s? Carbid, of toch maar niet? Zeeuwse kunst gaat weer door brievenbus Na saneren Thermphos blijft zo'n miljoen over 2 Een melkbus, een brokje carbid en een klein beetje water. Meer heb je niet nodig voor een harde knal. Sinds het kabinet een vuurwerkverbod heeft afgekondigd, is er een flinke toename in de verkoop van carbid. OUDJAAR ALTERNATIEF VUURWERKA Commentaar iedereen aan het carbid. Of toch maar niet? Nu de regering vuurwerk verbiedt, wijkt knalbelust Nederland uit naar car bid. Dat goedje wordt gebruikt voor zware explosies in melk bussen. Zo kan er met oud en nieuw toch worden geknald. De carbidhandel verkoopt al meer dan andere jaren. Ook in Zee land. Gaat dat wel goed? Carbidschieten is een traditie. Vooral op het platteland. Daar luiden lange reeksen oorverdovende knallen het nieuwe jaar in. Tegenwoordig hebben de meeste gemeenten er regels voor. Ze vragen veel aandacht voor de veiligheid. Dat is maar goed ook, want met carbidschieten moet je voorzichtig zijn. Dat weten de ervaren gebruikers wel. Desondanks raken jaarlijks tientallen mensen gewond. De boa-bond vindt het een slecht idee om het carbidschie ten toe te staan. Want knalwerk trekt altijd veel publiek. Dat is nu toch juist niet de bedoeling? De boa's hebben een punt. Als we het carbidschieten schrappen, verlagen we de kans op co ronabesmettingen en voorkomen we nodeloos medisch werk aan carbidgewonden. Bovendien is het moeilijk uit te leggen waarom vuurwerk niet mag maar carbidknallen wel. Misschien is een carbidverbod toch niet nodig. Als Zeeuwen niet massaal met carbid gaan experimenteren en het dus vooral blijft bij de gebruikelijke plaatselijke carbidfestijnen, dan valt het allemaal wel mee. Dan kan het doorgaan, op voor waarde dat het publiek onderling goed afstand houdt. Als Zeeuwen niet massaal met carbid gaan experimenteren valt het allemaal wel mee Om Zeeuwse kunstenaars door de coronaperiode te helpen, riep het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) Zeeland in april van dit jaar het project in het leven. Het prin cipe is eenvoudig: kunstenaars ma ken kunstwerken die in een enve lop passen. Deze worden voor 100 euro per stuk aangeboden op Kunstbezorgd.nl. Wie een werk koopt, ontvangt het in de brieven bus. De opbrengst gaat volledig naar de kunstenaar. Het initiatief was eerder dit jaar een groot succes. In de eerste peri- ALMANAK ode werden ruim 330 werken ver kocht. Daarom heeft het CBK geko zen voor een vervolg, met nieuwe kunstenaars en nieuwe kunstwer ken. Deelnemers Deelnemende kunstenaars zijn on der anderen Wieteke Hendrikx, Carmen Milhous, Juul Kortekaas, Sia Braakman, Hans Overvliet, Jan- neke Rottier, Toos van Holstein, Pe- Kunstenaars maken kunstwerken die in een envelop passen ter van Berkel, Willem Ploum, Lud- mila Kalmaeva, Ineke Otte, Kees Huijsen, Michiel Paalvast en George Schade. De drie kippen van de Hulste naar zijn inmiddels een half jaar op hun nieuwe stek. Eieren leg gen doen ze niet en het blijven kieskeurige eters. Sla willen ze graag, gekookte groenten weer niet tenzij het boontjes zijn en voor restjes gekookte aardappel trekken ze hun snavel op. In de legkorrels wordt gepikt, maar op dat vlak hebben de kipjes con currentie. Een slak kruipt iedere dag in de voederbak en doet zich tegoed aan de korrels. De Hulstenaar haalt de gulzige slak iedere avond weg. ,,Misschien gaat die slak wél eieren leggen'', verzucht hij. 22 kinderen voor post burgemeester Politie pakt twee graffitispuiters op KRUININGEN Muziektent sneller in kerstsferen Het oude jaar uitleiden met carbid- schieten achter de boerderij is een jarenlange traditie, ook in Zeeland. In Oosterland maakt een vrienden groep, waar Pascal Groenendijk deel van uitmaakt, er een ware hap pening van. Al jaren knalt hij met carbid. Als on deronsje met vrienden en fa- g milie. En sinds twee jaar pakt hij het groter aan met Carbid Team Oos terland. Opluchting De opluchting was dan ook groot toen afgelopen week bleek dat de plattelandstraditie, in tegenstelling tot het vuurwerk, niet aan banden werd gelegd. ,,Nu vuurwerk niet mag, is carbidschieten natuurlijk een mooi alternatief', zegt Groe nendijk. Toch is hij nog lang niet zeker of het knallen met melkbus sen dit jaar wel doorgaat op het eve nemententerrein langs de N59 bij Oosterland. Groothandels hebben