Stationterrorist Jawed S. moet 25 jaar gevangenis in 8 NIEUWS Alle Oranjes - prinses Beatrix uitgezonderd - zitten op sociale media. Eloise is het enige lid met een open, persoonlijk account Ga snel naar DonaldDuck.nl/actie SOCIALE MEDIA ORANJES Van een onbekende Oranjetelg naar een mediapersoonlijkheid die steeds vaker van zich laat horen: gravin Eloise (18), de oudste dochter van prins Constantijn en prinses Laurentien, baart opzien met haar TikToks, Instagramposts en openhartige interviews. account, maar de huiselijke beelden blijven rondgaan op internet. 'Doch ters en social media... zucht', twittert haar vader zaterdagavond. Alle Oranjes - prinses Beatrix uitgezonderd - zitten op sociale media. Maar Eloise is het enige lid met een open, persoonlijk account op een medium als Instagram. Dat be gon ze anderhalfjaar geleden, inmid dels heeft ze bijna 200.000 volgers. Ook zoekt ze nadrukkelijk andere media op. Haar eerste interview gaf ze afgelopen zomer aan het Jeugdjour naal, in een livesessie op Instagram vertelt ze onder meer dat ze haar oom, de koning, 'gewoon Alex' noemt. En ook in de YouTubeserie Open Kaart gaf ze nogal wat persoon lijke informatie prijs, bijvoorbeeld dat ze het 'heel gezellig heeft met een jongen', dat ze het geen relatie wil noemen, maar dat haar moeder hem al wel ontmoet heeft. Niks geks voor een griet van 18, maar Eloise opent zo wel een venster op een familie die het privébestaan zo veel mogelijk afschermt. Ze vertelt in Open Kaart bijvoorbeeld hoe de Oranjes Pasen vieren. De familie ver zamelt zich in het Italiaanse landhuis van Beatrix, Rocca dei Dragoni (Itali aans voor Drakensteyn), de kinderen Elke week bij jou op de mat! tel: er komt ooit een Nederlandse variant van The Crown. Dan is het konink lijke jaar 2020 een seizoen op zich - haperende excuses in Indonesië, de 4 mei-speech op de lege Dam, de koninklijke knieval na de pover getimede herfstvakantie. Een bijrol in dit seizoen is weg gelegd voor het oudste kind van de Oranjes: gravin Eloise, de 18-jarige dochter van prins Constantijn en prinses Laurentien. Scène 1, waarin Constantijn de cover van roddelblad Weekend appt naar zijn dochter, die als eerstejaars studente aan de Hotelschool net op kamers is gegaan in Amsterdam. Eloise wordt rokend afgebeeld op het blad. ,,Ik zei wel: sorry, trouwens, dat je me hier zo ziet'', vertelde Eloise onlangs in de YouTubeserie Open Kaart, over het daaropvolgende gesprek met haar vader. ,,Hij zei: je bent 18, je gaat je studentenleven in, woont op een andere locatie en we kunnen dingen nu niet meer controleren. We zijn nog steeds je ouders, maar je moet ook je eigen leven leiden.'' Scene 2, waarin Eloise een vrolijk dansje op TikTok zet en in dezelfde 'post' antwoord geeft op de vraag: wie heeft je beroemd gemaakt? Ze wijst naar haar ouders, die minstens zo uitbundig meedeinen. Na een tijdje verdwijnt het filmpje van haar Dat hij vorige maand alsnog stelde spijt te hebben van de steekpartij maakt niet uit, oordeelde het ge rechtshof in Amsterdam gisteren in hoger beroep. Dat deed hij volgens het hofvooral om een lagere straf te krijgen. De Afghaan reisde in augustus 2018 met de trein vanuit Duitsland, waar hij een verblijfsvergunning had, naar Amsterdam. Jawed S. (nu 21) was woedend over de plannen die PVV-leider Geert Wilders toen had om een cartoonwedstrijd over de profeet Mohammed te houden. Uit woede stak hij op Amsterdam CS twee willekeurige aanwezigen neer. Het bleken twee Amerikaanse toeristen, van Eritrese afkomst. Bei den raakten zwaargewond, een van de twee werd in zijn ruggenmerg geraakt en zit nog steeds in een rol stoel. Het was de eerste terroristi sche aanslag met slachtoffers in Ne derland sinds de moord op Theo van Gogh in 2004. Geen berouw Toen zijn zaak vorig jaar voor de rechter kwam, toonde S. in eerste instantie geen enkel berouw. Hij zou het zo weer doen, stelde hij, ook al ging het om willekeurige slachtoffers die niet eens uit Neder land kwamen. Geert Wilders noemde hij 'een hond'. Vorige maand, tijdens het hoger beroep in zijn zaak, toonde de Afghaan wel opeens berouw en bood hij zijn excuses aan de slacht offers aan, die via een livestream meekeken vanuit de VS. ,,Ik heb deze mensen veel pijn gedaan. Ik had me moeten beheersen en geen geweld moeten gebruiken." Zijn woede tegenover Wilders was er nog wel: ,,Zijn plannen waren een belediging van de profeet. Maar Wilders zorgt ervoor dat mensen acties ondernemen en daarna zegt hij: kijk, zij doen het! Dat wil ik niet meer. Ik wil niet meer dat hij mij kwaad maakt." Voor het gerechtshof maakten de 'emotieloze' excuses van S. niet uit, ze 'leken een manier om minder straf te krijgen'. Het hof veroor deelde S. tot 25 jaar cel. Dat is iets la ger dan de eerdere straf omdat het hof niet bewezen acht dat de Afghaan ook de drie politieagenten, die hem direct na de steekpartij neerschoten en overmeesterden, bedreigd heeft. dinsdag 17 november 2020 vensters *Geldig bij een jaarabonnement Jeroen Schmale De Afghaanse asielzoeker Jawed S. moet 25 jaar de cel in voor het plegen van een terroris tische aanslag op Amsterdam CS in de zomer van 2018. Cyril Rosman Amsterdam Amsterdam Jawed S. op een tekening uit 2018. ILLUSTRATIE ANP 'Gravinfluencer' opent koninklijke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8