Huis bovenmeester trekt in bij de Burghse Schoole Wie wil een dagje ratten bestrijden? Gors wil weten wie portemonnee afgaven 6 Speciale klas hoogbegaafden Het is een zoektocht naar passend onderwijs, dat bedoeld is om zoveel mogelijk leerlingen op een reguliere basisschool te houden en toch de lesstof te geven die ze nodig hebben. Dat passend onderwijs vraagt veel van een leerkracht, beaamt Radar directeur Clemens Pronk. Met dit onderwijsconcept, dat UniQheet, denkt hij dit te ondervangen. ,,Op deze manier wordt de leerkracht juist ontlast en extra ondersteund." Specialist Hoog- en meerbegaafde leerlingen krijgen al langer extra uitdagingen in de reguliere lessen. UniQis een schep daarbovenop. Een leerkracht en een intern begeleider (ib'er) van de Radar scholenvereniging hebben een opleiding specialist hoogbe gaafdheid gevolgd. ,,Ik vond het belangrijk om zelf expertise in huis te hebben. Want hoogbegaafdheid is niet iets een voudigs en je kunt ook niet elk kind hetzelfde bedienen", zegt Pronk. Die leerkracht en ib'er geven elke woensdag van 08.30 tot 14.00 uur in het kindcentrum Jan Wouter van den Doel in Zierikzee les aan de bo venschoolse (groep 4-8) plusklas, ofwel UniQ. ,,We zijn te klein om het op elke school zelf te doen, we moeten wel bundelen", zegt Pronk. ,,Ik heb het bewust geen 'plusklas' willen noemen. Het is meer dan een plusklas waarin je extra werk aan biedt. Wij willen juist begeleiden op de persoonlijke leervraag. Zo be spreken we bijvoorbeeld met leer lingen hoe ze kunnen plannen of hoe ze nou precies een onderzoek kunnen doen. Dat zijn typisch van die leerdoelen waar j e in de gewone klas niet aan toekomt", aldus de al gemeen directeur van Radar. Hoogbegaafdheid is niet iets eenvoudigs en je kunt ook niet elk kind hetzelfde bedienen Pronk zegt na de eerste lesdag, af gelopen woensdag, al blije gezicht jes te hebben gezien. ,,Wij zijn er van overtuigd dat het concept werkt, mede door voorbeelden die we elders in het land hebben gezien. Het is belangrijk dat elk kind zich ontwikkelt met de mogelijkheden en talenten die het in zich heeft en dat het niet geremd wordt door het onderwijs dat het krijgt." Het con cept is namelijk bedoeld om te voor komen dat meer- en hoogbegaafde leerlingen in het reguliere onder wijs 'vastlopen'. Later wordt een tweede leer kracht opgeleid op het gebied van hoogbegaafdheid. ,,We hopen in maart met dit concept verder te kunnen in een volwassen vorm", zegt Pronk. Het is de bedoeling dat de UniQ-klas dan ook uitbreidt naar 15 a 20 leerlingen. Er komt een onderzoek naar wat de mogelijkheden zijn met de bo venmeesterswoning en wat het kost om de boel op te kalefateren. Het idee is het pand voor een euro over te dragen aan de Stichting Monumenten Schouwen-Duive- land, die zich inzet voor behoud van historisch waardevolle ge bouwen. Op basis van dat onder zoek kan ook gekeken worden wat een redelijk bedrag is om mee te geven aan deze stichting voor het opknappen en gebruiksklaar maken van het pand. Want plannen zijn er genoeg met de bovenmeesterswoning, die sinds 2018 leeg staat. Toen overleed de zoon van het laatste schoolhoofd, bovenmeester De Ruijter. Hij zwaaide de scepter over het schooltje van 1935 tot 1961. Kort daarna raakte de school, die sinds 1991 dienst doet als mu seum, buiten gebruik. Al jarenlang ijvert de behe rende Stichting Westerschouwen Er zijn allerlei plannen in ontwikkeling, maar dit geeft een boost Kultureel voor het inlijven van de oude bovenmeesterswoning. ,,Dit is goed nieuws. Er zijn allerlei plannen in ontwikkeling, maar dit geeft een boost", reageert Lia Kooiman van SWK op het herbe- stemmingsonderzoek. Het idee is de oude bovenmees terswoning weer zoals vroeger bij de school te betrekken. Dat biedt meer ruimte voor vaste exposities over het verleden van de Kop van Schouwen, voor groepsbijeen komsten en allerlei andere activi teiten. De tuinen achter de pan den grenzen aan de Karolingische burcht. Daar alleen al valt veel mee te doen. Ook de ondernemersvereni ging van Burgh heeft zich stevig achter de plannen van het mu seum geschaard. Deze club ziet kansen om het museum een bre dere functie als informatiecen trum mee te geven. Dat hoeft niet alleen gedragen te worden door vrijwilligers. Het horecadeel zou bijvoorbeeld kunnen worden uit besteed aan een organisatie die werkt met mensen