MEDIA CULTUUR 29 Cabaretier Jeroen van Merwijk (65) is terminaal ziek en schreef daar een boek over: Kanker voor beginners. Hoewel hij zich vermoedelijk in de laatste maanden van zijn leven bevindt, is zijn toon luchtig. welkom bij 1 independer eroen van Merwijk verschijnt voor een computerscherm in zijn huis in Zuid Frankrijk. Echtge note Jeannette heeft de internetverbin ding vooraf getest. Nu schuift ze een kookwekker over het tafelblad. Dat zal aftellen tot er een uur voorbij is. Want hoewel Van Merwijk (65) er patent uitziet, kent zijn energie limieten. En hij wil van middag ook nog schilderen. Sinds Van Merwijk begin dit jaar de diagnose uitgezaaide darmkanker kreeg, wil hij zijn tijd zo prettig mo gelijk besteden. Mede daarom koos hij er deze zomer voor een reeks chemobehandelingen niet te verlen gen. De belasting woog niet op tegen het beoogde effect. In het atelier van zijn tweede huis nabij Toulouse is hij nu dagelijks vijf uur aan het werk. Hij tekent en schil dert, maar schrijft nauwelijks meer. De theatermaker die zijn oudejaars conference 2019 de omineuze titel Was volgend jaar maar vast voorbij meegaf, heeft zijn laatste voorstelling - opnieuw een oudejaarsconference - moeten schrappen. ,,Ik moest reëel zijn. Het lukt me niet meer om zestig voorstellingen in twee maanden te volbrengen.'' Wel is er nu het boekje Kanker voor beginners, waarin Van Merwijk op op vallend opgewekte toon beschrijft hoe hij tijdens een van z'n laatste voorstel lingen in december in De Kleine Ko medie pijn onder zijn borstbeen voelt. Het blijkt een tumor op zijn lever. Een uitzaaiing, wijst onderzoek later uit. Het is het begin van een parcours langs ziekenhuizen en kankercentra dat eindigt op het Franse platteland. En met de diagnose 'uitbehandeld.' ,,Ik heb niet zo'n goede tijd nu. Ik voel dat de kanker toch wel z'n werk doet. Ik slaap minder, heb gewoon pijn, vooral aan mijn lever. Daarvan lig ik 's nachts wakker. Maar geestelijk voel ik me nog steeds heel goed. Ik ga zo meteen weer lekker aan het werk.'' ,,Als je het woord kanker hoort, schiet iedereen meteen in de pa niekstand. Alsof de wereld vergaat. Dat gevoel had ik helemaal niet, toen ik het hoorde. Ik heb juist heel veel aan die kanker gehad. Ik wil niet zeg gen dat ik die kanker niet had willen missen.hoewel, in zekere zin klopt dat wel. Je merkt hoe lief mensen met je bezig zijn. Ze vertellen je din gen die ze vroeger nooit tegen je zei den. En daarbij komt nog dat je als patiënt terechtkomt in allerlei nieuwe situaties, die - het ziekenhuis is net het echte leven - een zekere komische waarde hebben.'' ,,Dat is een groot woord, maar ik heb altijd een antenne voor het absurde gehad. Die wordt fijn benut nu. Er valt heel veel te lachen als kankerpa tiënt. Natuurlijk is het ook tragisch dat je te horen krijgt dat je doodgaat. Maar dat geldt toch vooral als je jong bent. Op mijn leeftijd heb je het grootste deel van je leven wel gehad. Je hebt je kunnen ontplooien.'' ,,Dat is echt zo, ja. Ik hoef niet meer op te treden, hoef geen geld meer te verdienen. Die stress is weg. Het rare is dat juist nu mensen allemaal schil derijen en vazen van me willen. Er wordt zelfs gewerkt aan een over zichtstentoonstelling.'' ,,Het is een gedeelte ramptoerisme, laten we eerlijk wezen. Ik denk dat die theaters ook vol waren gelopen. Mensen willen zien hoe een kanker patiënt eruitziet. Had ik niet erg ge vonden. Ik had er grappen over kun nen maken.'' ,,Ik heb het leven altijd als iets zwaars Ik hoor: 'Het is lastig spelen voor dertig man.' Dat weet ik al, want bij mij zaten er ook zonder corona soms maar dertig ervaren. Dan is het niet erg als die last van je wordt afgenomen. Ik zie er geen probleem in dat het leven ein digt, hoewel ik heel goed snap dat niet iedereen er zo tegenaan kijkt.'' ,,En dat begrijp ik ook best, hoor. Maar dat is, denk ik, niet nodig. Ik ben niet bang om dood te gaan. Ik sta niet te trappelen, maar de dood hoort net zo bij het leven als je grijze haren en je blauwe ogen.'' ,,Dat heb ik dus ook niet. Ik begrijp