II NIEUWS 15 OPERATION MOONSHOT CORONATEST Liverpool dient deze maand als J proefkonijn voor Operation Moonshot, het massaal testen van de Britse bevolking op corona om het virus terug te dringen en het normale leven te kunnen hervatten. De stad doet trots mee. Testen is gratis en als je positief test, krijg je500 pond van de overheid Een knikje van een militair in beschermende kleding maakt het leven van Peter en Joan Davies op een drui lerige dag iets aangenamer. Het bejaarde echtpaar mag de korte route naar het par keerterrein nemen bij het verlaten van het Liverpool Tennis Centre. Het complex in de wijk Wavertree is een van de 38 locaties in de stad, waar de bevolking zich zonder af spraak kan laten testen op het coronavirus. ,,Uit de kunst'', jubelt Peter, alsof hij zo juist een concert van zijn favoriete band heeft bezocht. ,,De soldaten helpen je uit stekend." Het vervult hem met trots, dat Liverpool door de regering is verkozen tot proeftuin voor Operation Moonshot. „Nie mand kan tippen aan Scousers, zoals wij Liverpudlians noemen. Als de nood aan de man is, staan wij voor elkaar klaar. Premier Boris Johnson is mijn vriend niet, maar dit plan ondersteun ik volledig.'' Het megaproject met de werktitel van een James Bondfilm moet Groot-Brittannië weer leefbaar maken. Het land, voor de tweede keer in lockdown, worstelt met het intomen van de epidemie. De traditionele bestrijding werkt onvoldoende. Slechts 54 procent van de positieve gevallen houdt zich aan de verplichte quarantaine. Het tele fonisch opsporen van mensen met wie ze in contact zijn gekomen, verloopt nog moeiza mer: dat lukt bij 10 tot 15 procent. De proef in Liverpool, het zwaarst getrof fen gebied in Engeland, draait voor een groot deel op het uitproberen van een snel test voor inwoners zonder symptomen. Het product van fabrikant Innova, verkozen na een selectieproces in de laboratoria van het Britse RIVM in Porton Down en de Univer siteit van Oxford, werkt als een zwanger schapstest. Na 20 minuten is de uitslag be kend. Een wattenstaafje met neus- of keel- schraapsel gaat in een buisje met een speci ale vloeistof waarvan enkele druppels op een strip worden gesprenkeld. Als er na een kwartier twee streepjes op verschijnen, is de geteste persoon besmet met corona. Ter controle moet deze vervolgens de tragere, maar preciezere PCR-test ondergaan. ,,Je staat in twee minuten weer buiten'', vertelt Joan Davies opgewekt. ,,Je krijgt de uitslag op je telefoon.'' Over de betrouwbaarheid bestaan twij fels. Innova haalt 76,8 procent van de posi tieve gevallen eruit. Onderzoekers plaatsen daarbij wel een kanttekening. Ruim 95 pro cent van de mensen met een hoge dosis van het virus in hun lichaam, de zogenaamde superspreaders, wordt eruit gevist. Het per centage vals-positieve uitslagen (0,32 pro cent) lijkt verwaarloosbaar, maar kan bij het massaal testen van een miljoenenbevolking flinke schade aanrichten. Legeroperatie De operatie, geleid door een eenheid van het leger, ligt op schema. Tussen 6 en 14 no vember lieten 115.657 inwoners van de stad zich vrijwillig testen, op een bevolking van 500.000. De oproep van Matthew Ashton, directeur Public Health in Liverpool, valt in vruchtbare aarde: ,,De mensen moeten goed beseffen wat het hen én de gemeenschap kan opleveren.'' Rond lunchtijd wordt in het centrum pijnlijk duidelijk dat een kleine minderheid niets moet hebben van de lockdown, het virus en het experiment. Voor St. Luke's Church verzamelen zich demonstranten. De politie jaagt ze uiteen, maar kan niet voorkomen dat even verderop honderden morsige types de straat opgaan. ,,Wat een stelletje kolerelijers'', tiert taxi chauffeur Daniel (35). ,,Ze plaatsen onze stad in een kwaad daglicht. Ik heb het bus kruit niet uitgevonden, snap de data niet goed, maar hoe moeilijk kan het zijn? Ik wil mijn oma - het klinkt gek, maar ze is mijn beste vriend - en mijn opa weer zien. Je la ten testen is gratis, je kan zo vaak gaan als je wilt en als je positief test, krijg je 500 pond van de overheid.'' Daniel kreeg het virus in maart, na een bezoek aan een Europese wedstrijd van zijn club Liverpool tegen Atlético Madrid, bijge woond door drieduizend supporters uit Spanje, destijds de brandhaard van de pan- demie. Als direct gevolg hiervan stierven 41 mensen in Liverpool aan corona. ,,Ik was doodziek'', geeft hij aan. ,,Door mijn beroep zet ik mijn leven dagelijks op het spel. We moeten het samen oplossen. En als dat er gens kan, is dat hier.'' Gemeenschapsgevoel Dit gemeenschapsgevoel lijkt een belang rijke pilaar onder het voorlopige succes van de proef, die straks in steden als Londen, Manchester en Birmingham wordt uitge rold. Mensen sporen elkaar aan om zich te laten testen. Geklaag maakt plaats voor chauvinisme. ,,Ik ben zo trots als een pauw'', zegt Paula Leather bij het testcentrum in Anfield, het stadion van Liverpool. „Dankzij ons kan de wereld straks misschien haar deuren weer openen.'' Haar moeder Vera (72) deelt haar mening, maar plaatst een nu ance. Terwijl ze uitbundig zwaait naar een soldaat die haar binnen bijstond, zegt ze: ,,Dit kan dé manier zijn om Kerstmis te red den, zodat we het samen kunnen vieren.'' De overheid hoopt dat de Innova-test een vast ritueel kan worden in het land. Voor het werk, in de rij voor het theater en bij de douane op het vliegveld. De groepsdruk is ook bij het testcentrum in King's Dock, in de haven van Liverpool, goed merkbaar. Op een steenworp afstand van het reuzenrad, tentoonstelling The Beat les Story en de boulevard wacht de Griekse Mandaline op een paar vrienden die binnen de sneltest doen. ,,Ik vond het onzin'', zegt ze. ,,Nu begin ik te twijfelen. Iedereen zeurt aan mijn kop. Ik denk dat ik volgende week toch maar ga...'' In Wavertree is Rhiannon Jones (20) al gewend aan een wereld waarin een sneltest deel van de dagelijkse routine is. ,,Zonder negatieve uitslag mag ik volgende week niet werken in Londen'', zegt de student drama. Haar vriendin Ailis Lord (21) voegt daaraan toe: ,,Je doet het in de eerste plaats voor el kaar, maar je wilt ook je oude leven weer oppakken.'' Operation Moonshot, aanvan kelijk weggehoond, lijkt de aanzet daartoe te kunnen geven. dinsdag 17 november 2020 GO Liverpool laat zich gretig tes ten. foto epa" Liverpool in de rij voor sneltest Geert Langendorff Liverpool - Daniel, taxichauffeur Het Britse leger leidt de enorme test operatie, de politie houdt een oogje in het zeil. fotos epa, geert langendorff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15