Henk Grol: 'Ik was er klaar voor om een medaile te halen op EK' Djokovic is snel klaar met Argentijn Schwartzmann Chaotisch Formule 1-jaar tast dominantie van Lewis Hamilton niet aan 27 Minder races, veel afwijkende locaties, geringe concurrentie. Wat is de historische waarde van de zevende wereldtitel van Lewis Hamilton? „Dit was juist een moeilijker kampioenschap.'' SPEELVELD Lang leken er vanwege co rona niet meer dan twaalf a vijftien races op de kalender te ko men. Het werden er uiteindelijk nog zeventien, maar het bleef een Europese mini-kalender. Iconi sche decors als Albert Park, Inter- lagos, Mexico, Singapore en Su- zuka ontbraken en er moest in Spielberg, op Silverstone (en straks in Bahrein) dubbel gereden worden om het totaal nog wat op te krikken. ,,Maar het maakt niet uit in welke speeltuin je speelt. Het gaat er toch om dat de deelne mers en de auto's hetzelfde zijn'', stelt Tom Coronel. ,,Ik denk dat dit jaar door de moeilijke, chaotische voor-bereiding zelfs een moeilij ker kampioenschap is geworden voor iedereen. Onverwachte races in Istanboel, Mugello, Imola, Porti- mao... Niemand was er optimaal op voorbereid.'' Juist onder die onzekere om standigheden herkende Coronel een groot kampioen die alles op én naast de baan volledig onder con trole had. ,,Dat zag je in Turkije ook wel weer. Eindelijk een race waarbij je dacht: die wint-ie nooit. En dan is Hamilton toch weer degene die slim is, z'n geduld be waart en zich niet laat opfokken. Tja, wereldklasse. Constant werd je als coureur dit jaar verrast, con stant moest je schakelen. En op die momenten bleek Hamilton geen logge olietanker, maar een speed boot die snel kan sturen.'' Concurrentie Toegegeven, die was niet enorm. Hamilton won vooralsnog tien van de veertien races (71,43 procent), procentueel zijn hoogste gemiddelde ooit. In de recente Fi-historie was alleen FORMULE 1 Michael Schumacher eens dominanter, toen hij in zijn laatste kampioensjaar namens Ferrari (2004) dertien van de achttien races (72,22 procent) pakte. De logische uitdager - omdat Ferrari niet thuis gaf - was Max Verstappen, maar die gaf na zijn vroege uitvalbeurt in Oostenrijk al de hoop op voor die rol. Na twee keer motorpech in Italië was voor iedereen duidelijk dat de Nederlander niet tot diep in het seizoen een concurrent zou blijven, zoals Felipe Massa was bij Hamiltons eerste titel in 2008 en Sebastian Vettel in 2017 en 2018. Bleef als enige uitdager over teamgenoot Valtteri Bottas. De Fin bleek opnieuw niet van het kaliber Nico Rosberg, die van 2014 tot en met 2016 naast Hamilton maaer liefst twintig races wist te winnen. Bottas kwam sinds 2017 maar tot negen zeges. ,,In vergelijking met hoeveel sterker ze bij Mercedes nu zijn, ging dit veel makkelijker voor Lewis dan voorheen'', zag Coronel, die meer van Bottas had verwacht dan twee overwinningen. ,,Wat dan wel weer voor Mercedes pleit, is dat ze hem wel gewoon lieten racen. Michael Schumacher kreeg bij Ferrari meer cadeautjes, daar zat altijd een tweede muppet naast die Michael voor moest laten gaan.'' ATERIAAL Geen uitvalbeurt gehad, voor het tweede jaar op rij. Slechts twee keer naast het podium en maar één keer buiten de top 5. Zelden liet het materiaal Hamilton in de steek. Tot de verrassende pole position van Lance Stroll op het natte Istanbul Park, waren alle poles voor Mercedes. Wéér de snelste en de betrouwbaarste auto onder zijn kont. ,,Maar het gaat er in deze sport ook om wat je vervolgens met dat materiaal doet'', merkte Hamilton terecht op. Onder extreme omstandigheden bleek Mercedes in Turkije immers opnieuw kwetsbaar, zoals er eerder ook al tot twee keer toe bandenproblemen