Ondanks 'buikpijn' ging terugvorderen toeslagen door 10 NIEUWS M. zou meisjes hebben gedwongen tot extreme seksuele handelingen In het halfuur dat de officier van justitie gistermiddag aan het woord was, kwamen huiveringwekkende details voorbij. Het was slechts een begin: het uiteindelijke proces zal naar verwachting zeker vijf dagen duren. De zaak lijkt, zo stelde de aanklager, alleen maar verder uit te dijen. En groot was deze al. Toen de politie de Barendrechter, een voor malig jongerencoach, in maart ar resteerde, gebeurde dit op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. Uit undercoveronderzoek was ge bleken dat M. veelvuldig handelde in allerlei soorten gruwelporno. Zo verkocht hij via zijn online plat form DarkScandals verkrachtings video's, dierenporno en beelden van zeer gewelddadige seks. Op die films waren ook Amerikaanse vrouwen te zien. M. had de harde eis dat de beel den authentiek moesten zijn: als de Barendrechter het vrouwelijke slachtoffer zag lachen, zo schreef hij in een mail, keurde hij de beelden subiet af. Ter zitting refereerde de aanklager aan een video waarbij het 'onzeker' is of de gepenetreerde vrouw nog leeft. Gefilmd Inmiddels stelt justitie dat M. niet alleen gruwelijke video's heeft ver kocht, hij zou ze ook gemaakt heb ben. Zeker negen Nederlandse fecHTEAUk Rx>Trtn.o4H 6 tol' tienermeisjes zijn door hem in het geniep gefilmd, terwijl ze voor hun webcam seksuele handelingen ver richten. Ook bij hen wilde M. ex treme dingen zien: zo moesten ze, aldus de aanklager, allerlei voor werpen bij zichzelf inbrengen. Met één meisje heeft M. in leven den lijve afgesproken. Tijdens deze bijeenkomsten moest het slachtof fer eveneens seksuele handelingen verrichten. Ook dit gebeurde onder dwang. De Barendrechter filmde de tiener met een 'spy cam' die hij on- t Ten minste één meisje was meerdere jaren in de greep van de verdachte der zijn televisie had hangen. M. liet de meisjes, stelt justitie, telkens op vergelijkbare wijze in de val lopen. Hij, schuilend achter de naam Roos, zocht online contact en deed zich in de gesprekken voor als slachtoffer van afpersing. Ene Paul, zo liet hij de tieners geloven, had een naaktfoto in handen en dreigde deze door te sturen als ze hem niet van meer materiaal zou voorzien. De gesprekspartners konden Roos helpen door zélf naaktfoto's naar Paul, eveneens een account van de verdachte, te sturen. Dan zouden de dreigementen stoppen, zo drukte M. de meisjes op het hart. Zeker negen tieners gingen over stag. Vervolgens overkwam hen datgene, waar zij de denkbeeldige Roos juist van probeerden te red den. Ten minste één meisje was meer dere jaren in de greep van de ver dachte, een andere tiener ongeveer één jaar. M. zadelde zijn slachtof fers, zo stelt de aanklager, op met dieren- en kinderporno. Hij stuurde hen dat ongevraagd. M. hoorde het gisteren aan, ter wijl hij zijn gezicht eerst met een mondkapje en later met zijn han den probeert af te schermen. De Barendrechter wil zo anoniem mo gelijk blijven: eerder verzocht hij justitie de media te vragen zijn naam niet meer te noemen. Computer De aanklager leek op zijn beurt ge tergd door de houding van de ver dachte. De voormalig jongeren- coach weigert rechercheurs toe gang te verschaffen tot een Win dows-computer. Het apparaat staat mogelijk vol met materiaal van DarkScandals, de marktplaats waar hij goed mee verdiend zou hebben. M. meent dat de bestanden op de computer 'privé' zijn. Het dwong de officier tegen het einde van de zitting gisteren tot een opvallende oproep. Ze drukte de verdachte