'De herinnering aan Bet en Marie Slager tastbaar houden' 4 THUISWERKERS HOE DOEN ZE DAT? Thuiswerken is inmiddels heel gewoon geworden. We volgen deze week zes van die mensen die van huis uit opereren. Hoe hebben zij hun plekje ingericht en hoe ervaren zij het op afstand werken? Vandaag: Margreet Wigard uit Middelburg ,,Bet en Marie Slager verdienen herinnerd te worden'', vinden Riet Kuijper, Corrie Vijverberg en Betsie Vermeulen van de Werk groep Oud Ouwerkerk. Zij zijn een actie gestart voor onderhoud van de graven en het aanbrengen van twee simpele herinneringste gels met geboorten- en sterfdata: Maria Slager: 17-2-1904/3-2-1997 en Elizabeth Maatje Slager: 8-7 1902/28-8-1998. Daar is geld voor nodig, in totaal 6678,10 euro. ,,Daar schrokken we nogal van. Timmer man Natuursteen wil ons best wat tegemoet komen in de prijs voor die herinneringstegels. De meeste kosten zitten echter in grafrecht en onderhoud. Daarvoor moeten we de gemeente 5018,40 euro be talen'', vertelt Riet Kuyper. Toch willen de drie vrouwen van Oud Ouwerkerk in overleg met de Dorpsraad trachten het to taalbedrag binnen een half jaar bijeen te krijgen via een donatie actie. Met een kort stukje in dorps krant 't Aollegaertje worden be woners opgeroepen een bijdrage te storten. ,,Maar het staat natuur- lijk ook voormalige bewoners en mensen van buiten het dorp vrij om te doneren'', zegt Kuyper. Zij herinnert zich typerende beelden van de dames Slager. ,,Marie bracht vanuit het café elke ochtend tijdens de pauze van de kleuterschool een beker chocolade melk naar Bet. Zij maakten beiden altijd hun eigen kleding en waren bekend om het dragen van hun tuin hoeden zomers. Maar vooral hun persoonlijke betrokkenheid met de dorpsbewoners was groot", benadrukt Kuyper. Zij heeft daar zelf het tastbaar bewijs van A met een tas vol brie- ven, die Bet en Marie tijdens de evacuatie in 1944, vanuit Dor drecht waar het gezin Slager verbleef, uitwis selden met Ouwerkerkers op andere evacuatieplekken. ,,Het is geen documentatie om te bewaren in een museum, maar destijds was het wel belangrijke communicatie voor de betrokke nen.'' De herinnering aan de dames Hun persoonlijke betrokkenheid met de dorpsbewoners was groot Slager tastbaar houden, typeert de inzet van de werkgroep Oud Ou- werkerk, die het dorpsarchief be heert en bewaart in het dorpshuis. Corrie Vijverberg vertelt: Soms richten we op verzoek een tentoon stelling in zoals bij de viering van het 100-jarig bestaan van de muziek vereniging. We verzorgen ook de facebookpagina 'Je komt uit Ouwerkerk, als...'. Daar plaatsen we elke week een andere oude foto met een kort ver haaltje op. In het ka der van deze dona tieactie zijn dat nu vaak foto's van Bet en Marie natuur lijk." Vooral Bet Slager toonde zich immer een regelneef. Zij had onderhoud en gedenkste nen voor de graven van haar en Marie dan ook testamentair gere geld. Maar de tijd verstreek en de gemeente ruimt als niemand zich meer als betrokkene meldt. Kaal slag was wellicht voorkomen als 'Oud Ouwerkerk' tijdig op de hoogte was geweest. ,,Maar terug kijken heeft geen zin. We hopen nu de actie tot een succes te ma ken'', zeggen de initiatiefneem sters. Omdat de verslaggever nog wacht op de uit slag van een corona test, vindt het gesprek over thuiswerken in coronatijd - anders dan vooraf af gesproken - videobellend plaats. Wel toepasselijk