Kabinet wil oplossen lichaam na overlijden toestaan NIEUWS 3 Politie jaagt op stiekem appende en bellende automobilist Hij loert vanaf nu zo je auto in tijdens het rijden, de nieuwe slim me camera waarmee de politie appende en bellende bestuurders betrapt. Kom je er niet meer mee weg door je telefoon onder het stuur te houden? Nederland is het eerste land in Eu ropa dat slimme camera's inzet om appende of bellende bestuurders te pakken. Twee jaar geleden al be gon de politie met het testen van de camera's, die in Australië al volop worden gebruikt. In die test periodes betrapten twee camera's op één dag al ruim vierhonderd bestuurders met een telefoon in hun hand; goed voor bijna 100.000 euro. Agenten moesten tot nu toe ap- pende of bellende bestuurders langs de kant van de weg zetten, maar dat vergt veel capaciteit. Toch deelde de politie vorig jaar ruim 120.000 boetes uit voor handheld bellen, blijkt uit cijfers van het Instituut voor Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV). Als die twee nieuwe slimme camera's heel het jaar door draaien, verdubbelt dat aantal moeiteloos. Maar z^en de camera's ook echt alles? Jazeker, zegt landelijk ver keersofficier Achilles Damen. ,,Dat is in principe niet verboden, hè. Het voorschrift gaat over de telefoon vasthouden." ,,De kijkhoek is zo gemaakt dat de telefoon zichtbaar is op elke plek op de stoel van de chauffeur. Dus de telefoon laag houden, ziet de camera ook. Daarnaast gebruiken De camera's kunnen overal staan. Elke automobilist kan gezien worden we een berg licht - infrarood, dus daar heb je geen last van - zodat al les goed te zien is. De software is verder zo ontworpen dat hij ook signaleert dat het om een telefoon gaat en niet om, bijvoorbeeld, een scheerapparaat. Dat is om te voor komen dat we alle foto's ook nog eens handmatig moeten gaan be oordelen.'' ,,Die foto komt wél op de stapel foto's waar een buitengewoon op sporingsambtenaar nog even goed naar gaat kijken. Want de camera heeft dan wel een telefoon ergens op de stoel van de chauffeur gede tecteerd. En foto's waarop een te lefoon te zien is, worden sowieso nog eens beoordeeld door een op sporingsambtenaar.'' ,,Dat heeft met de privacy te ma ken en we hebben het bovendien niet nodig. De regels zijn duidelijk: als de telefoon wordt vastgehou den, onder of boven het stuur of waar dan ook, dan ben je in over treding.'' ,,Die situaties in het voetbal zijn veel dynamischer dan op de weg. Op de weg heb je twee rijbanen, een chauffeur links in de auto, als het geen Engelse auto is, en een te lefoon. Dat is vrij overzichtelijk. De rest gaan we in de praktijk er varen: hoe beoordeelt een opspo ringsambtenaar de foto's? Wat gaat er gebeuren als iemand bezwaar maakt? Die ervaring gaan we nu opdoen.'' Hoeveel van deze camera's zijn er nu? ,,Twee. Dat is niet veel, maar je moet ergens beginnen. Ik kan nog niet zeggen wanneer we gaan uit breiden, maar deze twee kunnen we vanaf nu overal in Nederland neerzetten. Dus elke automobilist kan gezien worden.'' Bij 'alkalische hydrolyse' - ook wel resomeren genoemd - wordt het lichaam na overlijden ontbonden in een hete, chemische vloeistof. De methode wordt al gebruikt in Canada, Australië en sommige Amerikaanse staten. Ook gestorven dieren kunnen in Nederland nu al op deze manier worden afgebroken. ,,In de uitvaartbranche en de Tweede Kamer, maar ook onder Nederlandse burgers, is al jaren be langstelling voor alkalische hydro- loyse'', zegt Ollongren. ,,Door dit wettelijk vast te leggen, krijgen mensen straks de mogelijkheid om voor deze nieuwe vorm van uit vaartverzorging te kiezen.'' Het is voor het eerst in jaren dat er een nieuwe uitvaartmogelijk- heid komt. In 1955 werd cremeren wettelijk toegestaan. Daarmee telt Nederland op dit moment vier vor men van 'lijkbezorging': begraven, cremeren, het zeemansgraf en het lichaam ter beschikking stellen aan de wetenschap. De Gezondheidsraad adviseerde in mei al om resomeren aan dat rij tje toe te voegen. Volgens de raad is het een 'veilige, waardige en duur zame' techniek. Zo kan een grafkist worden hergebruikt en is er in ver gelijking met cremeren veel minder gas nodig om water te verhitten. Bij resomeren wordt een lichaam in wollen lakens gewikkeld, waarna het in een stalen vat wordt gedaan. In het vat wordt een vloeistof van water en kaliumhydroxide toege voegd. Na verhitting wordt het lichaam binnen een paar uur bijna helemaal afgebroken. Er blijven alleen vloeistof en botten over. Die botten worden vermalen tot poe der, dat in een urn kan worden ge daan. Nabestaanden kunnen kiezen wat er met de restvloeistof gebeurt. Minister Ollongren overweegt daarvoor verschillende mogelijkhe den, zoals het meegeven aan de na bestaanden, het gebruiken voor be mesting van akkers of het maken van biogas. Resomeren wordt waarschijnlijk op z'n vroegst eind volgend jaar mogelijk. Het kabinet wil het wets voorstel voor de zomer in consulta tie brengen. Daarna moet het nog worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer. P11 dinsdag 17 november 2020 GO Slimme camera loert ook naar onder stuur verstopte telefoon Victor Schildkamp Den Haag Wat nu als de telefoon op mijn been ligt achter het stuur? Maar als je de telefoon in je hand houdt, ter hoogte van je been, dus ónder het stuur. Is dat zichtbaar? - Achilles Damen, landelijk verkeersofficier Maar even terugkomend op die telefoon op je knie: dat is dus niet verboden, maar toch best gevaarlijk? De camera houdt gezichten uit beeld. Waarom eigenlijk? Dan zie je die naar beneden loerende oogjes ook. Dan heeft u nog meer bewijs. Camera's in het voetbal hebben vooral voor méér in plaats van minder discussies gezorgd. Er zijn in het verkeer ook tal van voorbeelden te bedenken waar bij nét niet duidelijk is of iemand met z'n hand op z'n been nou wel of niet aan z'n telefoon zit.'' Naast begraven en cremeren kunnen mensen er straks ook voor kiezen om hun lichaam te laten oplossen in een chemische vloeistof. Het kabinet gaat dit wettelijk mogelijk maken, zo maakt minister Kajsa Ollongren (Binnenlandse Zaken) vandaag bekend. Peter Winterman Den Haag Volgens de Gezondheids raad biedt resomeren ook de moge lijkheid om grafkisten te hergebruiken. FOTO ROBIN UTRECHT Met een uiterst scherpe kijkhoek en veel infrarood licht zien de nieuwe geavanceerde camera's direct of een auto mobilist bellend of append achter het stuur zit. FOTO'S ROBIN UTRECHT, OM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3