op het hart vooral 'open kaart' te spelen. Want, zo luidde de boodschap, het komt allemaal tóch wel uit. „Wanneer we die computer over drie jaar alsnog openkrijgen, ga ik de verdachte opnieuw vervol gen. Reken daar maar op.'' Blokpoel was gisteren een van de getuigen die de komende twee we ken onder ede worden gehoord door de parlementaire ondervra gingscommissie die het schandaal met de kinderopvangtoeslag on derzoekt. Blokpoel zei meermaals dat hij 'buikpijn' had gehad over de 'snoeiharde' wet die ervoor zorgde dat ouders soms tienduizenden eu ro's moesten terugbetalen, omdat er bijvoorbeeld een bonnetje of een afschrift ontbrak. Volgens Blokpoel is de kwestie door toenmalig directeur-generaal Peter Veld aangekaart bij de staats secretaris van Financiën destijds, VVD'er Eric Wiebes. Maar hij noch de beleidsmakers op het ministerie stonden ervoor open de wetgeving te verzachten of coulanter te zijn. ,,Het beeld dat ik kreeg was van 'nee, dit blijft zo''', zei Blokpoel. De commissie onder leiding van CDA-Kamerlid Chris van Dam had zichtbaar moeite met het relaas. ,,Uw verhaal levert bij mij spanning op. U heeft buikpijn gehad die ik in de stukken niet heb kunnen aan treffen'', aldus de voorzitter. SP- Kamerlid Renske Leijten kan er niet over uit dat de invordering van toeslagen gewoon doorging, ook toen al duidelijk was dat gezinnen in grote problemen kwamen. ,,Als je er buikpijn van krijgt, dan stop je toch de onderzoeken?" Volgens Blokpoel was dat onmogelijk. ,,Vraagt u mij een wet niet te hand haven? Dat kan toch niet!'' Dat de wet geen ruimte zou heb ben geboden om ouders minder hard aan te pakken werd tegenge sproken door hoogleraar bestuurs recht Bert Marseille van de Rijks universiteit Groningen. Volgens Marseille was er ruimte om 'proportioneel' te handelen. De harde aanpak kan volgens Marseille niet los worden gezien van de 'stemmng, die zeven jaar geleden anders was, onder meer als gevolg van de Bulgarenfraude. Slachtoffers hebben nooit een kans gekregen zich tegen de aantij gingen te verdedigen, stelde advo caat Eva Gonzalez Pérez. Ook al kwamen zij met bewijzen, de Be lastingdienst bleef bij het stand punt dat zij gefraudeerd zouden hebben. ,,Dat vind ik het ernstigste: dat zij zich niet konden verdedi gen'', zei de raadsvrouw die ouders bij staat die klant waren van gastou derbureau Dadim uit Eindhoven, eigendom van haar echtgenoot. Het werd door het CAF-team op de kor rel genomen. Mede door haar groeide de kwestie uit tot een af faire met 22.000 slachtoffers. dinsdag 17 november 2020 GO 'Gruwelpornohandelaar' had tieners in zijn greep Michael M. (33) heeft niet alleen gehandeld in gruwelijke seks- video's, hij zou ze ook gemaakt hebben. Volgens justitie dwong de Barendrechter zeker negen tienermeisjes zichzelf op verre gaande wijze te betasten en legde hij dat stiekem vast. Ver volgens perste M. zijn slachtof fers, onder wie een meisje van 11, met de beelden af. Eric Oosterom Rotterdam - k M Michael M. handelde in video's met huiveringwekkende inhoud. Hij wordt er nu ook van verdacht zelf filmpjes te hebben gemaakt. ILLUSTRATIE ERIC ELICH Dat ouders die een fout hadden gemaakt met de aanvraag van kinderopvangtoeslag alles moesten terugbetalen, stuitte de top van de Belastingdienst tegen de borst. Maar aan de bel trekken bij het kabinet had geen zin: de wet moest en zou ge woon uitgevoerd worden, be zweert oud-directeur van de Belastingdienst Hans Blokpoel. Laurens Kok Den Haag Hans Blokpoel, voormalig di recteur Belastingdienst. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10