met afstand tot de arbeidsmarkt. Die insteek sluit aan bij de dorpsvisie Burgh- Haamstede, waarin Burgh wordt getypeerd als hét maatschappelijk en cultureel hart van het vijf ker nen tellende dorp. LSD heeft vorige week met VVD en GroenLinks een amen dement ingediend waarin het college verzocht wordt om met een raadsvoorstel met financiële onderbouwing te komen. Alle an dere partijen hebben zich achter dat plan geschaard. Door de droge zomer en het vertrek van boerderijkat Beatle (die joeg op ratten, muizen en mollen) kregen Erik en Estrella de Vrijer van Finca Vrij te maken met een ware ratten- plaag op hun landgoed rondom het meditatiecentrum. Bij de gratis be strijding van de gemeente werd, hoewel de eigenaren dat niet ver wachtten, toch gif gebruikt. ,,Met als gevolg dat we onze hond Luna konden laten inslapen en we da genlang met onze andere hond Zorro bij de dierenarts zaten. Zorro had een rat met gif in het lijf opge geten. Geen succes", aldus Estrella. Rattenbestrijding bij particulie ren is een wettelijke taak van de ge meente. Een woordvoerder laat we- Bij de bestrijding van de ratten werd gif gebruikt wat een hond fataal werd ten dat de bestrijding wordt uitbe steed en dat er in dit geval inder daad gif is gebruikt. ,,Het gaat om een gecertificeerd bedrijf waarvan het bestrijden van ongedierte de expertise is." De ratten in Looperskapelle ble ven tussen de muur aan de isolatie laag knagen en de stank was niet meer te houden. Een rattenvanger stuurt nu zijn fret de holen in, waardoor de ratten naar buiten ren nen en prooi worden voor zijn hon den. ,,Helaas zitten er nog genoeg. Volgende week komt de rattenvan ger weer terug. We hebben drin gend hulp nodig. Wat wij moeten doen is roepen wanneer we een rat zijn hol zien verlaten, zodat de hon den erop afkunnen, voordat ie in een ander hol duikt. Ook moeten we de vallen af en toe op andere plekken neerzetten", aldus De Vrijer. Wie wil helpen kan contact opnemen via de facebookpagina van Finca Vrij. Wie waren de drie skatejongens die zaterdag de huishoudporte monnee van Gors aan de Regen boogstraat in Zierikzee kwamen terugbrengen? Die vraag houdt de begeleiders van de Gors-locatie bezig. ,,We willen ze graag bedan ken", zegt Marlies Janse-Dood- korte namens haar collega's. Inkopen Een begeleidster ging zaterdag in kopen doen voor Sinterklaas, maar toen ze de chocoladeletters voor haar cliënten wilde afrekenen, kwam ze erachter dat ze de huis- houdportemonnee met daarin vijftig euro was verloren. Gelukkig kon een cliënt het benodigde be drag even voorschieten. Even later stonden drie jongens tussen de 15 en 18 jaar oud met alle drie een skateboard in de hand aan de deur bij Gors. Ze kwamen de portemonnee brengen (met Gors adres erin) die ze op straat hadden gevonden. De Gors-begeleidsters waren zo overvallen door het ge baar, dat ze vergaten de jongens te bedanken. Nu zijn ze naarstig op zoek naar het drietal. Oproepen op Facebook hebben nog niets opge leverd. ,,Als de jongens zich mel den, krijgen ze sowieso een choco ladeletter", zegt Janse-Doodkorte. dinsdag 17 november 2020 Na één les al blije gezichtjes SD Lia Kooiman en Henk van der Veer van de Burghse Schoole en de beherende stichting Wester- schouwen Kultureel achter het museum. Links van het schooltje is nog net de achterkant van het huis van het schoolhoofd te zien. foto marieke mandemaker Een clubje van tien hoogbe gaafde leerlingen vanuit de vijf scholen van Radar, de Schou- wen-Duivelandse vereniging voor protestants-christelijk on derwijs, krijgt sinds vorige week elke woensdag les in een boven schoolse plusklas. Het is een proef van een half jaar. Valeska Nastaly Zierikzee - Clemens Pronk, directeur Het is zo'n gevalletje once in a lifetime. De Burghse Schoole kan uitbreiden met de naastge legen bovenmeesterswoning. De gemeenteraad ziet kansen. Het museum krijgt zo ruimte om mensen met afstand tot de arbeidsmarkt werk te bieden én om zich als informatiecentrum te ontwikkelen. Esme Soesman Burgh-Haamstede -Lia Kooiman, SWK De rattenplaag bij meditatiecen trum Finca Vrij aan de Kapelle- weg in Looperskapelle heeft naast het leven van veel ratten ook dat van hond Luna gekost. Voor vrijdag worden vrijwilligers gezocht om de ratten te vangen. Gerrit van Loon Looperskapelle Valeska Nastaly Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49