niets van al die bucketlijsten. Snap totaal niet wat het voordeel is om nu nog bovenop de Andes te klimmen of door een oerwoud te trekken.'' ,,Ik had me ontzettend verheugd op het spelen met die kanker. Want als je kanker hebt, ben je zielig en kun je veel meer zeggen. Ik zou beginnen over de teleurstelling van mensen dat ik er momenteel nog zo goed uitzie. Die opening was heerlijk geweest: 'Sorry, dames en heren, dat ik niet in een rolstoel opkom. Ik begrijp dat sommigen hadden gehoopt er ge tuige van te zijn dat ik vanavond live het loodje zou leggen.' Ik heb als ca baretier altijd graag de grenzen opge zocht, maar dat kan met kanker nog veel beter.'' ,,Ik zou corona niet noemen, denk ik. Lijkt me een mooie uitdaging. Maar goed, de theaters zitten op slot. Ik hoorde collega's zeggen: 'Het is lastig spelen voor dertig man.' Dat weet ik al, want bij mij zaten er ook zonder corona soms maar dertig. Best te doen, als ze naast elkaar mogen zit ten. Cabaret is contactsport en die kan nu niet worden gespeeld.'' ,,Doordat mijn shows nooit op televi sie zijn geweest. Bij de Vara heerste het volkomen onbegrijpelijke misver stand dat liedjes een zapmoment zijn. Ja, veel liedjes zijn dat inderdaad, om dat het kutliedjes zijn. Maar goede liedjes, en die maak ik, zijn de sterkste vorm die er bestaat. Misschien lag het ook aan mijn bonkigheid.'' ,,Dat was een belangrijk besluit, ja. Door een ziekte als deze word je een voudigweg gedwongen de eindafre kening op te maken. Ik ben altijd nogal goed in zelfhaat geweest. Da's leuk en aardig, maar je kunt er ook in doorslaan. Dat gedrag probeer ik te veranderen. Er mag ook trots en blij heid bij. Wat ik heb gedaan, is toch niet helemaal niets geweest. Ook in mijn persoonlijk leven kregen men sen wel een beetje genoeg van Van Merwijk met z'n grote bek en z'n betweterigheid. Die houding hoorde een beetje bij mijn vak. De mensen om me heen werden een soort proef tuin. Dat snapten ze niet altijd.'' ,,Je wordt door die kanker absoluut liever, ja. Omdat je veel meer zacht heid ervaart, ga je die ook terugge ven. Dat is eigenlijk veel beter, had ik veel eerder moeten doen. Gewoon zeggen dat iemand belangrijk voor je is geweest. Dat is heel fijn. Eigenlijk kan ik iedereen een goeie kanker aanraden. Pfoe, dat zou een goede ge dachte onder een cabaretvoorstelling zijn, trouwens.'' De ene zorgverzekering is de andere niet dinsdag 17 november 2020 GO Stefan Raatgever Hoe gaat het nu met u? U beschrijft uw ziekte in Kanker voor beginners op luchtige toon. Waarom die keuze? Het klinkt bijna alsof u van de me dische molen hebt genoten. U schrijft: 'Ik ben gelukkiger dan ik in jaren ben geweest.' Wat vindt u daarvan? Er spreekt zelfs opluchting uit uw beschrijving van het moment dat u uw diagnose hoort. 'Ik ben gelukkiger dan ik in jaren ben ge weest'' schrijft Van Merwijk in Kanker voor beginners. 44 —Jeroen van Merwijk, cabaretier Ik vermoed dat bij velen de doods angst al die mooie momenten overschaduwt. Je hoort mensen in deze situaties soms zeggen: 'Ik had nog zó veel willen doen.' U wilde nog een keer het podium op. Het zou een oudejaarsconference worden. Wat had u willen zeggen over het jaar? Hoe denkt u eigenlijk dat het kwam dat er soms maar dertig man kwam kijken? In het boek beschrijft u een nach telijk gesprek met uw echtgenote. Op haar aandringen concludeert u dat u vanaf dan met meer voldoe ning op uw leven terugkijkt. Maar diep van binnen bent u eigen lijk een lieve man? Wie wil reageren op het verhaal van Jeroen van Merwijk of op zijn boek (uitg. Thomas Rap, 19,99 euro), kan dat doen via de site kankervoorbegin- ners@thomasrap.nl. We lijken soms best veel op elkaar. Toch zijn we allemaal net een tikje anders. De een heeft genoeg aan een bitje. Een ander zit jarenlang vast aan slotjes. Ook elke zorgverzekering is een tikje anders. Bij Independer zie je eenvoudig wat die verschillen zijn. Wij vinden er een die haarfijn bij jouw beugelbekkie past. Vergelijk zelf en bespaar op independer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29