GEZOND Sommige mensen raken verstrikt in hun eigen fantasiewereld Met een kleine bloedtest weet je hoe het 20 René Diekstra Het Nederlandse Grip verkoopt vruchtbaarheidstesten voor jonge vrouwen. Zijn die betrouwbaar? En wat doe je met de uitslag? Journalist Bien Borren deed een test. Als mij gevraagd wordt wat ik als het meest trieste voorval van dit jaar beschouw dan gooit het volgende hoge ogen. Een studente van 26 maakte een eind aan haar leven na jaren lang haar omgeving ten on rechte te hebben doen gelo ven dat ze geneeskunde stu deerde en zou afstuderen. De dreigende ontmaskering door de naderende, gefantaseerde afstudeerdatum, de diepe schaamte en het onherstel baar lijkende gezichtsverlies hebben haar waarschijnlijk daartoe gedreven. 'Als je perfect verzonnen rollen speelt, moet je anderen wel op afstand houden' Wat een vreselijk einde aan wat een eenzaam leven moet zijn geweest. Afgaande op ge publiceerde verklaringen van familieleden was ze een soci ale en (hoog)begaafde vrouw. Maar hoogbegaafdheid, in de zin dat je over een creatieve fantasie beschikt, kan psycho logische risico's met zich meebrengen. Het kan tot indrukwekkende creatieve prestaties leiden. En het kan iemand ook (bijna) perfect verzonnen rollen doen spe len. Anderen moeten daar voor feitelijk en emotioneel wel op afstand worden ge houden, omdat de ontmaske- René Diekstra kent net iets te veel voorbeelden van slimme mensen die geen kant meer uit kunnen als hun leugens uitkomen. ring loert. De fantasiewereld en de werkelijkheid mogen niet met elkaar in botsing komen. Want daarmee riskeer je niet alleen dat je fantasie wereld ontploft, maar ook dat het beeld dat je al die tijd op hield uiteenspat. Welke uit wijkmogelijkheden lijken er dan nog over te blijven be halve drugs of doodgaan? een hoogbegaafde student die verzon dat zijn vader van de Russische tsarenfamilie af stamde. Hij kon nooit studen ten thuis ontvangen: de vei ligheidsdiensten gaven geen toestemming. Medestuden ten en docenten raakten ge fascineerd, tot iemand ont dekte dat zijn niet-Russische ouders gescheiden waren en hij in armoedige omstandig heden woonde. De ontmaske ring leidde tot een depressie die uitmondde in alcoholmis bruik en zelfdoding. Het patroon van 'zelfdoding na verzinsels' komt ook op jonge leeftijd voor. Enkele ja ren geleden publiceerden een vader en ik een boek over de dood van zijn buitengewoon creatieve en hoogbegaafde 13- jarige dochter. Hoezeer zij zichzelf door verzinsels klem had gezet, blijkt uit deze ont hutsende laatste zin in de af scheidsbrief aan haar ouders: 'Sorry van al die leugens'. Ik geloof sindsdien dat hoogbegaafdheid minstens zozeer een opgave als een gave is. En dat we alles uit de kast moeten halen om ervoor te zorgen dat die gave voor jonge mensen geen dodelijke opgave wordt. n de reflectie van het raam zie ik mezelf aan tafel zitten. Met voor me pleisters, een buisje, lancetten om mee te prikken en steriele rei nigingsdoekjes waarmee ik mijn linker ringvinger heb schoonge maakt. Mijn bloed drupt nu gestaag in een buisje dat straks in een ge- sealde envelop op de post kan, zodat ik getest kan worden op de meest voorkomende oorzaken van vermin derde vruchtbaarheid. Mijn bloed wordt onderzocht op allerlei waar den die inzicht geven in de hoeveel heid eitjes, geblokkeerde eileiders en eventuele schildklierproblemen. De test is van Grip, een relatief jong bedrijf dat jonge vrouwen inzicht in hun vruchtbaarheid biedt. ,,Ik ben over het algemeen een goed geïnfor meerde vrouw, maar ik had geen beeld van mijn vruchtbaarheid'', zegt Anne Marie Droste (31), een van de oprichters. ,,Als ik iets over mijn vruchtbaarheid wil weten, ben ik aangewezen op