waren in Engeland. Bij de eerste race in Engeland reden Bottas én Hamilton zelfs lek in de laatste rondes. Hamilton haalde op drie wielen nog de zege binnen, nét voor Verstappen. Het geluk van een kampioen, zo luidde toen de conclusie. ,,Maar kijk naar dat enorme contrast met Bottas, dat kan niet altijd pech zijn. Dat je met een Mercedes automatisch kampioen wordt, is gewoon niet waar. Dat laat Bottas wel zien'', aldus Coronel. ,,Op hét moment moet je het ook wel kunnen doen met die auto.'' Klachten heeft Grol niet. „Helemaal niks. Nul. Ik was alleen wat ver moeid, dan slaap je een paar keer een uurtje extra en als ik dan wak ker werd, voelde ik me prima. Als je je ergens op voorbereidt wil je exa men afleggen. Er zijn heel veel mensen met milde klachten, of a- symptomatisch, dat ben ik gelukkig ook, maar ik zit wel binnen", zegt Grol. De judoka, in het verleden onder meer goed voor acht EK-medailles en twee olympische bronzen plak ken, testte de afgelopen periode meermaals preventief op het virus, door een van zijn privé-sponsors, Obvius Pharmaceuticals, die zich sinds het coronavirus wereldwijd toeslaat ook bezighoudt met testen. ,,Mijn schoonvader valt onder de groep die echt geen corona moet krijgen, daarom wilde ik dat zeker weten. Ik wist vorige week al dat ik positief testte. Maar ik hoopte dat er gisteren een negatieve uitslag zou zijn, dat was mijn laatste kans om nog naar het EK te kunnen. Helaas." Begin februari won het zwaarge wicht de prestigieuze Grand Slam van Parijs. Een paar weken later ju- dode Grol zijn laatste wedstrijd. Daarna kwam de pandemie en werden nagenoeg alle internatio nale wedstrijden afgelast of uitge steld. Zo ook het EK, dat eigenlijk maanden geleden zou plaatsvin den. ,,Ik was er klaar voor om een medaille te halen." De vijfvoudig kampioen liet in zijn eerste groepswedstrijd de Ar gentijn Diego Schwartzman, de nummer 9 van de wereld, met 6-3 6-2 kansloos. De partij duurde slechts 78 minuten. Debutant Schwartzman brak Djokovic in de derde game, maar na een snelle re-break kwam hij er geen moment meer aan te pas. Djokovic speelde sterk en stond in de tweede set maar vijf punten af op zijn eigen opslag. Voor de als eerste geplaatste Djokovic was het de eerste zege sinds zijn ontluisterende neder laag op het ATP-toernooi van We nen, waar hij zich vorige maand wel wist te verzekeren van de nummer 1-positie aan het eind van het jaar. De Serviër verloor in Wenen in de kwartfinales met 6 2 6-1 van de Italiaan Lorenzo So- nego. Djokovic won de ATP Finals in 2015 voor het laatst, toen hij Ro ger Federer versloeg. Djokovic twijfelt over deelname aan de ATP Cup, het landentoer- nooi voorafgaand aan de Austra lian Open. ,Ik weet nog niet of ik deelneem, want dan moet je ver van tevoren vertrekken.'' dinsdag 17 november 2020 Maximaal in mini-seizoen Arjan Schouten Rotterdam Lewis Hamil ton, nu zeven voudig wereld kampioen in de Formule 1. FOTO BSR STAND WK WK-stand Constructeurs 1. Hamilton 307 1. Mercedes 504 2. Bottas 197 2. Red Bull 240 3. Verstappen 170 3. Racing Pnt. 154 4. Pérez 100 4. McLaren 149 5. Leclerc 97 5. Renault 136 6. Ricciardo 96 6. Ferrari 130 7. Sainz jr. 75 8. Norris 74 9. Albon 70 10. Gasly 63 Judoka Henk Grol (35) moet de EK van aankomende week aan zich voorbij laten gaan. Hij zou morgen afreizen naar Praag, waar een dag later de drie daagse titelstrijd begint, maar door een positieve coronatest moet hij afzeggen. Lisette van der Geest Rotterdam Henk Grol kan niet naar de EK judo. FOTO ANP LONDEN Tennisser Novak Djo- kovic is de ATP Finals in Londen begonnen met een overtui gende overwinning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27