natuurlijk. Maar ook een beetje jammer. Want de woonkamer annex kantoorruimte die achter Margreet Wigard op het beeldscherm verschijnt, oogt uit nodigend. Via de luxaflex waar de novemberzon enthousiast door heen schijnt, zijn korrelige flarden te zien van een mooie straat in het historische hart van Middelburg. Wigard, die administratief werk doet voor de gemeente Vlissingen, heeft haar headset op en zit nog in pyjamabroek. Dat woordje 'nog' kan bij nader inzien de prullenbak in, trouwens. Sinds 12 maart, de dag waarop Mark Rutte en toen malig minister voor Medische Zorg Bruno Bruins de beroepsbe volking opriepen zoveel mogelijk thuis te werken, bracht ze geen enkele werkdag met in een van haar pyjamabroeken door. „Ik draag ze ook buitenshuis. Ik ging naar Film By The Sea, naar het theater - alles in pyjama. Dat is een spelletje van mij. Als je er hak jes bij aan doet, kan het best." Ik ben een enorme lockdownlover Waar arbeidspsychologen waar schuwen voor nadelige gevolgen van thuiswerken - risico op ver eenzaming, kans op vierkante ogen vanwege de ene Zoom-mee ting na de andere - leeft Wigard juist op sinds ze niet meer naar kantoor hoeft. „Corona is natuur lijk verschrikkelijk, laat ik dat vooropstellen. Maar ik ben een enorme lockdownlover. Ik hoef nu niet meer om zeven uur 's och tends op de fiets naar Vlissingen om vervolgens totaal verwaaid en verwilderd in het stadhuis aan te komen. Werken op kantoor vind ik ook he-le-maal niks. Zit je daar weerloos achter een bureau, in een ruimte met achttien mensen die je niet zelf hebt uitgekozen. Voort durend werd ik er afgeleid; door mensen die binnenkomen, driftig gebel om me heen en de koffiecor- ner binnen gehoorafstand. Ik rea liseer me nu dat ik de hele tijd be zig was om mijn concentratie te rug te vinden. Achteraf gezien een wonder dat ik er ooit iets van werk heb kunnen verzetten." Geen smerige koffie Thuis wordt Wigard, die alleen woont, door niets of niemand ge stoord. En hoeft ze ook geen 'sme rige koffie' te drinken en op een Werken op kantoor vind ik he-le-maal niks. Zit je daar weerloos achter een bureau bij mensen die je niet zelf hebt uitgekozen 'vieze wc' te zitten. Met grote ge volgen. „Thuis verzet ik vijf keer meer werk dan op kantoor. Na tuurlijk, het is niet voor iedereen hetzelfde. Veel collega's die bij voorbeeld klantondersteuner zijn, moeten bij mensen op huisbezoek en hebben behoefte om met elkaar te overleggen over welke zorg ze moeten inzetten. Maar ik doe ad- maandag 16 november 2020 SD Twee paaltjes met de nummers 249 en 250 in het gras op de al gemene begraafplaats in Ou- werkerk. Zo kaal en sober ein digt de persoonlijke geschiede nis van de gezusters Bet en Marie Slager, destijds zeer ge waardeerde dorpsbewoon sters. Bet was 29 jaar kleuter leidster en Marie runde jaren lang het dorpscafé (nu 'De Bar bier'). Ali Pankow Ouwerkerk Marie Slager. Bet Slager. -Riet Kuijper, werkgroep Ouwerkerk Donaties kunnen gestort wor den op een rekening van de Dorpsraad: NL25RABO 0308.2992.64 t.b.v. De Dames Slager. 'Niet meer uit Mario Wisse Middelburg De werkplek van Margreet Wigard in haar huis in Midde burg. Op het beeldscherm haar collega Ditty Nieuwenhuize. FOTO'S BOAZ TIMMERMANS -Margreet Wigard Riet Kuyper en Corrie Vijverberg bij de kale graven van Bet en Marie Slager. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45