Woede om Omgevingswet kinderen wordt minder versnipperd Hulp aan 8 ZEELAND Tijdens tweede golf al 270coronapatiënten VIJF VRAGEN AAN KEES HANSE Theo Giele Terneuzen Vanuit het Landelijk Centrum Pa tiëntenspreiding klinken sinds een week weer wat geruststellen der geluiden. Het aantal zieken huisopnames in Nederland daalt. In Zeeland schommelt het aantal patiënten buiten de ic's, maar de bezetting van de bedden op de in tensieve zorg is sinds half oktober vrij constant. Al weken zijn in Ter- neuzen 5 ic-plaatsen bezet door mensen met een zeer ernstige co rona-infectie, in Goes zijn dat er steeds 9 of 10. In Zeeland wordt de drukte in de ziekenhuizen mede bepaald door patiënten uit de regio Rotter dam-Rijnmond, een hardnekkige brandhaard in deze tweede coro- nagolf. Met het zuidelijke deel van Zuid-Holland vormt Zeeland een Regionaal Overleg Acute Zorgke- ten Zuidwest-Nederland. Zieken huizen uit het Rijnmondgebied vragen assistentie van de collega's in Goes en Terneuzen als bij hen de Covid-afdelingen volstromen. Dichterbij huis Het is lastig een gemiddelde lig- duur te noemen. De verschillen tussen patiënten zijn groot en de Zeeuwse ziekenhuizen hebben ook niet altijd zicht op de totale behandelduur. Patiënten van bui ten de provincie zijn soms al da gen opgenomen geweest in een Zuid-Hollands ziekenhuis en/of WEEKCIJFERS In Goes liggen 4 patiën ten uit Zeeland, vorige week waren dat er nog 10. Het aantal patiënten van buiten de provincie nam af van 27 naar 15. Het aantal Covid-19 pa tiënten dat op de inten sive care wordt behan deld in Goes, bleef vrij wel gelijk. Vorige week waren dat er 10, maan dagochtend 9. De to tale ic-capaciteit in Goes - voor corona- en niet-coronapatiënten - is 13 bedden. Sinds vo rige week zijn bij Adrz 2 patiënten met het coro navirus overleden. In Terneuzen zijn 13 Zeeuwse patiënten op genomen, vorige week waren dat er nog 8. Daarnaast zijn er 6 pa tiënten uit het Rijn mondgebied (vorige week 5). Van de 19 pa tiënten in Terneuzen lig gen er 5 op de ic. Dat zijn er net zoveel als vo rige week. In Zeeland wonen ongeveer 73.000 kinderen. Zo'n 9500 ervan krijgen jeugdhulp. Een deel van die kinde ren (en de gezinnen) heeft te ma ken met complexe problemen. Zij krijgen hulp van onder meer Inter- Als je na een jaar zo'n belofte breekt, ben je in mijn ogen een onbetrouwbare minister vence, de Raad voor de Kinderbe scherming, Jeugdhulp Zeeland en Veilig Thuis. Maar die hulp is nu versnipperd en de organisaties werken - tot grote frustratie van de hulpverleners zelf - noodgedwon gen langs elkaar heen. Dat komt omdat ze aan wette lijke regels moeten voldoen. Zo mogen bijvoorbeeld de resultaten van een onderzoek van de ene in stantie niet worden gebruikt door een andere instantie. Dus wordt onderzoek opnieuw gedaan. ,,Kin- deren moeten daardoor te lang wachten voor ze hulp krijgen", zegt wethouder René Ruissen van Hulst namens de Zeeuwse ge meenten. ,,Ze moeten steeds hun verhaal opnieuw vertellen en krij gen telkens te maken met nieuwe hulpverleners. De hulp is daardoor niet efficiënt. Er gaat veel tijd ver loren en de veiligheid van een kind kan in het geding zijn." Één aanspreekpunt Bij wijze van proef mag Zeeland soepeler met de regels omgaan. Terneuzen, Borsele en Vlissingen lopen daarin voorop. Bij 30 gezin nen in die gemeenten wordt op een nieuwe manier hulp verleend. De grootste verandering is dat er per gezin één hulpplan komt en dat van begin tot het eind één hulpver lener aanspreekpunt is. ,,Nu waren instanties elk met een deel van de hulp bezig", zegt Olga Idema. Ze is namens de Zeeuwse gemeenten betrokken bij Vaart in veiligheid, zoals de nieuwe werkwijze heet. Voortaan richt de hulpverlener zich niet alleen op het kind, bena drukt Idema. ,,Maar ook op de alco- Er gaat veel tijd verloren en de veiligheid van een kind kan in het geding zijn holverslaving van vader of de psy chische problemen van moeder. Je kunt je wel heel erg richten op het kind, maar soms kunnen proble men van ouders, broertjes of zusjes worden vanuit Zeeland verplaatst naar een ziekenhuis of verpleeg huis dichterbij huis om te herstel len. Het Adrz heeft sinds het begin van de tweede coronagolf 168 Co- vid-patiënten verpleegd, Zorg- Saam meer dan 100. ,,Er wordt dus al weken heel hard gewerkt", aldus een woordvoerder van ZorgSaam. Elke maandag geven de Zeeuwse ziekenhuizen de stand van zaken door. Bijna alle weken waren er meer mensen van buiten de provincie opgenomen dan in woners van Zeeland. In de eerste helft oktober zelfs veel meer. Zo lagen er op 19 oktober bij Zorg- Saam 11 niet-Zeeuwen, tegenover 1 Zeeuw en in bij Adrz was die ver- Bijna alle weken waren er meer mensen van buiten de provincie opgenomen dan inwoners van Zeeland houding 6 Zeeuwen tegenover 16 patiënten van buiten de provincie. Daarna raakten ook in