s? Basisbaan is goed werk 's Morgens bellen is 's middags testen Modelbouwbeurs in Zeelandhallen verzet Vuurwerk 2 OVERLAST ÉÉN AANPAK De bruine rat kan zijn borst natmaken. De Zeeuwse gemeenten, provincie en waterschap gaan samen optrekken om te voorkomen dat de overlast door het knaagdier uit de hand loopt. Commentaar Sinds het schrappen van de melkertbanen proberen gc meenten andere dingen uit om mensen 'met een grot afstand tot de arbeidsmarkt' toch iets te laten doen. Daarbij komt steeds de basisbaan voorbij. Ook in Zeeland. I voorbeeld Zierikzee en Goes spelen met het idee om bij standsgerechtigden tegen het minimumloon eenvoudig nut werk te geven. Werk dat nu blijft liggen. Goes onderzoekt o het daar kan. Sympathiek initiatief toch? De Zeeuwse gemeenten zijn bepaald geen voortrekkers. Grote steden zijn op de een of andere manier al een tijd me basisbanen bezig. In Groningen loopt nu een proef. Of het Goese onderzoek daar veel aan kan toevoegen, valt te bezi Voorstanders van basisbanen wijzen op het voordeel van d< sociale aansluiting. De basisbaner krijgt een arbeidscontrac en het minimumloon. Hij begeeft zich onder de mensen en 'doet weer mee'. Dat is wel wat waard. Maar het kost de ge meente ook veel geld. En mankracht, want die basisbanen ken niet zonder een goede begeleiding. Het lijkt eenvoudiger de bijstand flink te verhogen en van uitkeringsgerechtigden een veel grotere tegenprestatie te gen. Daarmee bereik je ongeveer hetzelfde. Maar over mee bijstand gaat Den Haag. Daar is weinig steun voor een dras tisch hogere uitkering. Daarom is het toch goed dat de ge meenten het grote gat tussen de bijstand en gewoon betaa werk proberen te dichten met deze geconstrueerde banen. Gemeenten proberen terecht het grote gat te dichten tussen de bijstand en een echte baan Goes De GGD Zeeland blijft de testcapa citeit vergroten. Bij de zeven testlo caties in de provincie kunnen nu in totaal ruim 1700 coronatests per dag worden afgenomen. Daardoor is de wachttijd nu 'zeer kort'. ,,In de och tend bellen is in de middag testen. Dus het argument om sneller getest te kunnen worden bij een commer ciële teststraat gaat niet op", laat de GGD Zeeland weten. In Zeeland is sinds enkele weken een aantal commerciële aanbieders van een corona-sneltest actief. Als een commerciële teststraat bekend is, maakt de GGD afspraken over het doorgeven van positieve uitsla gen. ,,Wij stellen geen eisen aan de teststraat, dat doet het ministerie van Volksgezondheid. De teststra ten moeten aan deze eisen voldoen en wij brengen die onder de dacht bij de commerciële tesi bieders", aldus de GGD Zeelar Hoeveel positieve tests door 1 merciële testers aan de GGD zij meld, kan de GGD niet zej Maar het is maar een klein dee ALMANAK Teun (8) uit Goes was niet ge lukkig toen hij hoorde dat er dit jaar helemaal geen vuur werk mag worden afgestoken. Op oudejaarsdag samen met zijn vader het vuurwerk opha len om het na middernacht de lucht in te zien gaan, is voor de jongen steevast een hoog- Het argument om sneller getest te kunnen worden bij een commerciële teststraat gaat niet het totaal in Zeeland. De capaciteit van de commerciële (snel)teststra- ten 'valt in het niet' bij de testcapa citeit van de GGD. tepunt. Toen zijn vader het hoe en waarom van het verbod had uitgelegd en vertelde dat hij er bovendien bijna hon derd euro mee bespaart, zag Teun zijn kans schoon. ,,Geef me van dat geld dan maar die Lego-trein die ik al zo lang wil!'' Vlag wappert voor gelijkheid In kerstsfeer met Emma Heesters De bruine rat lijkt de laatste jaren met een flinke opmars bezig, niet alleen in het buitengebied, maar ook in dorpen en steden. In Zeeland is er tot nu toe geen eenduidige aanpak van het probleem. Elke ge meente maakt zijn eigen keuzes. Op verzoek van bestuurslid Chris Koopman (Partij voor Zeeland) heeft waterschap Schelde stromen dat aangekaart bij het Overleg Zeeuwse Overheden (OZO), waarin gemeenten, provincie en water schap samenwerken. Dat heeft nu geleid tot de afspraak de bruine rat geza menlijk aan te pakken. In hoeverre de bruine rat in Zeeland oprukt, is onduidelijk, zegt pro jectleider Martijn Priem. „Feit is dat we de omvang van het probleem nog niet goed in beeld hebben. Dat is mede aanleiding voor de samenwerking." Het