Garagehouder staart voor zich uit tijdens voorlezen gruwelijke details Overname van Westerschelde Ferry afgeketst Wie door Breskens of Schoondijke loopt, moet maar eens goed rondkijken. Want her en der zijn vrolijk versierde steentjes verstopt. Nathalie Gieselaar-Brand werd geïnspireerd door een landelijk initiatief Kei Tof dat vanaf dit voorjaar kleurrijke keien door Nederland liet zwerven. Ze nam dat idee over in haar woonplaats Breskens en dat ontketende daar een stenenjacht. Samen met haar dochtertje Joy verstopt ze de stenen schilderijtjes her en der. Inmiddels is het concept ook overgewaaid naar Schoondijke. P. verhief het stilzitten tot kunst tij dens de tweede zittingsdag in de geruchtmakende zedenzaak. Han den gevouwen in de schoot, de voe ten kruislings geklemd achter de houten stoel waar hij urenlang muisstil op zat. Zijn mondkapje verborg ook nog eens al zijn ge laatsuitdrukkingen, dus of het twee uur durende requisitoir van de of ficier van justitie hem wat deed, was niet te zien. Waarschijnlijk was zijn houding mede het gevolg van de medicatie die hij gebruikt. Liever had P. zijn zaak helemaal niet bijgewoond, maar hij werd er toe gedwongen door de rechtbank. ,,Het was in het belang van de slachtoffers dat u er vandaag bij was", zei de rechter aan het eind van de zitting, vlak voordat P. het laatste woord kreeg. Aaneenschakeling van gruwelijke details Tijdens de rechtszaak werd nog maar eens benoemd waar P. alle maal van wordt verdacht. Het was een aaneenschakeling van gruwe lijke details die het voorstellings vermogen te boven gaan. Liefst der tien zedendelicten liet de officier van justitie de revue passeren, van mensenhandel tot het bezitten en verspreiden van kinderporno, van uitbuiting tot verkrachting. Tussen 2008 en 2019 werden vijf minderja rige meisjes misbruikt, onder wie zijn twee stiefdochters. P. vormde een team met zijn toenmalige vriendin T.D. uit Terneuzen, de moeder van de twee dochters, die morgen voor de rechtbank moet verschijnen voor haar aandeel in het misbruik. Suijkerbuijk vertelde aan de hand van whatsappgesprekken hoe P. en D. de twee dochters van D. drogeer den met ghb en medicijnen, soms in combinatie met alcohol. De meisjes werkten daardoor makke lijker mee aan het misbruik en de oudste werd ook meegenomen naar parenclubs. De verdachten zouden op de hoogte zijn geweest van de risico's die ze namen met toedienen van allerlei medicijnen. De dochters kregen regelmatig slaappillen die niet gebruikt mogen worden door kinderen. Bij gebruik ervan trad ook geheugenverlies op en dat was precies wat het duo be oogde. Ook kregen ze pijnstillers die bekend staan als rapedrugs. De advocaat van P. liet weten dat veel van het appverkeer vooral be doeld was om elkaar 'uit te dagen'. ,,Er werd op spottende wijze ge communiceerd via whatsappge- sprekken maar dat wil niet zeggen Er werd op spottende wijze via WhatsApp gecommuniceerd, maar dat wil niet zeggen dat het ook is gebeurd dat het ook is gebeurd", aldus advo caat Poppelaars. 'Hij is als kind zelf misbruikt' Volgens Poppelaars lijdt P. aan ver schillende stoornissen en heeft hij langdurige behandeling nodig zo stelde hij in zijn pleidooi: „Cliënt heeft meerdere persoonlijkheids stoornissen, een pedofielenstoornis en hij is als kind zelf misbruikt. Zijn denken is egocentrisch." Volgens een psycholoog is P. verminderd toerekeningsvatbaar. Spijtbetuiging op briefje De garagehouder hoorde het alle maal onbewogen aan. Hij houdt het bij de verklaring die hij bij de poli tie heeft afgegeven, aldus zijn advo caat. Toen hij van de rechtbank het laatste woord kreeg, wilde P. toch nog 'iets' zeggen. Uit zijn broekzak haalde hij een briefje tevoorschijn en las voor: ,,Ik heb veel spijt van wat ik heb gedaan en het leed wat ik anderen heb aangedaan." Daarna mompelde hij nog iets in de trant van: ,,Ik ga m'n best doen." Wijzend op de behandelingen die hem staan te wachten. Maandag 30 november 09.00 uur komt rechtbank in andere samen stelling nog een keer samen om het onderzoek te sluiten. Maandag 14 december om 12.30 uur volgt het vonnis. P. gaf via zijn advocaat aan daar niet bij aanwezig te willen zijn. It I dinsdag 17 november 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND5 FOTO ANNE HANA Zes jaar geëist in zedenzaak Zelden zal een verdachte zo wezenloos voor zich uit hebben zitten staren in de Middel burgse rechtbank als de 47-ja- rige P.P. uit Aardenburg, hoofd verdachte in de Zeeuws- Vlaamse zedenzaak. Urenlang was zijn blik louter gericht op het hekje waar hij achter zat, niemand durfde hij in de ogen te kijken. Ook toen officier van justitie Suijkerbuijk zijn straf eiste - zes jaar cel plus tbs met dwangverpleging die eindeloos kan worden verlengd - gaf de garagehouder geen krimp. Maurice Steketee Middelburg - Advocaat van de verdachte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33