II Herindelingen zijn test voor Kamerverkiezingen 10 NIEUWS Welkom bij Stemmen in coronatijd kan prima, bleek gisteren bij tussentijdse verkiezingen. In Brabant werden de goede organisatie en het gedrag van de kiezers geroemd. Een tikkeltje gehaast komt ze hal verwege de middag aangelopen bij het drive-instembureau op de par keerplaats van Van der Valk in Vught. In stemmig zwart gekleed. ,,Ik werk hier en ik wil stemmen, maar ik heb geen auto bij me.'' En dat is nou net het punt bij dit stembureau. Dat je vanuit de auto je stem uitbrengt. Vlot en vooral coronaproof. ,,U mag ook lopend stemmen hoor. We hebben hier wel meer voetgangers gehad'', stelt medewerker Maud van Gool van het stembureau haar gerust. ,,Ook mensen die toch met zijn tweeën komen. Daarbij vragen we één persoon uit de auto te komen en bij een van de twee stemhokjes te stemmen.'' Hebben ze nog enig nut, die hokjes? Want mensen in de auto laten het uitschuifbare plateau voor wat het is en vullen stuk voor stuk achter het stuur hun stembil jet in. Waarna ze het zelf vanuit de auto in de stembus stoppen. Met de Tweede Kamerverkie zingen in zicht trekken de herin delingsverkiezingen in Noord Brabant en Groningen veel be kijks. Een mooie testcase voor over vier maanden, als het hele land gaat stemmen. Er is extra veel aan dacht voor de drive-in waar de ge meente Vught 10.000 euro extra voor heeft uitgetrokken. Een landelijke primeur. Of ei genlijk niet, weet burgemeester Roderick van de Mortel. ,,De ge meente Zuidplas heeft, meen ik, ook weleens zo'n drive-in gehad.'' Toch, vanuit onder meer Heerlen, Heusden en Den Haag kwamen er gisteren mensen in Vught kijken. Halverwege de middag staat de teller bij de drive-in op zo'n twee honderd stemmers. Ze komen uit nieuwsgierigheid - ,,Waarschijn- lijk is dit de enige keer dat het zo kan en dat wilde ik wel meema ken'' - of omdat het veiliger voelt dan een 'gewoon' stembureau. Hennie uit Vught besloot spon taan de drive-in binnen te rijden. ,,Ik moest naar de fysio en toen zag ik het staan hier. Het is wel mak kelijk zo. Ik vind dit super.'' ,,Ik kom uit nieuwsgierigheid'', geeft Arno toe. ,,Het stemmen gaat op deze manier heel makkelijk en snel. Wat mij betreft doen we dit 'Nobelprijs voor Vrede digitaal' 'Geen info weggemoffeld' Baudet vrijuit na 'treintweet' mondkapje op bij binnenkomst'', verwoordt Leida Nouwens van het stembureau in dorpshuis de Es in Esch het beeld bij veel stembu reaus. ,,Die mensen willen dan te rug naar de auto om er één te ha len. Maar dat hoeft niet, want dan krijgen ze er een van mij.'' Na ieder gebruik worden de stempotloden schoongemaakt, de stemhokjes ieder halfuur en de werkplekken zodra de stembu reauleden rouleren. ,,Hé Wille- mien'', hoort een kiezer in Esch, die ook mét mondkapje wordt herkend. ,,En als dat niet zo is, dan vragen we bij de ID-controle of die persoon het mondkapje heel even omlaag wil doen. Maar de meesten herkennen we wel'', vertelt Thea Heesemans. Rob van der Velden (gemeente Den Haag) en Roderick Al (Kies raad) draaien mee op het stembu reau in de Dommelhal in Boxtel. Ze zijn gerustgesteld. ,,Het is goed geregeld en de kiezers gedragen zich keurig. De grootste uitdaging voor de landelijke verkiezingen wordt het vinden van locaties met evenveel ruimte als hier.'' ,,Dan heb je het over andere aan tallen'', erkent Jan Kees Wiebenga, voorzitter van de Nederlandse Kiesraad. ,,13 miljoen stemmers. Die verkiezingen zijn het grootste evenement