II Vaste bezoeker zal moeten wennen aan parkeermeter Opinie 7 CITYHOTEL WOOD DIGITALE SCHILDERIJEN Ooit zaten er een leerlooierij en een houtzagerij aan Achter de Hout tuinen in Middelburg. Gasten van Cityhotel Wood maken via twee gigantische doeken van Lisette Huizenga kennis met dat verleden op een manier zoals alleen zij dat kan. Hotelier Eva van de Pa rel kent Lisette Hui zenga en wist direct dat zij de juiste per soon is om iets bij zonders toe te voegen aan de beide vergaderzalen van het hotel. Ze had natuurlijk kunnen kiezen voor een verfje, fotobehang, door midden gezaagde paalhoofden of een aquarium. ,,Dat was te makke lijk. We wilden iets waarmee we ons kunnen onderscheiden." Ze had de in Venetië woonach tig kunstenares een paar keer ont moet en wist dat ze heel bijzon dere digitale schilderijen maakt. Zo maakte ze voor de laatste expo sitie in het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg een aantal doeken. En vijfjaar geleden was een kolossaal werk van haar te zien tijdens de Biënnale van Vene tië, een van de meest toonaange vende kunstmanifestaties ter we reld. ,,Ik wist het meteen, zij moest het worden." Van de Parel voedde Huizenga vervolgens met het verleden van de plek. Oude foto's, tekeningen en teksten. Maar ook hoe zij die vergaderruimten wilde inrichten. Dat alles combineerde de kunste nares in twee grote doeken en voegde daar ook het een en ander van haarzelf aan toe. Ze wijst als voorbeeld naar de houtzagerij waar vaag bomen zichtbaar zijn die in de duinen bij Domburg groeien. ,,Daar wil ik ook iets van laten zien." Looiputten Afbeeldingen van de houtzagerij van de houthandel Alberts waren er nog genoeg te vinden in de ar chieven. Voor haar was het dan ook niet zo moeilijk die allemaal We wilden iets waarmee we ons kunnen onderscheiden digitaal te verwerken en bewer ken. Ze kon zelfs een foto gebrui ken waarop mensen staan die daar ooit werkten. De leerlooierij was moeilijker. Echte tekeningen van die gebouwen zijn er niet of zijn niet te vinden. Daarom gebruikte ze een ontwerp van de gevel van het oude Ambachtshuis en laat ze niet alleen wat huiden zien maar ook een aantal looiputten. Die lig gen precies in het verlengde van de lampen die boven de vergader tafel hangen. En ze hebben ook de zelfde vorm. Vergaderzaal loopt over in het doek ,,Zo loopt de zaal als het ware door in mijn werk", zegt Huizenga. Dat gebeurt niet alleen via die lampen. Ook de deuren van die vergader zaal zijn terug te vinden op het doek zodat er een heel vloeiende overgang ontstaat. Dat gebeurt ook bij de zagerij. Ook daar loopt de vergaderzaal over in het doek door het toevoegen van deuren. Door de heropleving van de co ronacrisis van de laatste weken is er nog geen bedrijf geweest die al kon vergaderen met zicht op de looierij of zagerij. Sinds de ope ning van het hotel, eind juli, maakten toch al de nodige bedrij ven gebruik van de vergaderruim tes, aldus Van de Parel. ,,Nu even niet." Ze hoopt dat ze over een aantal weken de eerste bedrijfs- teams weer kan ontvangen. ,,Tot die tijd kunnen andere hotelgas ten ze bewonderen." Het tarief geldt, als de gemeen teraad akkoord gaat, alleen voor terreinen aan de Van Voorthuijzenstraat, het Jan Toorop- plein, het Oranjeplein en het Jumbo terrein. Bezoekers hebben ook de keus hun auto tegen een veel goedko per tarief te parkeren aan de randen van Domburg, Veere en Zoutelande. De eigen inwoners kunnen er gratis terecht. Door de hoge tarieven wil het dagelijks bestuur die terreinen voor hen beschikbaar houden. En als er dan toch een toerist parkeert, is zijn geld van harte welkom. Want het Veerse college hoopt in 2021 maar liefst 3,5 miljoen euro binnen te ha len via het betaald parkeren, één mil joen meer dan in het 'normale' toe ristenjaar 2019. De extra inkomsten moeten uiteindelijk oplopen naar 4,5 miljoen. Omschakeling voor vaste bezoekers De extra miljoenen hoopt het vooral te vangen door langs de hele kust be taald parkeren in te voeren. Met ta rieven die beginnen bij twee euro en oplopen naar 5,20 per uur. Dat wordt een hele omschakeling voor vaste be zoekers die gewend zijn gratis te par keren in bijvoorbeeld Zoutelande. Wie daar wil genieten van zijn strandhokje is volgend jaar minimaal twaalf euro voor een dagkaart kwijt. Daar moet wel bij worden gezegd dat er langs de Veerse kust al volop be taald moet worden om te parkeren. Zo kost een dagkaart voor parkeren bij Dishoek acht euro. Gezien de be zetting vormt dat tot nu toe voor weinig mensen een beletsel. Met het invoeren van betaald par keren langs de gehele kust doet het Veerse college iets wat veel andere gemeentebestuurders al lang hebben gedaan. Bezoekers die met de auto komen, laten betalen. Het zorgt er nu voor dat dat overal langs de kust geldt. De eigen inwoners kunnen echter een gratis parkeervergunning krijgen en voor de tweede auto moe ten ze veertig euro betalen. Het is zelfs mogelijk voor tachtig en hon derdtwintig euro vergunningen te krijgen voor de derde en vierde auto. Dagtoerist meer laten betalen En bezoek hoeft niet of beperkt te betalen. Via een speciale app kunnen inwoners het zo regelen dat de eerste tien bezoekers gratis parkeren. Daarna geldt een dagtarief van vier euro. Hulpverleners en mantelzor- gers hebben ook toegang tot die app en hoeven evenmin te betalen. Daar mee komt het Veerse college de eigen inwoners zeer tegemoet en probeert het tegelijkertijd de dagtoerist meer te laten betalen en de overlast van auto's in de kernen te beperken. dinsdag 17 november 2020 'Ik wist meteen, haar kunst wil ik hier' Emile Calon Middelburg Lisette Huizenga voor haar houtzagerij, met in het hart een foto van -Eva van de Parel, Cityhotel Wood de zagerij van houthandel Alberts. FOTO LEX DE MEESTER De duurste tarie ven van de hele Nederlandse kust gelden vanaf vol gend jaar voor een paar parkeerter reinen in Dom burg, Veere en Zoutelande. 5,20 euro voor een uur is een enorm be drag, maar het is verdedigbaar. Emile Calon Domburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39