Oosterland is blij met energiezuinige huizen 6 HENK GRAVESTEIN HAVENDIRECTEUR BEGON EN EINDIGDE MET CRISIS IN BRUINISSE^ Als hij nu voor hetzelfde project werd aangenomen, zou de jachthaven van Bruinisse er anders uit gaan zien. „Maar dat is met de wetenschap die we nu hebben." Onder Henk Gravestein (66) groeide de Bruse jachthaven van 550 naar bijna 1000 ligplaatsen. Na 12,5 jaar is het voor de Sint- Annalander tijd voor een nieuw avontuur, ondanks zijn aow- gerechtigde leeftijd. Henk Gravestein had amper een voet op zijn nieuwe werkplek als projectmanager gezet, of de bankencrisis barstte los. En dat terwijl hij net begonnen was met het leiden van een ambitieus plan: van de jacht haven van Bruinisse een florerend en klantvriendelijk bedrijf maken dat bijna dubbel zo groot zou wor den. Hij liet zich er niet door uit het veld slaan. Integendeel. Hij keek wat er beter kon. En dit jaar, het jaar waarin hij (per 1 oktober) zijn vertrek aan kondigde - 'want het werd tijd voor iets anders'-, brak er weer een crisis uit: corona. Maar ditmaal er voer hij het anders. ,,Ik heb vanaf mijn veertiende gewerkt en van alles gedaan, maar ik heb nooit stress ervaren. Tot dat coronage- beuren. Wat heeft dat erin gehakt. Niet zozeer het geregel, maar het gedrag van de mensen. Het onbe grip voor elkaar is niet normaal. Ik vond dat op de zaak de minst leuke periode." Het heeft de haven daarentegen geen windeieren gelegd. ,,In juli en augustus is alles wat dreef het water op gegaan. En we kregen er een heel nieuwe consument bij die normaal gesproken all-in naar Turkije of Torremolinos ging." Toen hij begon, stond hij juist voor de uitdaging ligplaatsen te vullen. „Jachthavens deden niet aan klantcontact. De mensen meldden zich vanzelf voor een lig plaats en als de haven vol was, kwamen ze op een wachtlijst. Het was zelfs zo acommercieel dat die mensen zelf moesten bellen of ze al een plekje waren opgeschoven op die wachtlijst. Ik heb samen met mijn team de haven omge turnd tot een verkooporganisatie. We gingen beurzen bezoeken in binnen- en buitenland en overal in de pot roeren." Volgende generatie Van projectmanager werd Grave- stein manager van de jachthaven Bruinisse. ,,Ik moest een een gere nommeerde jachthaven opbou wen en dat is wel wat meer dan ligplaatsen vullen." Zijn tomeloze energie en zijn amicale manier van contacten leggen, waren zijn visitekaartje. Maar ook: het oplei den van de volgende generatie. ,,Bij mijn vertrek heb ik twee men sen naar voren geschoven die ik zelf heb opgeleid. De één begon als administratief ondersteuner en de ander als havenmeester en nu heb ben ze de leiding. Daar ben ik zo trots op." Op de elfde van de elfde -'je moet iets doen dat opvalt' - schreef hij zich in bij de Kamer van Koop handel als adviseur en bemidde laar op het gebied van aankoop, De steigers liggen altijd in rechte lijnen, maar misschien is een speelsere inrichting beter voor de uitstraling aanleg en exploitatie van jachtha vens en recreatieprojecten. ,,Ik noem mezelf overigens liever geen adviseur, want dat klinkt belerend, maar meedenker. Het klinkt mak kelijk om een jachthaven in te richten, maar er komt zoveel bij kijken. De steigers liggen bijvoor beeld altijd in rechte lijnen, maar misschien is een speelsere inrich ting beter voor de uitstraling. Dat zou ik in Bruinisse ook anders ge daan hebben, als ik het daar op nieuw mocht doen." Gravestein mag dan wel