Dolle Dinsdag rö' -■ 'mft ^6 fl 5 I het gevolg van het vaccin was. Door het incident heeft Janssen naar schatting een maand vertraging opgelo pen. De Centrale Commissie Mensge bonden Onderzoek (CCMO) liet vorige week pas weten dat de proeven hervat kunnen worden. Janssen hoopte, net als AstraZeneca, eind dit jaar of begin vol gend jaar de onderzoeksresultaten te kunnen publiceren. Gezien de recente ontwikkelingen is de kans groot dat die er sowieso dit jaar niet meer komen. Sanofi GSK (11,7 miljoen doses voor Nederland) Het Franse Sanofi en Britse Glaxo- SmithKline (GSK) lijkt een heus vaccin- dreamteam. De twee farmaceuten heb ben ruimschootse ervaring in de ont wikkeling van vaccins en hebben in de huidige coronacrisis de krachten gebun deld. Dat gezegd hebbende: de verwachting is dat een coronavaccin uit die hoek nog wel even op zich laat wachten. Niet dat er sprake is van tegenvallers. Integendeel: waar de farmaceuten eerder nog aankon digden te mikken op een goedkeuring in de tweede helft van 2021, hebben ze de prognose bijgesteld naar de eerste helft van het jaar. De reden: de twee farmaceuten zijn pas in september gestart met de klini sche proeven, waarbij het vaccin op mensen wordt getest. Volgens deskundi gen lijkt het vaccin van Sanofi en GSK nog het meest op een ouderwets griep- vaccin. Dat heeft als grote voordeel dat het middel gewoon in een koelkast kan worden bewaard. Als het vaccin er een- maal is, kan het hard gaan, beloven Sa- nofi en GSK. De twee farmaceuten heb ben samen de capaciteit om liefst één miljard vaccins te produceren. CureVac (8,8 miljoen doses voor Nederland) De Duitse farmaceut CureVac was de eerste die tijdens de coronacrisis alle ogen op zich gericht zag. Ongewild, wel te verstaan. De Amerikaanse president Donald Trump zag in maart van dit jaar wel iets in de eerste voorzichtige vaccinpogingen van CureVac en deed een verwoede po ging om het bedrijf naar de Verenigde Staten te halen. CureVac ging niet in op de avances van Trump, en kreeg als dank van de Duitse bondskanselier Angela Merkel een subsidie van liefst 250 mil joen euro uitgekeerd. Sindsdien is het relatief stil rond de Duitsers. En in dit geval is geen nieuws, goed nieuws: CureVac vordert gestaag in de vaccinonderzoeken en hoopt in maart 2021 met onderzoeksresultaten te ko men. Omdat de Duitsers gebruik maken van dezelfde mRNA-techniek als Pfizer en Moderna, zijn de verwachtingen in middels behoorlijk hooggespannen. IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 54 We zouden juichend door de stra ten moeten. Eigenlijk. Het vac cin komt er immers aan. Natuur lijk schiet bij mij de hartslag ook omhoog. Het eind is in zicht! Tegelijkertijd heb ik scepsis. Nou ja, scepsis, ik geloof die we tenschappers wel. In ieder geval meer dan dat ik wetenschaps-ontkenners geloof. Dus als de bazen van de knapste koppen van de wereld miljarden stoppen in een vaccin dat voor 90 procent effectief is, dan is dat reden tot grote vreugde. Maar ik durf er niet te hard in te geloven. Want ik ben bang dat wij met z'n allen ons er nu te veel op gaan instellen. Te vroeg. Dat we de teugels laten vieren en vervolgens gigantisch op onze donder krijgen van corona. Ik zie de wedstrijd Ajax-Tottenham Hotspurs voor me, begin vorig jaar. Tot een kwartier voor tijd niks aan de hand, Ajax staat met een been in de finale van de Champions League. Maar op het eindsig naal scoort de lepe Lucas Moura 2-3. Die totaal verslagen ajacieden languit op het veld. Te vroeg gejuicht. Ik zie mijn kleine 8-jarige meisje voor me dat elke dag weer haar fietshelmpje niet op wil. Ach pap, het is maar een klein Niet juichend de straat op lopen. Er komt nog een strenge winter aan eindje. En ik steeds redeneren als Brug man; dat er geen enkele reden is om de kleine eindjes te onderscheiden van de lange einden. Dat ongelukken juist vaker op de kleine eindjes gebeuren, omdat de mensen dan minder op een ongeluk be dacht zijn. Nu begon ik over Dolle Dinsdag, 1944. Het gerucht was dat de geallieerden Breda al bevrijd hadden, zouden doorstoten naar Utrecht en Amsterdam. Oorlog voorbij, ie dereen juichend de straat op. U ziet het punt? Maar mijn vrouw vindt het wan staltig als ik deze historische periode ook maar een beetje vergelijk met een oorlog. Dus dat doen we niet. Laat ik dan zeggen: nog niet allemaal juichend de straat op lo pen, mensen. Er komt nog een strenge winter aan. Volhouden. Oppassen tot het einde. Je kunt maar zo van dat fietsje val len. PS Ik weet niet hoe u d'r in staat, maar mij mogen ze dat vaccin direct inspuiten als het door de keuring komt. Ik verlang er heftig naar. Ik heb een gezond wantrou wen tegen big pharma, maar je moet afwe gingen maken in dit leven. Bijwerkingen? Alsof ik nu geen grote risico's loop. De zie kenhuizen liggen vol, de economie gaat kapot. Kom op zeg. dinsdag 17 november 2020 GO aan coronavaccins Een vrijwilliger in de Amerikaanse stad Detroit doet mee aan een proef met het Modernavaccin. foto afp Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Wilt u reageren? Mail naar: frankpoort- huis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5