van Nederland. Als ik zie hoe het vandaag gaat, dan maak ik me geen zorgen. Maar we moeten wel waakzaam zijn en de kiezers heel goed informeren.'' Wiebenga bekeek samen met ambtenaren van het Ministerie van Binnenlandse Zaken hoe het toeging op de Brabantse stembu reaus. „Stemmen kan op een eer lijke en vrije manier. Ik ga met een goed gevoel terug naar Den Haag.'' ook zo bij de verkiezingen volgend jaar.'' Waar het bij deze verkiezingen om gaat is - naast inmiddels stan daardzaken als het dragen van een mondkapje, handen desinfecteren bij het betreden van het stembu reau, 1,5 meter afstand en kuch- schermen voor de stembureaule den - meer ruimte. Er zijn meer stembureaus om de kiezers te spreiden, en die stembureaus tel len deze keer veel meer meters. Met name ook door de vaste loop routes. Medewerkers wijzen stem mers de weg en bewaken de door stroming en de drukte. ,,Goed te doen hoor'', zegt een Herindeling kiezer bij de uitgang van het ge meentehuis van Haaren. ,,Rustig blijven, goed naar de aanwijzingen luisteren. Zo stemmen geeft mij een veilig gevoel. Ze kunnen het in maart ook gerust zo doen.'' ,,Slechts een enkeling heeft geen Zo stemmen geeft mij een veilig gevoel. Ze kunnen het in maart gerust ook zo doen donderdag 19 november 2020 GO Coronaproof stemmen in het drive-instembureau Annemiek Steenbekkers Vught OSLO De chef van het We reldvoedselprogramma van de VN zal volgende maand niet naar Oslo reizen om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen. David Beasley blijft weg vanwege het rondwarende coronavi rus. 'We kijken nu naar de mogelijkheid om een digi tale ceremonie te houden', meldde het Nobelcomité. De uitreiking is normaal op 10 december, de sterfdag van Alfred Nobel. Het co mité roemt het WFP, dat wil voorkomen dat honger als wapen wordt gebruikt in conflicten. DEN HAAG Bij het opstel len van een rapport over in cidenten met asielzoekers, dat staatssecretaris Mark Harbers (Migratie) politiek de kop kostte, is niet ge probeerd informatie weg te moffelen voor de Tweede Kamer. Wel zijn er fouten gemaakt. Dat blijkt uit on derzoek. In de Rapportage Vreemdelingenketen staat een overzicht van inciden ten rond asielzoekers, met een top 10 van de vergrij pen. In de Kamer bleek dat er onder het kopje 'overige' ook misdrijven als (poging tot) moord en zedendelic ten werden geschaard. Harbers moest erkennen dat hij de Kamer eerst on volledig had geïnformeerd, en stapte daarom op. AMSTERDAM Kamerlid Thierry Baudet wordt niet vervolgd om zijn 'trein- tweet'. Dat heeft het OM in Amsterdam besloten na het beoordelen van aangif tes tegen hem wegens dis criminatie. Op 31 januari twitterde de leider van Forum voor Democratie dat vriendinnen van hem waren lastiggevallen door vier Marokkanen in een trein. Ook riep hij op om het land te redden en op zijn partij te stemmen. De 'Marokka nen' waren NS-medewer- kers en een agent in bur ger. Er werd vier keer aan gifte tegen Baudet gedaan. A.M Activiteit op het drive-in stembureau in Vught, waar de potloden grondig worden gereinigd. foto's anp marc bolsius Gebied van gemeente Haaren wordt verdeeld over: Haaren Vught Boxtel Tilburg Oister- .wijk In Tilburg vanwege 'grens correctie' geen verkiezingen nodig. 191120 BRON: ANP - Kiezer in Haaren In 4 gemeenten zijn verkiezingen als gevolg van herindelingen. Nieuwe gemeente Eemsdelta ontstaat Loppersum na fusie: Appingedam~ Delfzijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10