het nauwelijks nog op voorraad. Dat zegtgenoeg Afgelopen jaar kwam er aardig wat publiek op af. ,,Probeer dat dit jaar nog maar eens te doen met die anderhalvemeterregel. Dat is nog een hele uitdaging. Wij gaan deze week met de gemeente in overleg om duidelijkheid te krijgen over wie waarvoor verantwoordelijk is. Want op een bekeuring zitten wij niet te wachten." Nadat bekend werd dat het kabinet een vuurwerkverbod wilde instellen, maakte de Veilig heidsregio Zee land bekend carbid schieten met Oud en Nieuw niet te verbieden. Wie carbid wil afschieten, moet daar in veel gevallen melding van doen bij de gemeente. Borsele stond op het punt de regels aan te scherpen, na dat het geknal afgelopen jaarwisse ling voor overlast zorgde. Reden dat de PvdA nu wil weten of de gemeente de regels nog gaat aanscherpen. Volgens woordvoer der Gilbert Lelyveld gebeurt dat volgend jaar alsnog. Alternatief Maar één ding is zeker, dit jaar gaat er fors meer carbid de lucht in. Car- bidverkoper Adriaan Langebeeke uit Vrouwenpolder ziet de popula riteit flink toenemen. Hij heeft nu al bestellingen binnen, terwijl hij die andere jaren pas rond de kerst dagen kreeg. ,,Mensen zoeken een alternatief voor vuurwerk. Je merkt het aan alles. Groothandels hebben Het opruimen van het vervuilde terrein van de voormalige fosforfa- briek Thermphos in Vlissingen- Oost is - volgens planning - nog dit jaar klaar. Van de 129,5 miljoen euro die daarvoor is uitgetrokken, blijft een miljoen over. Hoofdpijndossier Die verwachting spreekt het dage lijks provinciebestuur uit in wat mogelijk dus de een-na-laatste kwartaalrapportage is. Nog even en de provincie is verlost van een van haar grootste hoofdpijndossiers. Thermphos ging in 2012 failliet. Het aanvankelijke bedrag om de fa briek op te ruimen was bij lange na niet genoeg. De klus legde een zware druk op de begroting van de provincie. Na onderzoek en bemid deling door oud-PvdA-leider Die- derik Samsom legden Zeeland Sea ports (nu North Sea Port), het Rijk en de provincie gezamenlijk 129,5 miljoen euro op tafel. Of de eind som uitkomt op 128,5 miljoen euro is volgende gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA) nog niet zeker. ,,We blijven scherp tot het laatst. Maar we houden minimaal een miljoen over." Wat er overblijft wordt door de drie investeerders in gelijke porties verdeeld. dinsdag 17 november 2020 Zeeuwen kunnen opnieuw kunst door hun brievenbus ontvangen. Het project Kunstbezorgd.nl, dat eerder dit jaar met succes werd gelanceerd, heeft een vervolg gekregen. Rolf Bosboom Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KRUININGEN Over een maand wordt bekend wie zich de aller eerste kinderburgemees ter van Reimerswaal mag noemen. In totaal sollici teerden 22 kinderen door een filmpje in te sturen. Zeven kinderen krijgen tehgen het einde van deze maand te horen dat ze 11 december op sollici tatiegesprek mogen komen. Een commissie die bestaat uit adviseur- kinderburgemeester Maria Twigt, jeugd-wet- houder Kees Verburg, PvdA-raadslid Hans van Stel, een jongerenwerker en burgemeester José van Egmond kiest de beste kandidaat uit. MIDDELBURG De politie heeft zondag avond in Middelburg twee 17-jarige jongens opgepakt voor het spui ten van graffiti. De politie kreeg rond kwart over acht een melding dat de jongeren aan het spuiten waren in het tunneltje onder de Laan der Ver enigde Naties. Na een zoektocht werden zij ge vonden bij het Griffioen pad. Ze hadden een rug zak met spuitbussen en stiften bij zich. De jon gens moesten de nacht in de cel doorbrengen. Ze spoten een vaste tag: HAZE 3 (foto). Bij wie de laatste tijd ook diezelfde tag is gespoten, kan dat melden bij de politie. Het centrum van Kruinin- gen kan straks in een handomdraai in kerstsfe ren worden getoverd. Op verzoek van de onderne mersvereniging heeft de gemeente elektriciteit aangelegd naar de mu ziektent op de Markt. Vo rige week werden daar voor kabels getrokken. Door het stroompunt in de muziektent hoeven er nu geen kabels meer over de leilinden worden geleid. Tot 2016 plaatste de gemeente kerstbo men in Kruiningen. In 2017 kozen de winkeliers voor een eenmalige bij drage voor verlichting van de muziektent. Schieten Timo van de Kasteele Kapelle - Adriaan Langebeeke, verkoper Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34