De leraer nog nooit zo verbaesd stae kieke 10 ZEELAND Zuiderburen ANTWERPEN DE KRONKELENDE GESCHIEDENIS VAN DE OMWALLING Streektaal Schans XVII bevindt zich op een eilandje tussen de Sint-Ber- nardsesteenweg in Ho boken en de Moerelei in Hemiksem aan de zuidrand van Antwerpen. In totaal werden er in het begin van de 20ste eeuw 18 be tonnen schansen rond Antwerpen gebouwd. Die moesten de ruimte tussen de al bestaande forten beter verdedigen. Tevergeefs, het Duitse leger zorgde in 1914 voor een totale overrompeling. Deze schansen zijn wel enkel vanuit de verte beschoten. Arme gezinnen konden deze constructie voor de Tweede Wereldoorlog daarom als woning gebruiken. Schans XVII werd uiteindelijk pri- vébezit. Nu is het één van de 29 be schermde relicten van de forten gordel of 'de Stelling van Antwer pen' die zich leent voor een kleine Vlaams minister van Onroerend Erfgoed Matthias Diependaele (N-VA) laat Schans XVII definitief beschermen als monument. Het gebouw is onderdeel van de fortengordel rond Antwerpen die tijdens de Eerste Wereldoorlog faalde. Ook Schans XVII maakte in 1914 geen kans tegen de Duitse troepen. Verscholen achter hoge wallen geschiedenisles. Deze gordel be stond uit twee ringen. De buiten ste ring liep van noord naar zuid van grensgemeente Stabroek tot Walem bij Mechelen. Van west naar oost ging het van Bornem in Klein-Brabant tot Oelegem rich ting Kempen. De binnenste ring bevond zich dichter bij de stad. Die ging van Fort 1 in Wijnegem tot Fort 8 in Hoboken, dit is de Brialmont-omwalling. Te veel mensen denken dat deze forten rechtstreeks te maken heb ben met de Eerste Wereldoorlog, maar dat is een misvatting. Al in de 16de eeuw kende Antwerpen de Spaanse omwalling waar onder meer Fort Liefkenshoek in Kallo nog een overblijfsel van is. Na de Belgische onafhankelijkheid in 1830 drong een nieuwe verdedi gingsgordel zich op. Zeker na de staatsgreep van de Franse keizer Napoleon III in 1851. Zou hij het jonge België niet snel gaan verove ren? Vandaar de uitbouw van een nieuwe omwalling, uitgevoerd Het fort van Deurne uit 1852 werd omgedoopt tot zaal Arena door fortenbouwer Henri Brial- mont. Detail: de man werd in 1821 geboren in Venlo, de stad die tij dens de Belgische opstand de kant van onze zuiderburen koos. Al deze forten, schansen en om wallingen bieden echter weinig of geen verdediging tegen de Duitse troepen. Op 4 augustus steekt het Duitse leger de Belgische grens na bij Luik over, ruim twee maanden later is de slag om Antwerpen al voorbij. Die geschiedenis herhaalt zich tijdens de Tweede Wereldoor log. Goed een week na de Duitse inval doen de forten enkel nog dienst als schuiloord voor de Belgi sche troepen die naar de Westhoek bij de Franse grens trekken. TheJane Sommige van die forten kennen na de oorlog wel een fijne trans formatie. Het fort uit 1852 van Deurne werd omgedoopt tot zaal Arena. In 1969 treden Procol Ha- rum en Fleetwood Mac er op, nu traint in sporthal Arena de basket- balploeg Antwerp Giants. Op de plaats van het oude fortje in Ber- chem kwam een militair hospitaal. Nu is dat het Groen Kwartier waar je ook kan dineren in The Jane van Sergio Herman. De meeste Brialmontforten kennen nu een culturele of recrea tieve invulling. Fietsliefhebbers moeten zeker eens de Brialmon- troute aanvatten. De tocht van 44 kilometer leidt in het voorstede lijke gebied rond Antwerpen langs deze forten. Er is een gratis par king aan de Schroeilaan in Hobo ken nabij het station Hoboken- Polder. Fiets via de spoorovergang naar links in de Berkenrodelei. Neem dan de eerste straat links, dat is de Commandant Van Lae- themstraat, daar komt je de eerste bordjes van de route tegen. Onder weg passeer je de Wolvenberg, ooit deel van een omwalling, nu het enige natuurgebied in de Ant werpse binnenstad. Zo zie je maar. Planten, je kan d'r niks van op an. 