RIVM verzamelt wel meldin gen van gemeenten en bedrijven in zijn 'Rattenmonitor'. „Het aantal Zeeuwse gemeenten dat de mel dingen doorgeeft is nog te beperkt. Onze ambitie is dat alle Zeeuwse overheden hieraan gaan meewer ken, om knelpunten in beeld te brengen." Vervolgens kijken zij samen hoe uitwassen kunnen worden aange pakt. Het uitroeien van de rat is een illusie, maar vooral door preventie moet het mogelijk zijn het dier on der controle te houden, zo is de ver wachting. Er wordt daarom gedacht aan een voorlichtingscampagne, zegt Priem. ,,Door onze inwoners te informeren wat zij zelf kunnen doen om overlast te voorkomen, verwachten we minder te moeten inzetten op daadwerkelijke bestrijding." Het waterschap is blij met de samenwerking. „Wij hebben het pro bleem bij OZO aange kaart, omdat verschil lende gemeenten dachten dat het water schap gaat over de bestrijding van de bruine rat", zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. „Maar wij gaan alleen over de muskus- en de bever- rat." „Het is goed dat we nu tot een gezamenlijk besluit zijn gekomen, zodat we het probleem niet meer bij elkaar over de schutting blijven gooien." De bal ligt in eerste instan tie bij gemeenten. „Maar vanuit onze expertise met muskusratten kunnen en willen we daar zeker een handje bij helpen." MIDDELBURG 21 Zeeuwse doden in tweede golf De modelbouwshow die op 20 en 21 februari gehouden zou worden in de Zeelandhallen in Goes, is ver plaatst naar 8 en 9 mei. De organi satie kampt met te veel beperkin gen door de coronamaatregelen. Het gaat om de 29ste editie van de beurs. Importeurs en fabrikanten presenteren er modellen: van mini- bootj es tot playmobil en van drones tot meccano. Het evenement trekt jaarlijks zo'n 10.000 bezoekers. Het is daarmee het grootste jaarlijkse evenement in de Zeelandhallen. Het besluit om de modelbouw show door te laten gaan, was eerder al genomen. De organisatie denkt dit op een voor de bezoekers veilige manier te kunnen doen. Organisator Mark Albada Jel- gersma liet onlangs al weten dat hij denkt dat de modelbouwshow toe stemming krijgt om door te gaan, ook als de meeste evenementen in het kader van de corona-aanpak nog verboden zijn. Veilige indeling De beurs in de Zeelandhallen is volgens hem een evenement met een 'continue doorstroming'. Die kunnen, onder strikte voorwaar den, doorgaan. Er liggen al verschil lende tekeningen met veilige inde lingen klaar. woensdag 18 november 2020 Theo Giele -GGD Zeeland Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De provincie steekt don derdag 10 december de Mensenrechtenvlag uit. Die wordt dit jaar voor het eerst gehesen, als sym bool voor de gelijkheid van ieder mens op deze aarde. Volgens commissaris van de koning Han Polman past dat uitstekend in de traditie om in Middelburg elke twee jaar de Four Freedoms Awards uit te reiken. ,,Op 10 december 1948 werd de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen door de algemene verga dering van de Verenigde Naties. Het uitsteken van deze vlag is een prikkel om daarover na te den ken." Samen de Rolf Bosboom 'S GRAVENPOLDER Emma Heesters lanceert vrijdag haar eerste kerst single. Dat meldt de uit 's-Gravenpolder afkom stige zangeres op Insta- gram. Het liedje heeft als titel Als de eerste sneeuw valt. Heesters doet momen teel goede zaken. Ze scoorde dit jaar hits met de nummers Waar ga je heen, Loop niet weg en Donderdag. Haar kerst nummer zal dus opnieuw Nederlandstalig zijn. Eerder deze maand werd de zangeres, die een re latie heeft met voetballer Wesley Hoedt, door MTV uitgeroepen tot beste Nederlandse act. Heinkenszand Dijkgraaf Toine Poppelaars: water schap wil graag hel pen. De afgelopen week heeft het RIVM in Zeeland tien meldingen van overlijden aan corona geregis treerd. Het totaal aantal Zeeuwen dat sinds eind augustus aan de ziekte is gestorven, is gestegen tot 21. Drie van de tien nieuw geregistreerde overlijdens waren afgelo pen week. Eén overlijden was begin oktober en de overige zes in de eerste week van november. Sinds het begin van de pandemie zijn in Zeeland 94 mensen aan de ziekte overleden. Alleen in de drie noordelijke provin cies stierven naar ver houding minder mensen. Rob Paardekam Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34