De corona puzzel van Sinterklaas a 7 CORONA VERKIEZINGEN Voor het eerst is de sfeer in het derde kabi net Rutte zó slecht dat de stabiliteit in het zicht van de haven gevaar loopt. Premier Rutte heeft in een tekstberichtje aan alle bewindslieden laten weten dat hij onaan genaam verrast was dat er stevig werd ge lekt uit vertrouwelijk overleg. Met drie lijsttrekkers in het kabinet lijkt de ander zwartmaken nu even belangrijker dan sa men de crisis aanpakken, zo vlak voor de Tweede Kamerverkiezingen. Zoals in elke coalitie botst het regelmatig tussen VVD, CDA, D66 en ChristenUnie. Logisch, want het zijn vier verschillende partijen. Maar tot nu toe waren de wrijvin gen vooral tussen de Kamerfracties. De sfeer in de ministersploeg was doorgaans goed, bezweren alle betrokken. Tot voor kort maakten Rutte en De Jonge zelfs in de ministerraad soms een grap over hun lijst trekkerschap. Maar grappen worden niet meer ge maakt. De laatste weken zijn de verhou dingen verziekt. Ruzies uit de ministerra den en Catshuisoverleggen over de aanpak van de coronacrisis lekten soms woordelijk uit. Daarbij werd telkens een andere col lega beschadigd. Er is een ware propagandaoorlog uitge broken, ook tussen ministers onderling. Zo wordt minister Hugo de Jonge (Volks gezondheid) door sommige collega's ver weten dat hij koste wat kost een tijdelijke verzwaring van de coronamaatregelen zou hebben doorgedrukt. Beeldvorming zou belangrijker zijn dan wetenschappelijk be wijs of een maatregel werkt. Iets wat door anderen weer stellig wordt ontkend. ,,Er zijn collega's die een vicepremier kapot willen hebben'', zegt een prominente minister erover. Het anonieme geklaag over De Jonge is niet het enige opvallende incident van de afgelopen weken. Terwijl het kabinet nog overlegde over de invoering van eventuele regionale maatregelen zei D66-minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel) al openlijk tegen journalisten 'heel erg tegen de avondklok te zijn'. Daarmee bracht ze Rutte en De Jonge in verlegenheid die na mens het kabinet hadden gezegd dat dit een optie was. En afgelopen week citeerde De Telegraaf ministers die hun onderwijscollega Arie Slob in de ministerraad zouden hebben gedwongen een verklaring af te leggen over scholen die homoseksualiteit afwij zen. Een lezing die door andere bewinds lieden die aanwezig waren overigens weer Er zijn collega's die een vicepremier kapot willen hebben wordt ontkend. ,,Dat is gewoon niet ge beurd. Sommige ministers wordt een heldenrol toegedicht, terwijl ze amper hun mond hebben opengedaan.'' Volgens een enkeling is dit 'funest voor de samenwerking'. ,,Er is echt wel iets stukgegaan in het vertrouwen.'' Ministers klagen dat ze zich niet meer vrij voelen in overleggen te zeggen wat ze willen zeg gen, nu hun uitspraken soms al dan niet verknipt in de media belanden. De naderende verkiezingen zetten de samenwerking onder hoogspanning. Er zitten drie lijsttrekkers in het kabinet. Twee van hen, Rutte en De Jonge, zijn veel in beeld doordat ze het gezicht zijn van de coronabestrijding. Ze houden persconfe renties die door miljoenen mensen wor den bekeken. En dan heb je Kaag, die door haar buitenlandportefeuille een stuk min der zichtbaar is nu alles om corona draait. Het zou volgens sommigen verklaren waarom zij bijvoorbeeld openlijk stelling nam tegen de avondklok. ,,Ze komt anders gewoon niet in beeld.'' De ChristenUnie voelde zich deze week ook slachtoffer van de profileringsdrang van hun coalitiegenoten. Slob gaf in een Kamerdebat op een vraag over identiteits verklaringen op reformatorische scholen een erg formeel antwoord dat die nu een maal zijn toegestaan in de wet. Meerdere partijen spreken van 'een actie-beschadiging Arie'. ,,Hij had er na tuurlijk meteen bij moeten zeggen dat homodiscriminatie niet mag. Maar net doen alsof Slob een antihomo-uitspraak deed, is opzettelijk de boel verdraaien.'' De ministersploeg die vorig jaar nog zonder morren het werk van D66-collega Kajsa Ollongren onder elkaar verdeelde toen ze maanden was uitgeschakeld, dreigt nu te splijten door profileerdrift. De Jonge heeft er last van dat anderen hem neerzetten als de man die er in zijn eentje verantwoordelijk