't Eêne jaer bloeie ze uut- bundig, zödat je kan zaahe: "je mot 's in m'n ofje komme kieke" in 't aore jaer is 't eêmae niks. Wulder aode uut Madeira vuuf bollen van de Agapanthus (Kaapse Lelie) mee'ebrocht. 't Jaer daerop kwaeme d'r drie in blad zonder te gae bloeien. Waer of die aore tweê gebleve bin wete m'n nie. Onze vriend die lank in Nieuw-Zeêland woonde, ao nog wè ezeid:" 't Is vuulte, J'Oor d'r van verheve". 'n Jaer laeter gienge ze aole drie bloeie mit 'n moöie groöte blauwe bolle. D'r stae wè bie de beschrievien- gen dat 'r eêl vee stengels mit blom men zü komme, m3 bie ons waere ze zunig. Toch, wat waere m'n blie. Dit jaer aode ze aole drie moöi blad, m3 d'r is t'r m3 eêne gae bloeie. Dust waere m'n wè teleur'esteld. Subtropisch 't Eêle 'of is trouwes minder as vleej- aere, want 't is vees te lank droahe eweest. Ik dienke zöm3, dat ons zö zachjes an 'n bitje motte verandere wat de planten anbelangt in reke- nienge motte gae ouwe mit 'n aor kli- maot. Subtropisch, z3'k m3 zaahe. M'n ok viehen in daer wiere m'n on der bedolve, de vrouwe bleef m3 jam maeke. Zödoende konde m'n potjes weggee. Of de maansen d'r blie mee waere, dat wete m'n nie. Messchien leit 't an mien naem, m3 ik ouwe vee van blommen. 't Kan ok weze, dat de ouwerjaerse opleidieng van de kweekschole d'r mee te mae- ken eit. Want wulder krehe nog les in de plantenfemieljes in je most eêl vee planten 'n naem kunne gee. Ik wete nog goed, dat de juffrouw op de prak- tijkschole, waer ofik 'n dag in de weke naer toe most in de klasse 'n geel bloeiende plante ao te staen. Dat was sint-janskruid van de hertshooi- familie. 'n Weke laeter krehe m'n on verwacht 'n rippetisie. D'r laehe tien verlepte planten in je most zaahe wat of't was. Noe, iedrendeên ao 'n dikke onvoldoende, m3 ik ao nog 'n vuve. Want laet'r noe ok dat sint-janskruud bie laahe. Ik zei dust wat de juffrouw mien vertaald ao. Ik de leraer nog noöit zö verbaesd zie stae kieke.Wul- der vonde 't wè gemeên van de leraer, want 'n bloeiende plante in de netuur is wè wat anders as zö'n verlept dienk op taefel. Zei noe zaalf. Dat van die naemen de vrouwe in ikke noöit achter ons kunne laete. As ons 'n ure gae kuiere m'n toch zeker 'n kwartier bie vuulte stae kieke waalke femielje 't is in wat of de naem zou kunne weze. In dan m'n dienk ik ok wè 'n stuitje stae leutere mit aore durpshenoten. Die kenne m'n aolemaele, daer oeve m'n nie van te bedienken wat vö femielje 't is. M3 dan bin ons toch 'n ure de hort op ge weest, dinsdag 17 november 2020 In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: De for tengordel van Antwerpen. Dominique Piedfort Antwerpen Van fort tot dineren bij Sergio Herman en een gracht ligt het indrukwekkende fort Liefkenshoek in Beveren pal aan de Schelde. FOTO ANNE HANA Henk Blom In deze rubriek belichten we wekelijks een Zeeuws dialect. Deze keer een verhaal van Henk Blom in het Schouws. Beluister de ge sproken rubriek op pzc.nl/streektaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42