aow'er zijn, hij is nog niet van plan met pensioen te gaan. ,,Ik geloof niet in een pensioenleeftijd van 67. Kijk naar Dick Advocaat, hoe oud is die, 73? Hij staat nog te springen als een jonge hond. Dat is toch fantas tisch?" De woningcorporatie zet aan de Burgemeester Van der Havestraat 23 nieuwe levensloopbestendige woningen neer. Met woonkamer, keuken, bad- en slaapkamer op de begane grond en ruimte voor een extra slaapkamer boven. Het gaat om superenergiezuinige huizen. Met onder meer warmte pomp, zonnepanelen en driedub belglas. Een beetje afhankelijk van je levensstijl, kun je je energiereke ning op nul houden. En daarmee je woonlasten laag. 23 nieuwe woningen aan Burgemeester van der Havestraat Hoe anders was dat in de huizen die er eerst stonden, weet penning meester Deanna de Wit van de dorpsraad Oosterland. ,,Die wonin gen waren van 1948. Ze waren ge horig, slecht geïsoleerd met veel vochtige toestanden. Die waren écht aan sloop toe." Eén van de mensen die in zo'n sloopwoning woonde en nu in afwachting van de nieuwbouw in een veel groter huis zit, houdt zijn stookkosten tot in detail bij. ,,Hij zegt ook: ik stook nu veel voordeliger in dat grote huis dan dat ik in dat kleine huisje deed." 'Een beetje zoutig' Betsie Bolle en haar gezin zijn er, met een tijdelijk huis aan de Weel straat, ook op vooruitgegaan. Vanaf haar huwelijk 32 jaar geleden woonde ze in een huis aan de Bur gemeester van der Havestraat. Dat was kleiner dan de woning waar ze nu zit en 'een beetje zoutig'. ,,Het was een huis van voor de Ramp. We hebben het een paar keer behangen, maar het kwam er steeds doorheen. Er is ook weleens spul in de muren gespoten, maar dat hielp ook niet." Eerste huizen zijn in de zomer van 2021 klaar Hoewel ze er nu met hun tijde lijke woning flink op vooruit zijn gegaan, keert ze met man en twee dochters toch terug. ,,Mijn man is koster bij de Gereformeerde Ge meente aan de overkant. We willen graag terug, want dan zit hij vlak bij." Tijdelijk je huis uit moeten, is wel een dingetje. Zeker omdat het om een paar jaar gaat. De Wit: ,,Er was een mevrouw die zei: ik stop alles in grote bananendozen en laat het daar zitten tot we terug kun nen. Maar 2 of 3 jaar tussen de ba- nanendozen is nogal wat. Het duurt, onder meer door de stikstof affaire, verschrikkelijk lang. Maar ik moet zeggen: de begeleiding door Zeeuwland is heel goed." Gesloopt De eerste fase van de bouw (14 wo ningen) begint in januari. Die hui zen zijn in de zomer van 2021 klaar. In de tweede fase volgen er nog 9 en worden ook nog 6 woningen aan het Koninginneplein gesloopt. Vanaf volgende week start Zeeuw- land met de verhuur via: zuidwest- wonen.nl. woensdag 18 november 2020 SD 'Dat coronagebeuren hakte er in' Valeska Nastaly Sint-Annaland GkHNUN r M Henk Grave stein heeft op allerlei boten gevaren, maar voor een eigen boot heeft hij momenteel geen tijd. Hij is net aan een nieuwe uitda ging begonnen met een eigen adviesbureau voor jachtha vens en re- creatieprojec ten. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN -Henk Gravestein Betsie Bolle is de moeilijkste niet. Inpakken, verhuizen en daarna weer terug? Daar draait de Oosterlandse haar hand niet voor om. Volgend jaar neemt ze haar intrek in een gloednieuw huis in de Burgemeester Van der Havestraat. Zeeuwland begint in januari met de bouw. Esme Soesman Oosterland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49