gemiddeldes. Het algemene verhaal is dat je tot je 35ste anticonceptie gebruikt en na een maand proberen zwanger raakt. Maar zo werkt het niet.'' Onzekerheid Grip gebruikt dezelfde test als het ziekenhuis, maar die krijg je daar pas na twaalf maanden vruchteloos pro beren zwanger te worden. ,,Veel van onze gebruikers willen misschien ooit kinderen, maar nu nog niet. Zij willen vooral weten of alles oké is.'' De prijs voor een test begint bij 129 euro. Dat is een hoop geld, beaamt Droste. ,,We zijn nog met zorgver zekeraars in gesprek.'' Het is niet zo dat de Griptest abso lute zekerheid biedt over je vrucht baarheid. Zwanger worden is van zo veel meer afhankelijk, bijvoorbeeld de kwaliteit van sperma. Droste: ,,Op basis van de testresultaten kunnen we iets zeggen over hoe het ervoor staat. Zijn de waarden niet goed? Dan is er vaak genoeg aan te doen.'' Fertiliteitsarts Grada van den Dool (56), voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Fertiliteitsartsen, be vestigt dat de test van Grip betrouw baar is. Toch roept het doe-het-zelf- 'Zijn de waarden niet goed? Dan is ervaak genoeg te doen' ONDER DE LOEP gehalte vragen op. ,,Wat als de test iets toont waar je niet op zit te wach ten? Het is belangrijk je te realiseren wat de consequenties kunnen zijn. Ik begrijp dat Grip een digitaal con sult aanbiedt met een fertiliteitsarts, en dat is goed, maar een arts die de uitslag fysiek meedeelt, heeft ook zo zijn voordelen.'' Tegelijk ziet Van den Dool ook dat de medische zorg zich op dit mo ment vooral op protocollen baseert. ,,Ik hoop dat in de toekomst ook de medische wereld zich meer op pre ventieve zorg richt. Betrouwbare informatie op vroegere leeftijd kan later een hoop schelen. Voorzichtig heid blijft geboden, maar dit bedrijf draagt bij aan bewustwording om trent de vruchtbaarheid van de vrouw en dat zie ik als iets goeds.'' Is zo'n vruchtbaarheidstest niet een zoveelste stap richting een maak bare samenleving? Droste: ,,Ik denk niet dat dit testen per se bijdraagt aan een maakbare samenleving. Ik durf zelfs te stellen dat het eerder andersom is. Als samenleving over schatten we onszelf als het aankomt op vruchtbaarheid, waardoor vrou wen op latere leeftijd een intensief en peperduur traject instappen.'' Afspraak Amper een week na de test krijg ik de uitslag. Mijn schildklier doet het naar behoren (een trage schildklier bemoeilijkt zwanger raken) en mijn eileiders lijken niet geblokkeerd. Minder leuk is mijn hoge testoste- ronwaarde. Die kan duiden op een verhoogd risico op Polycysteus Ova rium Syndroom (PCOS), met andere woorden: er zitten mogelijk cysten op mijn eierstokken die een eisprong kunnen belemmeren. Uit het uitge breide rapport leer ik dat één op de tien vrouwen er last van heeft, vaak zonder het te weten. Om PCOS te diagnosticeren is een echo nodig en het advies is dan ook een afspraak bij de huisarts te maken. Los van het feit dat ik mijn twijfels heb bij kinderen krijgen, ben ik nu op de hoogte van de stappen die ik kan nemen. En dat geeft me een goed gevoel. dinsdag 17 november 2020 GO Een collega beschreef ooit Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Ben ik wel vruchtbaar? Doe de test -ANNE MARIE DROSTE Mamaworden.nl kwam deze zomer onder vuur te lig gen nadat Tim Hof man de website in zijn YouTubepro- gramma Boos kri tisch onder de loep nam. Het heikele punt: de bloedtest die de website (voorheen) aanbood miste medische on derbouwing, maar deed anders ver moeden. De bloed testen van Grip zijn betrouwbaar. Ze zijn ontwikkeld in sa menwerking met het UMC Utrecht en worden onderzocht in een gecertificeerd medisch laborato rium in Maastricht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20