Zeeland meer mensen besmet en dat merkten de ziekenhuizen. In rap portage van 2 november was meer dan de helft van de patiënten af komstig uit eigen provincie: 30 van de 55. In Goes is het aantal Zeeuwse patiënten weer afgeno men, maar ZorgSaam meldde maandag dat 13 van de 17 opgeno men Covid-patiënten uit de eigen regio komt. ook heel veel effect hebben op dat kind." Het lijkt zo eenvoudig om één plan te maken en één aanspreek punt te hebben. Maar dat is het niet, aldus Idema. ,,Zo gaan we nu regelen dat alle instanties gebruik mogen maken van resultaten van een onderzoek. Dat is nu wettelijk niet toegestaan. Daarom hebben we toestemming van de inspecties gekregen om in Zeeland op een nieuwe manier te mogen werken. Dat is belangrijk, want als een ge zin een klacht indient bij de tucht rechter, moeten de instanties er ze ker van zijn dat wat ze hebben ge daan ook officieel mag." De werkwijze wordt uiteindelijk in alle Zeeuwse gemeenten door gevoerd. dinsdag 17 november 2020 GO Bezetting ic's is vrij constant De een kan na een paar dagen weer naar huis, de ander ligt er al weken. Sinds het uitbreken van de tweede golf hebben de twee Zeeuwse ziekenhuizen zo'n 270 coronapatiënten ver pleegd. Gisteren lagen er nog 19 mensen met een corona-in fectie in Goes en even zoveel in Terneuzen. Het aantal patiënten met Covid-19 in het Adrz in Goes is vergele ken met een week gele den bijna gehalveerd: van 37 naar 19. Bij Zorg- Saam in Terneuzen lig gen 19 mensen met co rona, 6 meer dan op 9 november. De meeste patiënten in de Zeeuwse ziekenhuizen zijn vanuit Zuid-Holland overgeplaatst. De belangenorganisatie Far mers Defence Force (FDF) pro testeert vandaag opnieuw in Den Haag. Ze verwacht dat 1000 tot 2000 boeren op hun tractor naar het regeringscen trum komen. De Zierikzeese ak kerbouwer Kees Hanse zal er boze boeren toespreken. Waarom agrariërs weer hun vuist ballen? Vijf vragen aan Hanse. J Waarvoor voert Farmers De fence Force dit keer actie? I ,,We strijden vooral tegen de Omgevingswet, die tientallen wet ten en regels voor de leefomgeving vervangt. Deze wet maakt het ook mogelijk om boerenbedrijven vlak bij natuurgebieden gedwongen uit te kopen en er vervolgens natuur- compenserende maatregelen te nemen. Op die manier wil de rijks overheid de stikstofbelasting van natuurgebieden verminderen. Die onvrijwilligheid is het grote pijn punt." 2 Je bent woedend op land bouwminister Carola Schou ten. Waarom? „Tijdens onze eerste demonstratie vorig jaar heeft minister Schouten de agrariërs beloofd dat bedrijven uitsluitend vrijwillig worden gesa neerd. Als je na een jaar zo'n be lofte breekt, ben je in mijn ogen een onbetrouwbare minister. Met deze wet wordt de landbouw aan de kant geschoven zodat Neder land kan blijven rijden, vliegen en bouwen." 3 Jullie hadden een protest brief over de Omgevingswet willen aanbieden aan koning Willem-Alexander bij Paleis Huis ten Bosch, maar de gemeente Den Haag verbiedt een protest bij het paleis. Waarom de koning? ,,Hij moet de Omgevingswet teke nen en kan de wet dus formeel te genhouden. Hij was ook bereid om de brief in ontvangst te nemen. Of dat nog doorgaat, is de vraag." 4 Er komen boeren uit heel het land naar Den Haag, maar relatief weinig uit Zeeland. De hulp aan Zeeuwse kinderen en gezinnen met ernstige proble men gaat op de schop. Nu wer ken instanties - door de wet ge dwongen - langs elkaar heen en moeten kinderen steeds op nieuw hun verhaal doen, aan steeds andere hulpverleners. Daardoor kan het maanden duren voordat hulp geboden wordt. Maar dat gaat veranderen. Jeffrey Kutterink Vlissingen Kees Hanse eerder dit jaar op het Malieveld in Den Haag. foto JOS VAN LEEUWEN - Kees Hanse, akkerbouwer Waar ligt dat aan? „Boeren zijn nog druk met de oogst. Daarnaast speelt de menta liteit van de Zeeuwen een rol: colle ga's steunen me wel, maar gaan niet mee. Wat ook meespeelt, is dat de provincie met de agrarische sector een pact heeft gesloten om samen de stikstofproblemen op te lossen. Dat haalt de angel eruit." 5 FDF lanceert vandaag ook zijn eigen 'Keurmerk Farmer- Friendly'. Wat is dat precies? ,,Het idee erachter is om de winst in de totale keten - van boer tot bord - eerlijker te verdelen, want de supermarkten verdienen goud aan onze producten, terwijl boeren regelmatig onder kostprijs werken en niks verdienen. Onze insteek is om het Centraal Bureau Levens middelenhandel, de koepel van de supermarktbranche, zover te krij gen dat het een paar procent van de winst van supermarkten in een fonds stort. Zo kunnen supermark ten de consument laten zien dat ze het goed voor hebben met voed selproducenten. Het geld uit het fonds gaat terug naar aangesloten boeren." -René Ruissen, wethouder Hulst Intensive care (ic) van Adrz in Goes. FOTO MARY REMIJNSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40