II Scooterverhuur krijgt ook VVV-functie 7 BEGRAAFPLAATS PUINLAAG VERVUILD Het puin dat op de paden van de begraafplaats in Yerseke wordt gestort zit volgens bewoners vol met troep. 'Mensont erend vind ik het'. paden is aangebracht, maar ook op de smalle paden vlak bij de graven is gestort. ,,De mensen liggen nu gewoon tussen het vervuilde puin. Mensonterend vind ik het. Ik heb er geen vrede mee." Ook maakt hij zich zorgen over de hoogte van de Er mag een bepaald percentage ander materiaal in zitten. Dat is ook bijna niet te voorkomen nieuwe tussenpaden. „Straks lo pen de graven onder water." Both heeft de bezorgde Yerseke- naar op dat punt gerust kunnen stellen. ,,Onze opzichter had ge zien dat sommige paden te hoog liggen. Dat wordt nog aangepast." Wat de vervuiling betreft, ver trouwt de wethouder erop dat het puin aan de normen voldoet. ,,Er mag een bepaald percentage ander materiaal in zitten. Dat is ook bijna niet te voorkomen." De gemeente controleert niet zelf of het puin aan de normen voldoet. Volgens Both is de leve rancier gecertificeerd en worden daarvoor bij het bedrijf controles uitgevoerd. ,,Onze opzichter voert alleen een visuele controle uit." Naar aanleiding van de klacht zal dit op de begraafplaats nogmaals gebeuren. Jumelet vindt het onbe grijpelijk dat de gemeente niet zelf monsters neemt om te onderzoe ken of er schadelijke stoffen in het puin zitten. ,,Ik schrik hier echt van." Volgens één van de medewer kers van aannemer KWS wordt bij elke vracht puin een certificaat af gegeven. Van het materiaal is vol gens hem over een paar weken niets meer te zien als alle paden zijn afgewerkt. ,,We proberen zo net mogelijk te werken. Tot nu toe hebben we alleen nog maar com plimenten gekregen." De laag puin die mo menteel als fundatie wordt aangebracht op de paden van het kerk hof in Yerseke is tot ergernis van sommige bezoekers vervuild met glas, plastic en me taal. CU-raadslid Andries Jumelet verbaast zich erover dat de ge meente zelf geen monsters neemt van het puin. „Het is on begrijpelijk." Normaal is het kerkhof van Yerseke een oase van stilte mid denin het dorp, maar de rust is op het moment ver te zoeken. Aannemer KWS is al een paar we ken bezig om alle paden te ver nieuwen. Graafmachines, vracht wagens en ander materieel rijden af en aan om de oude toplaag te verwijderen en materiaal voor de nieuwe paden aan te voeren. ,,De begraafplaats in Yerseke is de laatste in de gemeente die op deze manier wordt aangepakt", licht wethouder Maarten Both (SGP, openbare werken) van Rei- merswaal toe. Volgens hem waren de oude grind- en zandpaden moeilijk begaanbaar. „Zeker voor mensen die slecht ter been zijn of afhankelijk zijn van een rolstoel." De nieuwe paden, die voorzien zijn van een laag asfalt of heel fijn grind, zijn niet alleen beter toe gankelijk, maar ook veel onder- houdsvriendelijker. Een Yersekenaar die regelmatig het graf van nabestaanden be zoekt, verbaast zich echter over de manier waarop het werk wordt uitgevoerd. Hij wijst erop dat het puin vol zit met troep. ,,Glasscher- ven, elektriciteitsdraden, schroe ven, spijkers, stukken plastic. Zelfs een complete stekker." Hij ver moedt dat het materiaal afkomstig is van gesloopte woningen en bij het breken nauwelijks is opge schoond. Het stoort de man dat het puin niet alleen onder de brede hoofd- Joeri Wisse Yerseke VVV Zeeland houdt dit jaar op te bestaan. Wethouder Kees Verburg (PvdA, toerisme) heeft van meet af aan gezegd te hechten aan een fysiek informatiepunt. De ge meente heeft daar ook geld voor over, jaarlijks ging er bijna 20.000 euro subsidie naar VVV Zee land. Verburg voerde gesprekken met drie partijen die het 'gast heerschap' van Yerseke en omge ving wilden overnemen. „Lennert Steketee kwam met het best door dachte plan." Voorlopig gaat het om een proef van twee jaar. ,,We hebben er een heel goed gevoel bij." Streekproducten Steketee opende in mei Scooter Huren Zeeland aan het Kerkplein. Daar wordt straks ook het toeris- tenpunt ondergebracht. ,,We gaan de VVV voortzetten, maar dan in een modern jasje", vat hij zijn plannen samen. Hij wil de online vindbaarheid van Yerseke verbe- teren en tegelijkertijd ook de ope ningsuren van de winkel verrui men. Het hoekpand wacht de ko- We gaan de VVV voortzetten, maar dan in een modern jasje mende maanden een 'klein ver- bouwinkje'. ,,We willen straks on der meer streekproducten van an dere winkeliers verkopen." Stichting Promotie Yerseke (SPY) en vijf ondernemers lan- ceerden vorige week ook een am bitieus plan om de VVV over te nemen. Zij vinden de Havendijk daarvoor de beste plek. Wethou der Verburg sprak begin vorig jaar ook zijn voorkeur uit voor de om geving van de oesterputten. ,,We zaten in tweestrijd, maar we mer ken dat de middenstand vraagt de VVV in het dorp te houden." Hij hoopt dat toeristen met de nieuwe Tourist Shop vaker verleid worden het rondje Havendijk-Kaaistraat- Noordzandstraat-Kerkplein-Vier- straat te lopen. Teleurgesteld SPY-voorzitter Jaap van Wierin- gen reageert verrast en teleurge steld. De uitgewerkte plannen wa ren nog niet eens besproken. „Wij zijn en blijven van mening dat een infopunt verreweg het beste zou kunnen worden ondergebracht bij een centrale organisatie, die de be langen van Yerseke al jarenlang promoot", reageert hij. ,,Nu de ge meente Reimerswaal ervoor heeft gekozen om het gastheerschap on der te brengen bij een lokale on dernemer van Yerseke, zal dit niet bevorderlijk zijn voor de door SPY zorgvuldig opgebouwde samen werking met alle partijen." Steketee, in het verleden actief voor SPY, zegt graag samenwer king te zoeken met de stichting. Ook wil hij het Mosselbureau, de organisatie van de Mosselboule vard en de winkeliersvereniging OVY betrekken bij Tourist Shop Yerseke. dinsdag 17 november 2020 'Er zit zelfs een complete stekker in' Joeri Wisse Yerseke Frank van Stee (links) en zijn collega zijn bezig met de puinlaag die als fundament dient voor de nieuwe paden op het kerkhof van Yerseke. foto johan van der heijden - Maarten Both, wethouder In de puinlaag zitten stukjes plastic, metaal en glas. foto joeri WISSE Toeristen die meer willen weten over alles wat Yerseke te bieden heeft, kunnen ook de komende twee jaar terecht op het Kerk plein in het centrum van het dorp. De VVV sluit per 1 januari de deuren, maar met steun van de gemeente Reimerswaal opent ondernemer Lennert Ste- ketee een stukje verderop 'Tou rist Shop Yerseke'. - Lennert Steketee, Scooter Huren Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52