Scholieren lopen achter met lezen, taal en rekenen 'Presentjes voor de buren met een gedichtje erbij' II CORONA IK Proefbubbels in stadion, kuchscherm in horeca? 7 De coronacrisis raakt ons allemaal. Zij zorgt voor stress en onzekerheid, maar brengt ook mooie dingen voort. In een serie vertellen mensen hoe ze deze periode beleven. Vandaag: Betsy Ruijgt van de feestcommissie. Tijdens die proef zouden 25 ho recazaken de deuren weer ope nen met een beperkt aantal gasten, veel ventilatie en maxi maal vier personen per tafel. De zaken zouden dan worden uit gerust met kuchschermen. Gasten zouden mondkapjes moeten dragen. Het kabinet kijkt zelfs al ver der. Het hoopt dat in januari een proef mogelijk wordt waar bij 1500 voetbalsupporters worden toegelaten in de stadi ons van NEC in Nijmegen en dat van Almere City. Tijdens de proef zouden fans in vijf'bub bels' worden verdeeld, waarbij in de ene bubbel wel continu mondkapjes worden gedragen en in de ander juist niet. In de ene wordt een tussenrij aan stoelen vrijgehouden en in de volgende juist weer niet. Zin gen blijft overigens uit den boze, wel zouden de groepen binnen de proef 'enthousiast en uitgelaten gedrag mogen vertonen'. Alle fans die mee doen met de proef moeten een negatieve coronatest kunnen tonen. Na afloop worden de proefpersonen gevolgd voor bron- en contactonderzoek. Volgens staatssecretaris Mona Keijzer (Economische Zaken, CDA) zou de proef een 'goede stap zijn' richting het 'nieuwe normaal'. ,,Dit geeft een goed gevoel. Het is een kleine, maar mooie stap die perspectief kan geven voor bur gers en de sector.'' Uiteindelijk zouden er ook proeven moeten komen voor de evenementenbranche, bios copen en theaters. Een voor stelling in het Beatrix Theater in Utrecht zou een test zijn. Ook wordt er gewerkt aan een proef met een zakelijk congres daar. De testfase is nog wel ver weg. Geen enkele regio voldoet aan het vereiste risiconiveau. lockdown. „Vooral in groep 7 is een flinke dip. Als we zo'n lagere score bij de eindtoets in groep 8 zien, zouden er echt leerlingen een lager advies krijgen'', legt on derzoeker Lex Borghans uit. De groep 3-leerlingen hebben het op alle vakken zwaar te verdu ren gehad. Voor technisch lezen (zo veel mogelijk woordjes lezen in drie minuten) liepen de kinde ren in juni zo'n anderhalve maand achter. Ook bij rekenen scoorden leerlingen in groep 3 flink lager dan normaal. „Groep 3 is het jaar waarin ze leren lezen, schrijven en rekenen. Als je dat goed onder de knie hebt, kan je logischerwijs thuis meer zelfstandig werken. De verwachting is dat de huidige groep 4-leerlingen meer in te ha len hebben'', constateert Borg- hans. Minder Al moet erbij gezegd: de basis scholen in Limburg namen ook fors minder toetsen af. Borghans: ,,Dat is logisch, want die scholen gingen pas net weer open. Leraren wilden niet gelijk toetsen.'' In andere groepen zijn de Lim burgse leerlingen weliswaar voor uitgegaan, maar hebben ze wel achterstanden opgelopen. Zo lie pen leerlingen van groep 5 en 6 na de lockdown zo'n zes weken ach ter met rekenen, zijn groep 7-leer- lingen helemaal niet vooruitge gaan bij rekenen en hadden kin deren uit groep 4 nog een maand in te halen voor spelling en tech nisch lezen. Onderzoekers van Cito analyseer den de afgelopen weken de toets- resultaten van leerlingen uit de groepen 4 tot en met 7. Omdat ba sisscholen op vaste momenten dezelfde Cito-toetsen afnemen, kunnen ze precies zien hoe de leerlingen na de lockdown scoor den voor rekenen, spelling en be grijpend lezen. Daaruit blijkt dat het gros van de scholieren wel degelijk iets van de lesstof heeft opgepikt toen ze daar thuis mee aan de slag moes ten. Maar ze lopen wél achter. ,,De leerlingen zijn over het algemeen wel gegroeid, maar staan niet waar je ze in een normaal jaar zou