expositie EUWS 11 Ik verdiende 750 euro per maand. Zie daar maar van rond te komen Else Hofma was twintig jaar geleden een minderjarige moeder. Nu adviseert ze hulpverleners, legt hen uit waarom de hulp aan deze vrouwen beter moet. Zoals: geef liever een compliment dan een videotraining. Ze bracht met haar vraag al eens een zaal vol maatschap pelijk werkers, casemanagers en ambulante zorgers in ver legenheid. Wat vergeten jul lie en de halve wereld als een minderjarige is bevallen van een zoon of dochter, wilde Else Hofma (35) weten. Na een pijnlijke stilte gaf ze het ant woord: om haar te feliciteren met het moe derschap en geluk te wensen met het mooi ste geschenk dat een vrouw kan krijgen. Een menselijke benadering is de rode draad in het lespakket waarmee de Amers- foortse na de Week tegen Kindermishande ling (16-23 november) de boer op gaat. De samenleving moet, de hulpverlening voorop, stoppen met het problematiseren van het jonge moederschap, vindt ze. ,,Vanaf dag één ben je een maatschappelijk risico en een mislukking. Tienermoeders zouden te jong zijn om voor hun kind te kunnen zorgen, met verwaarlozing en mis handeling als gevolg. Een vreselijk vooroor deel en een misvatting. Maar als het je voortdurend wordt voorgehouden, dan krijg je simpelweg de kans niet je te ont plooien tot de mens die je bent. Niet de leef tijd is de schadelijke factor, maar hoe de buitenwereld met minderjarige moeders omgaat.'' Nederland telde vorig jaar 1779 tiener moeders, nog maar half zo veel als tien jaar eerder. In een onderzoek uit 2015 gaven veel tienermoeders aan dat ze de bestaande hulpverlening graag uitgebreid zouden zien met ervaringsdeskundigen. Hofma, moeder van een dochter van 19 en een zoon van 15, is zo'n ervaringsdeskundige. Ze was 15 toen ze na een ontwrichte jeugd zwanger raakte. De baby was al zes maanden onderweg toen de huisarts haar buikklachten in een ander daglicht plaatste. ,,Ik was totaal verrast. Je kon op dat moment ook nog niks aan me zien. Daar sta je dan op je 16de, moederziel alleen en in 'blijde' verwachting. Ik belde de vader van het kind met de mededeling dat hij óf kon aansluiten bij ons gezinnetje of voorgoed uit mijn leven moest verdwij nen. Hij koos voor het eerste.'' Op straat wordt ze als jonge meid met een dikke buik gemeden of krijgt ze de huid vol gescholden. ,,Dan heb ik het over mensen die ik kende van vroeger. Ik was natuurlijk de slet, vul verder maar in. En nooit ging het over de vader. Alleen mijn moeder heeft hem één keer de les gelezen. Wat hem in vredesnaam had bezield als 22-jarige een meisje van 15 zwanger te maken.'' Het voor oordeel zat overal, merkte Hofma, zélfs bij de verloskundige. ,,Het eerste wat ze zei toen mijn moeder belde, was: Dan moet u straks zeker voor het kind opdraaien. Eh, nee. Ik deed het allemaal zelf.'' Haar gezicht betrekt als ze terugdenkt aan de beginjaren als minderjarige moeder. ,,Ik werkte in de zorg, deed er een studie bij, we hadden een dak boven ons hoofd en ik zorgde goed voor mijn dochter. Maar denk niet dat ik ooit van iemand een compliment heb gehad. Je bent een probleem en je blijft een probleem. Dat stigma kleeft bijna voor eeuwig aan een tienermoeder. Je staat met 1-0 achter totdat je kinderen groot zijn en de buitenwacht moet erkennen dat je toch een goede moeder voor ze was.'' Daarnaast houdt volgens Hofma het sys teem op geen enkele manier rekening met de omstandigheden van tienermoeders. Zo moest ze vechten voor het voogdijschap over haar dochter en kreeg ze ondanks haar situatie geen urgentieverklaring voor een woning. En kind of niet, ze ontving het mi nimumjeugdloon. ,,Ik verdiende 750 euro per maand. Zie daar maar eens van rond te komen, in clusief de huur. En maar be nadrukken dat tienermoe ders snel in de schulden ko men en aan lager wal raken.'' Tegenover de kilte die ze als piepjonge moeder ervoer van hulpverlening en over heid, stond de warmte van soms wildvreemden die haar de helpende hand boden. ,,De baas van mijn broer, een Friese schipper van weinig woorden, bracht nadat hij het nieuws had gehoord twee tassen met babykleer tjes. Van een loodgieter die bij mijn moeder aan het werk was, kreeg ik een wandelwagen en een wieg. Daar had ik meer aan dan de videotraining waar jeugd zorg ongevraagd mee aan kwam.'' Luister naar de behoeftes van de jonge moeder die je voor je hebt, luidt dan ook het advies van Hofma aan de professionals. ,,Doe samen de belastingen, regel spullen. Benut dat uur per week samen voor wat werkelijk nodig is. En wees vooral gewoon eens aardig.'' Voor de politiek en de over heid heeft ze ook een suggestie. ,,Doe eens iets extra's voor deze jonge moeders. Geef ze een bijdrage. Voor mijn part een nieuwe fiets mét kinderzitje. Zorg dat ze zich gezien voelen.'' Ze durft bijna twintig jaar later te stellen dat ze zich er goed doorheen heeft geslagen. Het was zwaar en eenzaam soms, maar haar kinderen kregen een goede opvoeding. Het compliment dat ze ooit ontving op een ter ras, koestert ze nog steeds. ,,Ik zat daar met die twee hummels aan de limonade en tosti's. We maakten lol en hadden het fijn. Een vrouw die verderop zat, kwam naar me toe en zei: 'Wat bent u leuk met uw kinde ren'. Nóoit zal ik dat moment vergeten.'' Scan de QR code met de camera van je mobiel en vind elke keer ander werk uit het Rijksmuseum donderdag 19 november 2020 GO Marco Willemse Amersfoort 'Je bent een een misukking - Else Hofma FOTO NICO BRONS ING trotse hoofdsponsor van het Rijksmuseum do your thing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11