Nederlandse coach komt in buitenland veel valkuilen tegen II II 23 Ronald Koeman (FC Barcelona), Peter Bosz (Bayer Leverkusen), John van den Brom (RC Genk) en John van 't Schip (bondscoach Griekenland). Meer heeft Neder land het trainersgilde in echte voetballanden over de grens in middels niet meer te bieden. Zeven landstitels in de eredivi sie voor Frank de Boer en Phillip Cocu samen, het bleek in het bui tenland weinig waard. Hun bij el kaar opgetelde vijf avonturen bui ten Nederland mislukten falie kant. Rob Jansen omschreef het gisteren op zijn manier. ,,In een huwelijk weet je van tevoren toch ook nooit zeker wat het wordt?'', zei de zaakwaarnemer van Cocu. Een keuze maken is moeilijk. De vraag is vaak: hoeveel geduld is er Een rustige opbouw is vaak het devies. Dat klinkt leuk. Maar was Frank Rijkaard bij Sparta niet ma tig tot slecht, terwijl hij bij Barce lona wereldtop was? En Phillip Cocu en Frank de Boer sprongen als trainer toch ook niet meteen in het diepe? Eerst waren ze assisten ten op eindtoernooien met Oranje, daarna jeugdtrainers bij PSV en Ajax en tenslotte hoofd trainer bij deze clubs. Vaak is het zelfvertrouwen bij voormalig spelers groot. De zwaarste klussen konden ze aan als speler, waarom ook niet als trainer? Toen een verslaggever van deze krant tijdens de presentatie van Clarence Seedorf bij AC Milan aan hem vroeg of hij misschien één seconde had gedacht dat hij beter niet bij een instabiele top club kon instappen, keek hij hem aan alsof hij een geestelijk ge stoorde tegenover zich had. Het avontuur eindigde alweer voor het goed en wel begonnen was. Als daar iets heel helder werd, was het dat er voor een jonge trai ner vooral rust moet zijn bij de club. De mensen die beleid ma ken, moeten duidelijk zijn. Maar wanneer weet je dat? Mark van Bommel moet straks weer ergens aan de bak, maar het zal wikken en wegen zijn voor de Limburger die na zijn gedwongen vertrek bij PSV ijzersterk wil terugkeren als trainer. Avontuur En dan kan ook het tot mislukken gedoemde avontuur een uitkomst zijn. John van 't Schip leunde ruim een jaar geleden in het Finse Tampere tegen een hekje. Zijn de buut als bondscoach van Grieken land was net met 1-0 verloren ge gaan tegen Finland. ,,Er moet veel veranderen'', zei Van 't Schip. ,,Daar is tijd voor nodig, die krijg ik, zeggen ze.'' Een jaar later zet Van 't Schip beetje bij beetje het Griekse elftal naar zijn hand. Zijn keuze bondscoach te worden, leek vragen om problemen, maar juist in Griekenland komt hij weer tot bloei. ,,Een keuze maken is ont zettend moeilijk'', zegt Fred Rut ten, die bij zijn buitenlandse avonturen bij Schalke 04 en An- derlecht al snel plaats moest ma ken. ,,De vraag is inderdaad vaak: hoeveel geduld is er.'' Nuance is dan wel lekker. Zoals Erwin Koeman het zondag bij FOX Sports omschreef: ,,Het zijn toch niet alleen de Nederlandse trainers die over de grens worden ontslagen? Kijk naar Rankovic en Hofland, die werden ook gewoon ontslagen. In de eredivisie.'' coach zag bij PSV: waarom speelt Klaassen niet bij jou? 'Niet in vorm', zei Ronald. Maar voor mij is het simpel: een slechte Klaassen is nog altijd beter dan De Roon. Als ik bondscoach was, gaf ik hem een vast nummer, nummer 8. En speelde hij altijd.'' Invulling Van de Kerkhof voetbalde ook sa men met Rijkaard. Die kon óók een breker zijn op het middenveld. Net als Johan Neeskens en Mark van Bommel. Of Georginio Wijnaldum nu. Maar hun profiel is toch net an ders, breder. Zij waren (of zijn) meer bepalend in alles. In feite geeft ook Klaassen een eigen invulling aan de rol. Bij Ajax bijvoorbeeld speelt hij ook nog als nummer 10. In het controlerende werk be kwaamde hij zich de afgelopen ja ren specifiek bij Werder Bremen. Met die club knokte hij tegen de gradatie uit de Bundesliga. Niet het leukste werk, maar het verrijkte Klaassen wel als speler. Met hem en De Roon kan Oranje ineens uit twee conciërges kiezen. Tonny Vilhena zou een derde kun nen zijn, maar daarna houdt het met kant-en-klare poortwachters wel op. Jorrit Hendrix leek zich heel even aan te dienen, als verre nazaat van Van de Kerkhof bij PSV. Maar Klaassen won duels, was dominant aan het coachen. Hij past bij ons op het huis hij is niet doorgegroeid. Misschien op termijn Jong Oranje-speler Lu- dovit Reis? Jerdy Schouten van Bo logna? Wie bij het EK in de basis hoort? Voor Van de Kerkhof geen discus sie. In dat geval zou het mooi zijn als het zó gaat: juli 2021, slotfase halve finale Nederland - Duitsland. 0-0 en Timo Werner denkt te gaan scoren. Maar dat is buiten Klaassen gerekend, die de Duitser met een ultieme sliding van de bal afglijdt. Ook hij voelt het daarna in zijn ach terste steken en gloeien. Maar bij hem blijft alles heel. NATIONS LEAGUE Programma dinsdag 17 november 2020 GO Phillip Cocu is ontslagen bij Derby County. De oud-topspeler was niet de eerste Nederlandse coach die het overkwam. foto bsr Met Phillip Cocu sneuvelde er weer een Nederlandse trainer over de grens. Zijn drie titels in de eredivisie bleken weinig waard. Hoe bouw je een trai nersloopbaan op na de eredivi sie? Mikos Gouka Rotterdam - Fred Rutten Davy Klaassen in actie tegen Bosnië en Herzegovina. FOTO PIM RAS - Frank de Boer Vandaag 18.00 uur Georgië - Estland C2 20.45 uur Frankrijk - Zweden A3 18.00 uur Armenië - Noord-Macedonië C2 20.45 uur Kroatië - Portugal A3 20.45 uur België - Denemarken A2 20.45 uur Spanje - Duitsland A4 20.45 uur Engeland - IJsland A2 20.45 uur Zwitserland - Oekraïne A4 20.45 uur Noord-Ierland - Roemenië B1 20.45 uur Montenegro - Cyprus C1 20.45 uur Oostenrijk - Noorwegen B1 20.45 uur Luxemburg - Azerbeidzjan C1 20.45 uur Israël - Schotland B2 20.45 uur Malta - Faeröer D1 20.45 uur Tsjechië - Slowakije B2 20.45 uur Andorra - Letland D1 20.45 uur Servië - Rusland B3 20.45 uur Gibraltar - Liechtenstein D2 20.45 uur Hongarije - T urkije B3 Morgen 16.00 uur Albanië - Belarus 20.45 uur Wales - Finland B4 C4 20.45 uur Ierland - Bulgarije B4 20.45 uur Griekenland - Slovenië C3 16.00 uur Kazachstan - Litouwen C4 20.45 uur Kosovo - Moldavië C3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23