verwachten. Wij worden beves tigd dat onderwijs op school niet helemaal te vervangen is'', aldus onderzoeker Remco Feskens. Ook in Limburg namen onder zoekers van de Universiteit Maas tricht de toetsresultaten van dui zenden leerlingen op ruim twee honderd scholen onder de loep. Zij zien dat leerlingen voor begrij pend lezen zelfs achteruit zijn ge gaan ten opzichte van vóór de ijn twee buur- I vrouwen Elly en Diane en ik zijn de feestcommissie van ons apparte mentencomplex. Nu, tijdens co rona, doen we nog veel meer voor de bewoners. We proberen het een beetje vrolijk te houden in deze tijd. Elke twee weken zorgen we voor een verrassing voor alle bewoners. Dat is in maart al ontstaan toen één buurvrouw bij iedereen een bosje bloemen bracht. Dat werd zo gewaardeerd dat we elke twee we ken iets anders verzinnen. We hebben al Delfts blauwe mond kapjes genaaid, boekenleggers ge haakt, tasjes met een notitieblokje gemaakt. De verrassingen stoppen we door de brievenbus of hangen we aan de deur. Afgelopen zaterdag hebben we bij iedereen op de deur gebonsd, omdat we juten sinterklaaszakjes hebben bezorgd. Met schuimpjes, pepernoten en chocolade kruid noten. We doen bij alle presentjes ook een passend gedicht. De be woners vinden het zo leuk dat we brieven en gedichtjes als bedankje terugkrijgen. In dit appartementencomplex kijken we altijd naar elkaar om. De meeste bewoners zijn toch echt wel voorzichtig met corona. We De verrassingen stoppen we door de brievenbus of hangen we aan de deur gaan bij elkaar op visite om te zien of iemand iets nodig heeft, doen boodschapjes voor elkaar. De meeste bewoners komen minder buiten, zien hun kinderen en kleinkinderen minder. Soms staat er weer een kleinkind met krijt op de stoep om een boodschap voor opa of oma achter te laten. Dat is wel leuk hoor. Zelf zie ik mijn kinderen en kleinkinderen ook veel minder vanwege de coronacrisis. We heb ben vooral telefonisch meer con tact. Maar ik verveel me niet. Mijn man en ik proberen het thuis ge zellig te maken. Ik zit achter de naaimachine, lees veel, puzzel ook. We fietsen veel. En ik maak graag rijmpjes. Sinds corona plaats ik er elke dag één op Facebook. Ik stuur ze ook naar vrienden en familie zonder Face- book die ze willen lezen. Ik heb er al 239 gemaakt. Ik heb er nog een heleboel op voorraad, maar soms worden ze ingehaald door het nieuws. Ik laat me inspireren door alles om me heen: mijn kleindoch ter die geslaagd is, mijn dochter die haar 25-jarige huwelijk niet kan vieren en natuurlijk dingen die in de krant staan. Als je ze alle maal achter elkaar legt, is het ei genlijk mijn coronadagboek. Ik krijg zo veel leuke reacties dat ik lekker doorga. Sommige men sen vragen zelfs wanneer ik mijn rijmpjes ga bundelen. Maar dat ga ik niet doen hoor. Daar zit volgens mij niemand op te wachten, daar is geen markt voor. Ik vind het ge woon een uitdaging om steeds nieuwe te maken. Zo zit ik elke dag best lang achter de computer, alle reacties te lezen. Een vriend stuurt dagelijks één of twee ge dichtjes terug. Zo leuk!" dinsdag 17 november 2020 Op de achtergrond bereidt het kabinet de 'heropstart' van de maatschappij ge staag voor. Zo wordt er voor de horeca een proef voorbe reid. Tobias den Hartog Den Haag Basisschoolleerlingen hebben tijdens de lockdown in maart vertraging opgelopen met re kenen, spelling en begrijpend lezen. Op Limburgse scholen zijn leerlingen voor begrijpend lezen gemiddeld zelfs achter uit gegaan. Dat blijkt uit onder zoek naar Cito-scores. Ellen van Gaalen Arnhem/Maastricht Betsy Ruijgt (72, met tas) bezorgt met de feestcommissie een aardigheidje bij buren. foto frank de roo Ellen van Gaalen Delft - Betsy Ruijgt, feestcommissie Hoe beleeft u deze coronaperiode? Mail ons: coronaserie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7