voor is dat er bui tenproportioneel harde coronamaatrege len worden getroffen. Dat geldt ook voor VVD-leider Rutte. Als geen ander zag hij zijn populariteit stijgen in de coronacrisis. Daar is niet iedereen blij mee. Niet toeval lig dat een van zijn fameuze woede-uitbar stingen vorige week ineens op straat kwam te liggen toen hij tijdens een minis- tersoverleg anderen verweet 'deloyaal' te zijn omdat ze vragen bleven stellen over de noodzaak van het sluiten van de biosco pen. Over D66-lijsttrekker Kaag wordt dan weer gretig verteld dat ze zo weinig in te brengen heeft in vergaderingen. Zowel Rutte, De Jonge als Kaag trekken vuur nu de verkiezingsdatum nadert. Dat maakt het voor de bestrijding van het co ronavirus niet makkelijker. Tegelijkertijd lijkt het onwaarschijnlijk dat een partij er baat bij heeft om de stekker uit het kabinet te trekken. De verkiezingen worden geen dag eer der gehouden en partijen houden er reke ning mee dat ze na de verkiezingen weer moeten samenwerken. Al moet in dat ge val eerst het vertrouwen worden gerepa reerd, klinkt de verzuchting bij meerdere coalitiegenoten. Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 53 Ik wou het over het vaccin hebben, dat ons allemaal gaat redden. Maar toen kwam Sinterklaas het land binnen. En ere wie ere toekomt. Soms is het virus elk uur wel even storend aanwezig in ons dagelijks leven, maar op zo'n zonnige herfstdag in november is er niets dat het wonder van de verbeelding en oer-Hollandse tradities kan dwarsbomen. Pepernoten, chocomel, Dieuwertje Blok. Met z'n vieren voor de buis. Grote kans dat u ergens al gelezen heeft hoe de makers van het Sinterklaasjournaal het coronaprobleem heb ben opgelost. Chapeau! Wij hebben er twee die nog met bonkend hart, stuiterend door de kamer, naar zo'n intocht toeleven. Eén gelooft nog, de ander weet wel beter, maar pas sinds kort. Onlangs hadden we 'het ge sprek'. Ze was er aan toe, vorig jaar was al twijfel in haar stemmetje te horen, maar nu klonk een bijna opgelucht 'ik dacht het wel' en binnen enkele seconden maakte de teleur stelling van het geschonden geloof plaats voor de opwinding te behoren tot het ge heime genootschap van de weters. Dat resulteerde de afgelopen weken in vette kinderknipoogjes wanneer Sint ter sprake kwam. Maar op het moment suprème, de intocht, is de opwinding ook bij de oudste nog bijna authentiek. Als het grote raadsel Straks sluipt dat vervelende virus toch weer door de viering heen. Want hoe moet dat met alle oma's en opa's? weer is opgelost en Dieuwertje en Jeroen uit eindelijk kunnen melden dat er kolen zijn gevonden voor het laatste stukje van de reis, plus een aanlegplek voor pakjesboot num mer 12 in corona-Nederland, dan is zelfs bij de wetende 8-jarige geen sprake van terug houdendheid meer. ,,Ja, hij komt. Het is ge lukt!'' Ze zijn nu een schoentekening aan het ma ken en een beetje aan het inzingen. Jammer genoeg waren de wortels op, maar Ozosnel houdt ook erg van appels. (Mooi hè, dat nie mand het meer over Amerigo heeft, zoals nu volgens mij dat andere vuiltje ook volledig is weggepoetst). Ik weet, straks sluipt dat ver velende virus toch weer door de viering heen. Want hoe moet dat nu met alle oma's en opa's? Maar heb geloof: als de Sint on danks alle tegenspoed de weg naar Neder land vindt, dan komen uiteindelijk ook die pakketjes wel bij alle zoete kinderen van Ne derland terecht. En met deze puzzel in mijn hoofd nog, kom ik net beneden, staat bijna alle speel goed uitgestald op de banken en tafels. Spe len ze Intertoys. Huh? ,,Ja, daar gaan jullie alle cadeautjes kopen'', zegt de oudste met een brede grijns. maandag 16 november 2020 GO In het kabinet wordt niet meer gelachen Het onderlinge vertrouwen in het kabi net Rutte-III is beschadigd nu de verkie zingskoorts zich meester maakt van Den Haag. ,,Er is echt wel iets stukge gaan." Jan Hoedeman Hans van Soest Den Haag - Minister, anoniem Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Wilt u reageren? Mail naar frankpoorthuis@dpgmedia.nl De sfeer in de ministersploeg is bekoeld. Ruzies, profileringsdrang en anoniem geklaag zorgen voor wantrouwen. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7